Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଘୋଷଣା ହେଲା ଜ୍ଞାନପୀଠ ପୁରସ୍କାର : ୨୦୨୧ ପାଇଁ ନୀଳମଣି ଫୁକନ, ୨୦୨୨ ପାଇଁ କୌଙ୍କଣୀ ସାହିତ୍ୟିକ ଦାମୋଦେର ମୌଜଙ୍କୁ ସମ୍ମାନ
  • ||

CBSE ଦ୍ବାଦଶ ବୋର୍ଡ ବଡ ପରୀକ୍ଷା, ସମ୍ଭାବ୍ୟ ପ୍ରଶ୍ନର ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ କିପରି କରିବେ ସାମଧାନ

14/11/2021 at 3:06 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଳୀ ୧୪।୧୧  : ଅନଲାଇନ୍ରେ ଶିକ୍ଷାଦାନ ଦେଢ ବର୍ଷ ପରେ ଭାରତକୁ ନୂଆ ମୋଡକୁ ନେଇଛି, ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟ ଆସିଛି ଆମ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଶିକ୍ଷା କ୍ଷେତ୍ରରେ କିଛି ବଡ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୋଇଛି । ମହାମାରୀର ବିଶ୍ୱସନୀୟ ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ ନିଶ୍ଚିତ କରିବାକୁ ସିବିଏସ୍ଇ ପ୍ରଥମ ଶିକ୍ଷାବର୍ଷରେ ଦୁଇଟି ପରୀକ୍ଷା ଦେଉଛି। MCQ- ଆଧାରିତ, ଅଳ୍ପ ସମୟରେ ପରୀକ୍ଷା ପ୍ରଥମ ଥର ହେବ । ପ୍ରତିଯୋଗିତାମୂଳକ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଥିବା ଅନେକ ଛାତ୍ର MCQ ର ଭଲ ଏବଂ ଖରାପ ବିଷୟରେ ପୂର୍ବରୁ ଜାଣିଛନ୍ତି । ଯେତେବେଳେ ଏହା ୧୦୦ ପ୍ରତିଶତର ରହିଛି । ଉତ୍ତରଟି ଭୁଲ ହେଲେ ଏହା ଶୂନ୍ୟ ହୋଇପାରେ କାରଣ ସବଜେକ୍ଟିଭ୍ ପେପର। ଯେପରି ଏଥିରେ ଅଧା ମାର୍କ ପାଇବାର ସମ୍ଭାବନା ନାହିଁ, ତେଣୁ ଏହା MCQ- ଆଧାରିତ କାଗଜପତ୍ର ସ୍କୋରିଂ ହୋଇଥାଏ କିନ୍ତୁ ଏକ ସମୟରେ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ କରିଥାଏ ।

ତେବେ MCQ ସମାଧାନ କରିବାର କୌଶଳ ହେଉଛି ଧାରଣାଗୁଡ଼ିକର ବିଷୟରେ ବୁଝିବା । ଜଣେ ଛାତ୍ର ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ବୁଝିପାରିବେ ଯେ ସର୍ବନିମ୍ନ ଧାରଣା ମଧ୍ୟ ଏକ MCQ ରେ ପରିଣତ ହୋଇପାରିବ । ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ବହି କିମ୍ବା ରେଫରେନ୍ସ ବହିଗୁଡିକ ଦେଇ ଗତି କରୁଥିବାବେଳେ, ଜଣେ ଛାତ୍ର କିଛି ପ୍ରସ୍ତୁତ ନହେବା ଉଚିତ୍ । ପ୍ରବେଶିକା ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବା ପରି, ଛାତ୍ରମାନେ ସେମାନଙ୍କର ଶକ୍ତି ଏବଂ ଦୁର୍ବଳତାକୁ ବୁଝିବା ପାଇଁ ନମୁନା କାଗଜପତ୍ର ସମାଧାନ କରିବା ଉଚିତ୍ । ସେମାନେ OMR ସିଟ୍‌ରେ ସଠିକ୍ ବିକଳ୍ପକୁ ହାଇଲାଇଟ୍ କରି ଉତ୍ତରଗୁଡ଼ିକୁ ସଠିକ୍ ଭାବରେ ଚିହ୍ନିତ କରିବା ଅଭ୍ୟାସ କରିବା ଉଚିତ୍ । OMR ସିଟ୍‌ର ଦୁଇଟି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଦିଗ ଅଛି – ଗୋଟିଏ ହେଉଛି ବିକଳ୍ପକୁ ଚିହ୍ନିଟ୍‌ କରିବା ଏବଂ ଅନ୍ୟଟି, ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ସ୍ତମ୍ଭରେ ସଠିକ୍ ବିକଳ୍ପ ସଂଖ୍ୟା ଲେଖିବା ।

ଉତ୍ତରକୁ ଲେଖିବା ବେଳେ ମନେ ରଖିବାକୁ ହେବ ଯେ ସିଟ୍ ରେ ଚାରୋଟି ଉତ୍ତର ଦିଆଯିବ । କେତେକ କ୍ଷେତ୍ରରେ, ସଠିକ୍ ଏବଂ ଭୁଲ ଉତ୍ତର ମଧ୍ୟରେ ପାର୍ଥକ୍ୟ ଅଧିକ ହେବ ନାହିଁ । ଧାରଣାର ସ୍ବଚ୍ଚତା ଏବଂ ବିଶ୍ୱାସ ଯେ ତୁମେ ଏହାକୁ ସଠିକ୍ ଭାବରେ ସମାଧାନ କରିବାକୁ ସେହି ମୁହୂର୍ତ୍ତରେ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ହେବ । କେତେକ ପ୍ରଶ୍ନର ସମାଧାନ ଉତ୍ତର ପାଇଁ ଅଧିକ ସମୟ ଆବଶ୍ୟକ ହେବ । ଯାହାକୁ ଜଣେ ଛାତ୍ର ଉତ୍ତର ଦେବା କଷ୍ଟକର ହୋଇପାରେ । ସେହି ପ୍ରଶ୍ନକୁ ଛାଡି ଅନ୍ୟ ପ୍ରଶ୍ନକୁ ଯିବା ପାଇଁ ସର୍ବୋତ୍ତମ ଉପାୟ । ଛାତ୍ରମାନେ ପରୀକ୍ଷାର ଶେଷ କିଛି ମିନିଟ୍ ପାଇଁ ସମାଧାନ ହୋଇନଥିବା ପ୍ରଶ୍ନଗୁଡିକ ରଖିବା ଉଚିତ୍ । ପ୍ରଥମେ ସହଜ ପ୍ରଶ୍ନଗୁଡିକ ଚେଷ୍ଟା କରିବା ତା’ପରେ କଠିନ ପ୍ରଶ୍ନଗୁଡ଼ିକ ସାମଅଧାନ କରବା । ପ୍ରଶ୍ନଗୁଡ଼ିକୁ କଠିନ, ସହଜ ଏବଂ ଅନିଶ୍ଚିତ ବର୍ଗରେ ବିଭକ୍ତ କରିବାକୁ ଆମେ ଛାତ୍ରମାନଙ୍କୁ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ପରାମର୍ଶ ଦେବୁ । ଯେପରି ପ୍ରଶ୍ନର ପେପରକୁ ତିନୋଟି ଭାଗରେ ବିଭକ୍ତ କରିବାକୁ ହେବ ।

ଜଣେ ଛାତ୍ରଙ୍କର ସମାଧାନ ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରଶ୍ନଗୁଡିକ ଶୀଘ୍ର ସାରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିବା ଉଚିତ୍‌ । ଅନ୍ୟ ଏକ ଉପାୟ ହେଉଛି ପ୍ରଶ୍ନଗୁଡିକ ଜାରି ରଖିବା ଏବଂ କଷ୍ଟସାଧ୍ୟ ଏବଂ ଅନିଶ୍ଚିତତାକୁ ପରେ ଚେଷ୍ଟା କରିବାକୁ ଛାଡି ଦେବା ଉଛିତ୍ । ସର୍ବୋତ୍ତମ ଅଂଶ ହେଉଛି ଏଥିରେ ନେଗେଟିଭ୍‌ ମାର୍କିଂ ନାହିଁ, ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରତିଯୋଗିତାମୂଳକ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ଏକ ସୁଯୋଗ ଭାବରେ ଉଚିତ୍ । ପୂର୍ବରୁ, ବୋର୍ଡ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି କରିବା ଉଚିତ୍‌ । ବର୍ତ୍ତମାନର ଫର୍ମାଟ୍ କେତେକ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ପାଇଁ ଏକ ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସ ବଢାଇବ । ଏବଂ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଅଧିକ ପରିଶ୍ରମର ଆବଶ୍ୟକତା ବହନ କରିବ। ଏହା ସଂକଳ୍ପ ସ୍ୱଚ୍ଛତା, ସମୟ ପରିଚାଳନା ଏବଂ ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସର ଏକ ପରୀକ୍ଷା ହେବ।

   Related Posts