Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସାଲେପୁର : ମକର ଯାତ୍ରାରୁ ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ଟେକି ନେଇ ନଦୀପଠାରେ ଗଣଦୁଷ୍କର୍ମ, ଥାନାରେ ଏତଲା, ଭାଇରାଲ୍ ଭିଡିଓ ନେଇ ପୋଲିସର ଛାନଭିନ୍
  • ||
  • କେନ୍ଦ୍ରାପଡା : ଚିକିତ୍ସା ଅବହେଳାରୁ ରୋଗୀ ମୃତ୍ୟୁ ଅଭିଯୋଗ, ସିଡିଏମ୍‌ଓଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଆଗରେ ମୃତଦେହ ରଖି ପରିବାର ଲୋକଙ୍କ ଧାରଣା
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ : ATMରୁ ବାହାରିଲା କାଗଜ ପେଷ୍ଟ ଥିବା ୨୦ଟି ୫ଶହ ଟଙ୍କିଆ ନୋଟ୍, ଫେରସ୍ତ ନେବାକୁ ମନାକଲା ବ୍ୟାଙ୍କ୍ !
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ବୁଧବାରଠୁ ପୁଣି ଟିକାକରଣ, ଟିକା ନେବେ ବଳକା ୧ ଲକ୍ଷ ୭୩ ହଜାର ୬୩୬ ଜଣ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟକର୍ମୀ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : କିନ୍ନରଙ୍କଠାରୁ ୩ବର୍ଷର ଶିଶୁ କନ୍ୟାକୁ ଉଦ୍ଧାର କଲା ଚାଇଲ୍ଡ ଲାଇନ୍, ଚୋରି ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : STF ପଞ୍ଝାରେ ଧଳା ଜହର ବେପାରୀ, କୋଟିଏରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କାର ବ୍ରାଉନସୁଗାର ଜବତ
  • ||
  • ନବରଙ୍ଗପୁର : ଚଳନ୍ତା କାର୍‌ରେ ଲାଗିଲା ନିଆଁ, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ଯାତ୍ରୀ
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : ହାତୀ ପୁଣି ନେଲା ଆଉ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ, ଶୌଚ ହେବାକୁ ଯାଇଥିବା କଚାଡି ମାରିଲା ଦନ୍ତା
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର : ବିଚାରାଧୀନ କଏଦୀ ମୃତ, ହତ୍ୟା ମାମଲାରେ ଥିଲେ ଅଭିଯୁକ୍ତ
  • ||
  • ଶହେ ତଳକୁ ଖସିଲା ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୯୯ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍‌, ୩୩୪୫୨୯ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||

କାରଗିଲ ବିଜୟ ଦିବସକୁ ପୂରିଛି ୨୧ ବର୍ଷ: ସହିଦ ବୀର ଯବାନଙ୍କୁ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି

26/07/2020 at 10:02 PM

 ନୂଆଦିଲ୍ଳୀ୨୬/୭:  କାରଗିଲ ବିଜୟ ଦିବସକୁ ଆଜି ପୂରିଛି ୨୧ ବର୍ଷ । ଏହି ଅବସରରେ ଜାତୀୟ ଯୁଦ୍ଧ ସ୍ମାରକୀରେ ବୀର ସହିଦ ଯବାନଙ୍କୁ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି ଦେଇଛନ୍ତି ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜନାଥ ସିଂହ । ରାଜନାଥଙ୍କ ସହ ସିଡିଏସ୍ ବିପିନ ରାୱତ ଏବଂ ତିନି ସେନା ମୁଖ୍ୟ ଯବାନଙ୍କୁ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି ଦେଇଛନ୍ତି । ବିଜୟ ଦିବସ ଅବସରରେ ସଶସ୍ତ୍ର ସେନାର ଅଦମ୍ୟ ସାହସ ଏବଂ ଦୃଢ ସଂକଳ୍ପକୁ ମନେ ପକାଇଛନ୍ତି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି।

କାରଗିଲ୍‌ ଯୁଦ୍ଧ ଶେଷ ଏବଂ ପାକିସ୍ତାନୀ ଅନୁପ୍ରବେଶକାରୀଙ୍କ ଉପରେ ଭାରତୀୟ ଯବାନଙ୍କ ବିଜୟ । କାରଗିଲ ଶିଖରରେ ପୁଣି ଲହରାଇଲା ତ୍ରିରଙ୍ଗା। ସେହି ସ୍ମୃତିକୁ ୨୧ ବର୍ଷ । ବିଜୟ ଦିବସକୁ ପୂରିଛି ୨୧ ବର୍ଷ । ବୀରଯବାନକୁ ମନେ ପକାଇ ଦେଶ ଦେଇଛି ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି।  କରୋନା କଟକଣା ଯୋଗୁ ଏବର୍ଷ କାରଗିଲ ବିଜୟ ଦିବସ ପାଳନ ନେଇ ବଡ଼ ଆୟୋଜନ ହୋଇନଥିଲା। ତେବେ ଜାତୀୟ ଯୁଦ୍ଧ ସ୍ମାରକୀରେ ବୀର ସହିଦଙ୍କୁ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି ଦେଇଛନ୍ତି ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜନାଥ ସିଂହ, ସିଡିଏସ୍ ବିପିନ ରାୱତ ଏବଂ ତିନି ସେନା ମୁଖ୍ୟ । ବିଜୟ ଦିବସ ଅବସରରେ ସଶସ୍ତ୍ର ସେନାର ଅଦମ୍ୟ ସାହସ, ପରାକ୍ରମ ଏବଂ ଦୃଢ ସଂକଳ୍ପକୁ ସ୍ମୃତି ଚାରଣ କରିଛନ୍ତି।

ସମୁଦ୍ର ପତ୍ତନଠାରୁ ୧୮ ହଜାର ଫୁଟ୍ ଉଚ୍ଚତାରେ ହିମାଳୟର ବରଫାଚ୍ଛନ୍ନ କାର୍ଗିଲରେ ଭାରତୀୟ ସେନାର ଅଦ୍ୟମ ସାହସ ଦେଖିଥିଲା ସାରା ବିଶ୍ବ । ଏହାସହ ଖୋଲିଯାଇଥିଲା ଆତଙ୍କୀ ରାଷ୍ଟ୍ର ପାକିସ୍ତାନର ଅସଲ ମୁଖା । ଆଉ ଆଜି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ନିଜର ମନ କି ବାତ୍‌ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ତତ୍‌କାଳୀନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ  ଅଟଳ ବିହାରୀ ବାଜପେୟୀଙ୍କୁ ମନେ ପକାଇବା ସହିତ ବୀର ସହିଦଙ୍କ ସାହସକୁ ସାଲ୍ୟୁଟ କରିଛନ୍ତି।…

ସଫଳ ହୋଇଥିଲା ଅପରେସନ ସଫେଦ ସାଗର । ଜଳ, ସ୍ଥଳ, ଆକାଶ, ତିନି ପଟୁ ହୋଇଥିଲା ଜୋରଦାର ଆକ୍ରମଣ । ଭାରତୀୟ ଯବାନଙ୍କ ଜୋରଦାର ଆକ୍ରମଣକୁ ସହି ପାରିନଥିଲେ ଅନୁପ୍ରବେଶକାରୀ ପାକିସ୍ତାନୀ ଯବାନ । ସହିଦ୍‌ ହୋଇଥିଲେ ୫ଶହରୁ ଅଧିକ ବୀର ଯବାନ । ଆଜି ବି ସେଦିନକୁ ମନେ ପକାଇ ଛାତି କୁଣ୍ଢେମୋଟ କରନ୍ତି କାର୍‌ଗିଲ୍‌ରେ ଆଗଧାଡ଼ିରେ ଲଢ଼ିଥିବା ଯବାନ। ଭାରତ ମାତାର ମଥା ସବୁବେଳେ ଗର୍ବରେ ଉଚ୍ଚରେ ରହୁ। ଯବାନଙ୍କୁ ବଳିଦାନକୁ ମନେ ରଖିଥିବ ଭାରତର ପ୍ରତିଟି ସନ୍ତାନ।

   Related Posts