Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପାଟଣା : ଛିଡିଲାନି ଭାଗବଣ୍ଟା, ଦୁଇ ପିସ୍ ମାଂସ ପାଇଁ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କଲେ ଭଉଣୀ
  • ||
  • କଟକ : ରେଭେନ୍ସା ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟର ନୂତନ କୁଳପତି ହେଲେ ପ୍ରଫେସର ସଞ୍ଜୟ ନାୟକ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ନାବାଳିକା ଗଣଦୁଷ୍କର୍ମ ମାମଲା, ଅପ୍ରେଲ ୫ରେ ଚୂଡାନ୍ତ ଶୁଣାଣି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୫୪ କୋଭିଡ୍ ସଂକ୍ରମିତ, ୩୩୪୦୨୦ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ମେ’ ରେ ହେବ କଂଗ୍ରେସର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ପଦ ପାଇଁ ନିର୍ବାଚନ, ସିଡବ୍ଲ୍ୟୁସି ବୈଠକ ପରେ ବଡ ଘୋଷଣା କଲା ଦଳ
  • ||
  • ହୁ ହୁ ହୋଇ ବଢୁଛି ତୈଳଦର, ମୁମ୍ବାଇରେ ୯୧ ଟଙ୍କା ଉପରେ ପେଟ୍ରୋଲ ଦାମ୍
  • ||
  • ରାଉରକେଲା : ନିଆଁ ପୁଇଁବା ହେଲା କାଳ, ଦଳିଦେଲା ଦନ୍ତା, ଚାଲିଗଲା ଜୀବନ
  • ||
  • ଝଲସିବ ଅର୍କ କ୍ଷେତ୍ର : ନୂଆ ରୂପ ପାଇବ କୋଣାର୍କ ସୂର୍ଯ୍ୟ ମନ୍ଦିର, ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କୁ ମିଳିବ ବିଶ୍ୱସ୍ତରୀୟ ସୁବିଧା
  • ||
  • ଆଜି ବସୁଛି କଂଗ୍ରେସର ସିଡବ୍ଲ୍ୟୁସି ବୈଠକ, ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ନିର୍ବାଚନ ନେଇ ହେବ ଆଲୋଚନା !
  • ||
  • ଏଥର ନିଜ ସ୍କୁଲରେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ଦେବେ ମାଟ୍ରିକ ପରୀକ୍ଷା, ୨ ଘଣ୍ଟାରେ ଲେଖିବାକୁ ପଡିବ ଉତ୍ତର
  • ||

କରୋନା ଯୋଦ୍ଧାଙ୍କୁ ସେଲିବ୍ରିଟିଙ୍କ ଅପିଲ୍ : ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ରକ୍ତ ଦାନ କରନ୍ତୁ

19/04/2020 at 10:47 PM

ମୁମ୍ବାଇ ୧୯।୪: କରୋନା ଭାଇରସ୍ ବିସ୍ତାରକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ମେ ୩ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସାରା ଦେଶରେ ଲକ୍ ଡାଉନ୍ ଲାଗୁ କରାଯାଇଛି । ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କ ସହିତ, ସେଲିବ୍ରିଟିମାନେ ଲକ୍ ଡାଉନ୍ ପାଳନ କରୁଛନ୍ତି ଏବଂ ପ୍ରଶଂସକମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ତାହା କରିବାକୁ ଉତ୍ସାହିତ କରୁଛନ୍ତି । ସେଲିବ୍ରିଟିମାନଙ୍କର ଅପିଲ୍ ମଧ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି । ଏହି ସମୟରେ ଲକ୍ ଡାଉନ୍ କୁ ବାଦ୍ ଦେଇ ସେଲିବ୍ରିଟିମାନେ ପ୍ରଶଂସକମାନଙ୍କୁ ରକ୍ତ ଦାନ କରିବାକୁ ଅପିଲ୍ କରିଛନ୍ତି ।

ଅଜୟ ଦେବଗନ୍ ଟ୍ବିଟ୍ କରି କରୋନା ଯୋଦ୍ଧାମାନଙ୍କୁ ରକ୍ତ ଦାନ କରିବାକୁ ନିବେଦନ କରିଛନ୍ତି । ଅଜୟ ଲେଖିଛନ୍ତି, ‘ଯଦି ଆପଣ କୋଭିଡ-୧୯ ରୋଗକୁ ହରାଇ ସାରିଛନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ କରୋନା ଯୋଦ୍ଧା ଅଟନ୍ତି । ଆମକୁ ଏହି ଅଦୃଶ୍ୟ ଶତ୍ରୁ ବିରୋଧରେ ଲଢିବା ପାଇଁ ଏହିପରି ଯୋଦ୍ଧାମାନଙ୍କର ଏକ ସେନାର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି । ଆପଣଙ୍କ ରକ୍ତରେ ଗୁଳି ରହିଛି ଯାହା ଭାଇରସକୁ ନଷ୍ଟ କରିପାରେ । ଦୟାକରି ଆପଣଙ୍କର ରକ୍ତ ଦାନ କରନ୍ତୁ, ଅନ୍ୟ ଲୋକମାନେ ଏହା ଦ୍ବାରା ଆରୋଗ୍ୟ ହୋଇପାରିବେ, ବିଶେଷ କରି  ଯେଉଁମାନଙ୍କର ଅବସ୍ଥା ଗୁରୁତର ରହିଛି ।’

ବଲିଉଡ୍ ଅଭିନେତା ହ୍ରିତିକ ରୋଶନ ମଧ୍ୟ ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ରକ୍ତ ଦାନ କରିବାକୁ କରୋନା ଯୋଦ୍ଧାଙ୍କୁ ଅପିଲ୍ କରିଛନ୍ତି । ହ୍ରିତିକ ଏକ ପୃଷ୍ଠା ଲେଖି ସେୟାର କରିଛନ୍ତି । ଏଥିରେ ଲେଖା ଅଛି, ‘ମୁମ୍ବାଇର କସ୍ତୁରବା ଗାନ୍ଧୀ ହସ୍ପିଟାଲକୁ ଏପରି ଲୋକଙ୍କ ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି ଯେଉଁମାନେ କରୋନାକୁ ପରାସ୍ତ କରିଛନ୍ତି । ଯଦି ଆପଣ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍ ହେବା ପରେ ୧୪ ଦିନ ବିତାଇଛନ୍ତି କିମ୍ବା ନେଗେଟିଭ ହେବା ପରେ ୧୪ ଦିନ ବିତାଇଛନ୍ତି ତେବେ ଆପଣଙ୍କ ରକ୍ତରେ ଏପରି କୋଷ ଅଛି ଯାହା ଭାଇରସକୁ ମାରିପାରେ । ଯଦି ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ରକ୍ତ ଦାନ କରିବେ, ତେବେ ଆମେ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କୁ ବଞ୍ଚାଇ ପାରିବା, ବିଶେଷତଃ ଯେଉଁମାନଙ୍କର ଅବସ୍ଥା ଗୁରୁତର ଅଟେ ।’

ଯେତେବେଳେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି କରୋନା ଭାଇରସ୍ ସଂକ୍ରମଣରୁ ଆରୋଗ୍ୟ ହୁଏ, ସେତେବେଳେ ତାଙ୍କ ଶରୀରରେ କରୋନା ଭାଇରସକୁ ନିରପେକ୍ଷ କରୁଥିବା ବିଶେଷ ପ୍ରକାରର ପ୍ରତିରୋଧକ ଆଣ୍ଟିବଡି ବିକଶିତ ହୁଏ । ଅର୍ଥାତ୍ ବାହାରୁ ଯେଉଁ ଭାଇରସ୍ ଶରୀରକୁ ପ୍ରବେଶ କରିଥାଏ ଆଣ୍ଟିବଡି ତାରା ସା୪ମ୍ନା କରିପାରେ । ରକ୍ତରେ ଥିବା ଆଣ୍ଟିବଡିଗୁଡିକ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଶରୀରରେ ରଖାଯାଇ ଏହି ଆଣ୍ଟିବଡି ମାଧ୍ୟମରେ ସଂକ୍ରମିତ ରୋଗୀର ଶରୀରରେ ଥିବା କରୋନା ଭାଇରସକୁ ନଷ୍ଟ କରାଯାଇପାରେ ।

   Related Posts