Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୮ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ, ୧୨ଶହ ଅତିକ୍ରମ କଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୭୯୩ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୨୭୭୮୮୭ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • କେନ୍ଦ୍ରାପଡାରେ ଘରେ ପଶି ଲୁଟିଲେ, କଟୁରୀରେ ହାଣି ଖସିଗଲେ, ସ୍ବାମୀ-ସ୍ତ୍ରୀ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ବାଲେଶ୍ବର ମୁଖ୍ୟ ଯୋଗାଣ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଅଫିସ୍‌ରୁ ଜବତ ହେଲା ୯ଟି ଟଙ୍କା ଭର୍ତ୍ତି ଲଫାପା, ବାନ୍ଧିନେଲା ଭିଜିଲାନ୍ସ
  • ||
  • ପାଟଣାରେ ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ପଥରରେ ପିଟି ହେଲା ବାଇକ୍, ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ଚାଳକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ବାଲିଅନ୍ତାରେ ଜୁଆ ଆଡ୍ଡା ଉପରେ ଚଢାଉ, ୩ ଗିରଫ
  • ||
  • ଚାନ୍ଦବାଲିରେ ଟ୍ରେନ୍ ଲାଇନ୍‌ରୁ ମିଳିଲା ନାବାଳକଙ୍କ ମୃତଦେହ
  • ||
  • ପୁରୀରେ ୪ ବ୍ରାଉନସୁଗାର ବେପାରୀ ଗିରଫ, ୫.୩୨ ଗ୍ରାମ୍ ବ୍ରାଉନସୁଗାର ଜବତ
  • ||
  • ଅନୁଗୋଳରେ କଣ୍ଟେନର-ଟ୍ରକ୍ ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା, ଟ୍ରକ୍ ଚାଳକ ମୃତ
  • ||
  • ଷ୍ଟାଫ୍‌ନର୍ସ ମୌସୁମୀ ମିଶ୍ରଙ୍କ ସନ୍ଦେହଜନକ ମୃତ୍ୟୁ, ସହକର୍ମୀ କହିଲେ, ‘ତାଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରାଯାଛି’
  • ||

ସିବିଏସ୍ଇ କେବଳ ୨୯ ଟି ମୂଳ ବିଷୟ ପାଇଁ ଦଶମ ଏବଂ ଦ୍ୱାଦଶ ପରୀକ୍ଷା କରିବ : ନବମ ଏବଂ ଏକାଦଶ ଶ୍ରେଣୀ ପିଲାଙ୍କୁ କ୍ଲାସ ପ୍ରମୋଶନ

2/04/2020 at 12:07 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୦୨/୦୪ : କେନ୍ଦ୍ର ମାନବ ସମ୍ବଳ ବିକାଶ ମନ୍ତ୍ରୀ ରମେଶ ପୋଖରିୟାଲ ବୁଧବାର କହିଛନ୍ତି ଯେ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ମାଧ୍ୟମିକ ଶିକ୍ଷା ବୋର୍ଡ (ସିବିଏସ୍ଇ) କେବଳ ୨୯ ଟି ମୂଳ ବିଷୟ ପାଇଁ ଦଶମ ଏବଂ ଦ୍ୱାଦଶ ପରୀକ୍ଷା ଆୟୋଜନ କରିବ ଯାହା ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ତଥା ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା ଅନୁଷ୍ଠାନଗୁଡ଼ିକରେ ଆଡମିଶନ ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ |

ସେ କହିଛନ୍ତି, ‘ସିବିଏସଇକୁ କେବଳ ୨୯ ଟି ମୂଳ ବିଷୟ ପାଇଁ ବୋର୍ଡ ପରୀକ୍ଷା କରିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି ଯାହା ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ ପଦୋନ୍ନତି ଏବଂ ଆଡମିଶନ ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ | ଯେତେବେଳେ ବୋର୍ଡ ପରୀକ୍ଷା କରିବା ସ୍ଥିତିରେ ଥିବା ଏହା ସଠିକ୍ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଦେଇ ୨୯ ବିଷୟ ପାଇଁ ପରୀକ୍ଷା କରିବ | ସିବିଏସ୍ଇ ବୋର୍ଡ ଅବଶିଷ୍ଟ ବିଷୟଗୁଡିକ ପାଇଁ ପରୀକ୍ଷା କରିବ ନାହିଁ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ମାର୍କିଂ ଏବଂ ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ ପାଇଁ ଶୀଘ୍ର ନିର୍ଦ୍ଦେଶନାମା ଜାରି କରାଯିବ | ଦେଶରେ କରୋନାଭାଇରସ୍ ବିସ୍ତାରକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ପରୀକ୍ଷା ସ୍ଥଗିତ ରଖାଯାଇଛି ।

ମାନବ ସମ୍ବଳ ବିକାଶ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ବୁଧବାର ଦିନ ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ୍ ବୋର୍ଡ ଅଫ୍ ସେକେଣ୍ଡାରୀ ଏଜୁକେସନ୍ (ସିବିଏସ୍ଇ) କୁ ଦେଶରେ କରୋନା ମହାମାରୀ ପରିସ୍ଥିତି କାରଣରୁ ପ୍ରଥମ ଶ୍ରେଣୀରୁ ଅଷ୍ଟମ ଶ୍ରେଣୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମସ୍ତ ଛାତ୍ରଙ୍କୁ ପରବର୍ତ୍ତୀ ଶ୍ରେଣୀକୁ ଉନ୍ନୀତ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛି। ରମେଶ ପୋଖ୍ରିଆଲ ଏକ ଟ୍ୱିଟରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, “କରୋନା ଜୀବାଣୁ ହେତୁ ସାମ୍ପ୍ରତିକ ପରିସ୍ଥିତିକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ମୁଁ ସିବିଏସଇକୁ ପ୍ରଥମ ଶ୍ରେଣୀରୁ ଅଷ୍ଟମ ଶ୍ରେଣୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଛାତ୍ରମାନଙ୍କୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛି।” ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କରାଯାଇଥିବା ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ ଆଧାରରେ ନବମ ଏବଂ ଏକାଦଶ ଶ୍ରେଣୀର ଛାତ୍ରମାନଙ୍କୁ ପଦୋନ୍ନତି ଦିଆଯିବ। ପଦୋନ୍ନତି ପାଇନଥିବା ଛାତ୍ରମାନେ ବିଦ୍ୟାଳୟ ସ୍ତରରେ ଅନଲାଇନ୍ କିମ୍ବା ଅଫଲାଇନ୍ ପରୀକ୍ଷାରେ ସାମିଲ ହୋଇପାରିବେ |

ନିଶଙ୍କ ଟ୍ୱିଟ୍ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ, ନବମ ଏବଂ ଏକାଦଶ ଶ୍ରେଣୀରେ ପଢ଼ୁଥିବା ଛାତ୍ରମାନେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କରାଯାଇଥିବା ପ୍ରକଳ୍ପର ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ, ସମୟ ସମୟରେ ପରୀକ୍ଷା ଇତ୍ୟାଦି ଉପରେ ଆଧାର କରି ପରବର୍ତ୍ତୀ ଶ୍ରେଣୀକୁ ପଦୋନ୍ନତି କରାଯିବ। କରୋନାଭାଇରସ୍ ମହାମାରୀ ହେତୁ ଉପୁଜୁଥିବା ପରିସ୍ଥିତିକୁ ଧ୍ୟାନରେ ରଖି କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ମାଧ୍ୟମିକ ଶିକ୍ଷା ବୋର୍ଡ ବିଦେଶରେ ହେବାକୁଥିବା ଦଶମ ଏବଂ ଦ୍ୱାଦଶ ଶ୍ରେଣୀର ବିଚାରାଧୀନ ପରୀକ୍ଷା ହେବନାହିଁ । ଏନେଇ ଅଧିକାରୀ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।

ସିବିଏସ୍ଇ ସଚିବ ଅନୁରାଗ ତ୍ରିପାଠୀ କହିଛନ୍ତି, ୨୫ ଦେଶରେ ଅନେକ ସିବିଏସ୍ଇ ବିଦ୍ୟାଳୟ ରହିଛି । ଏହି ଦେଶଗୁଡିକ ଲକଡାଉନ୍ ଅଛି କିମ୍ବା ସେମାନେ ବିଭିନ୍ନ ଅବଧି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକୁ ବନ୍ଦ ରଖିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି | ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ବୋର୍ଡ ପୃଥକ ପୃଥକ ପ୍ରଶ୍ନପତ୍ର ସହିତ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦେଶରେ ପରୀକ୍ଷା କରାଇବା ସ୍ଥିତିରେ ନାହିଁ । ସେ ଆହୁରି କହିଛନ୍ତି ଯେ, ‘ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ ଭାରତରେ ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ ପାଇଁ ଉତ୍ତର ପୁସ୍ତକ ମଗାଇବା କଷ୍ଟକର ହେବ। ତେଣୁ ବିଦେଶରେ ଅବସ୍ଥିତ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଦଶମ ଏବଂ ଦ୍ୱାଦଶ ଶ୍ରେଣୀ ପରୀକ୍ଷା କରାଯିବ ନାହିଁ ବୋଲି ବୋର୍ଡ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି। ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, କରୋନା ଯୋଗୁଁ ପରୀକ୍ଷା ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୮ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସ୍ଥଗିତ ରଖାଯାଇଥିଲା |

   Related Posts