Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କାର୍ତ୍ତିକ ପୂର୍ଣ୍ଣିମାରେ ପବିତ୍ର ଗଙ୍ଗା ସ୍ନାନକୁ ନେଇ ଦୁଇ ଦିନ ପାଇଁ ହରିଦ୍ୱାର ସୀମା ସିଲ୍
  • ||
  • ହାଡଭଙ୍ଗା ଶୀତ ଯୋଗୁଁ ମନାଲିରେ ଜଣକର ମୃତ୍ୟୁ, ଜିରୋ ଡିଗ୍ରୀ ତଳକୁ ଖସିଲା ପାରଦ
  • ||
  • ଡାଲିରେ ୧୫ ଟଙ୍କା ରିହାତି ଦେବେ ସରକାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : କମିଲା କୋଭିଡ୍ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା : ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଯାଇଛି ୪ ମୁଣ୍ଡ, ୧୭୩୪ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୫୧୮ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୩୧୮୩୦୭ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ସୋର : ଡକାୟତ ଗ୍ୟାଙ୍ଗ୍ ଓ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଖଣ୍ଡ ଯୁଦ୍ଧ : ୪ ଗୁରୁତର, ଜଣେ ଗିରଫ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଭାରତରେ କମୁଛି ସଂକ୍ରମଣ, ଗତ ୨୪ଘଣ୍ଟାରେ ୪୧୮୧୦ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଉଦଳା : ଜମିବାଡି ବିବାଦକୁ କେନ୍ଦ୍ରକରି ଡବଲ ମର୍ଡର ! ସଂମ୍ପର୍କୀୟ ଭାଇ ଓ ପୁତୁରାକୁ ହତ୍ୟା କଲା ଭାଇ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ବିଜେଡିରୁ ବହିଷ୍କୃତ ହେଲେ ଗୋପାଳପୁର ବିଧାୟକ ପ୍ରଦୀପ ପାଣିଗ୍ରାହୀ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : କମ୍ବିଂ ଅପରେସନ ସାରି ଫେରୁଥିବା ବେଳେ ଲ୍ୟାଣ୍ଡମାଇନ ବିସ୍ଫୋରଣ : ଆସିଷ୍ଟାଣ୍ଡ କମାଣ୍ଡାଣ୍ଟ୍ ସହିଦ, ୯ଯବାନ ଆହତ
  • ||

ରବିବାର ଆରମ୍ଭ ହେବ CBSE ବୋର୍ଡ ପରୀକ୍ଷା ଉତ୍ତରଖାତା ମୂଲ୍ୟାୟନ, ଗାଇଡଲାଇନ ଜାରି

9/05/2020 at 7:00 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୯।୫: ଆସନ୍ତା କାଲି ଅର୍ଥାତ ୧୦ ମେ ରବିବାର ଆରମ୍ଭ ହେବ କେନ୍ଦ୍ର ମାଧ୍ୟମିକ ଶିକ୍ଷା ପରିଷଦ (ସିବିଏସଇ)ଙ୍କ  ପରିଚାଳିତ ଦଶମ ଓ ଦ୍ୱାଦଶ ବୋର୍ଡ ପରୀକ୍ଷା ଉତ୍ତରଖାତା ମୂଲ୍ୟାୟନ। ଏଥିପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ମାନବ ସମ୍ବଳ ମନ୍ତ୍ରାଳୟଙ୍କ ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ଶନିବାର ଗୃହମନ୍ତ୍ରାଳୟଙ୍କ ମଞ୍ଜୁରି ମିଳିଛି। ଏଥିଲାଗି ଗୃହମନ୍ତ୍ରାଳୟଙ୍କ ମାର୍ଗ ଦର୍ଶନ ଅନୁସାରେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ଉତ୍ତରଖାତା ମୂଲ୍ୟାୟନ ହେବ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି।

ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ଲକଡାଉନ୍‌ ନିୟମ ଅନୁସାରେ ଶିକ୍ଷକମାନେ ପରୀକ୍ଷା ଖାତା ମୂଲ୍ୟାୟନ କରିବେ। ଏଥିପାଇଁ ଶିକ୍ଷକମାନଙ୍କୁ ମୂଲ୍ୟାୟନ କେନ୍ଦ୍ରକୁ ଯିବାକୁ ପଡିବ ନାହିଁ।  ସେମାନେ ଘରେ ରହି ପରୀକ୍ଷା ଖାତା ମୂଲ୍ୟାୟନ କରିବେ। ଏଥିଲାଗି ସିବିଏସଇ ଗାଇଡଲାଇନ ଜାରି କରିଛନ୍ତି। ଏଥିରେ ଚଳିତବର୍ଷ ୧.୫ କୋଟିରୁ ବି ଅଧିକ ଉତ୍ତର ଖାତାର ମୂଲ୍ୟାୟନ ହେବ।

ସିବିଏସଇଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଜାରି ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ଉତ୍ତର ପୁସ୍ତିକାକୁ ୩ହଜାରରୁ ଅଧିକ ମନୋନୀତ ସ୍କୁଲର ଯୋଗ୍ୟ ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଦେଖାଯିବ। ଏଥିଲାଗି ଉତ୍ତରପୁସ୍ତିକା ଗୁଡିକୁ ସମ୍ବଦ୍ଧିତ ଶିକ୍ଷକମାନଙ୍କ ଘରକୁ ପହଞ୍ଚାଇ ଦିଆଯିବ। ବୋର୍ଡ ପରୀକ୍ଷା ଖାତା ଦେଖା ପ୍ରକ୍ରିୟା ୫୦ ଦିନରେ ପୂର୍ଣ୍ଣ କରିବାକୁ  ଉଦ୍ୟମ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି।  ଯାହା ଉପରେ ଏବେ ୧୦ମ ଶ୍ରେଣୀର ୧୦ ଲକ୍ଷ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ଓ ଦ୍ୱାଦଶ ଶ୍ରେଣୀରେ ପରୀକ୍ଷା ଦେଇଥିବା  ୧୨ଲକ୍ଷ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ଭାଗ୍ୟ ନିର୍ଭର କରୁଛି।

ସିବିଏସଇ କେବଳ କଣ୍ଟେନମେଣ୍ଟ ଜୋନକୁ ଛାଡି ବାକି ସବୁ ଅଞ୍ଚଳରେ ପରୀକ୍ଷା ଖାତା ମୂଲ୍ୟାୟନ ହୋଇ ପାରିବ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି। ଏ ନେଇ ସିବିଏସଇ ପକ୍ଷରୁ ଏକ ସର୍କୁଲାର ଜାରି ହୋଇଥିବା ବେଳେ ନୋଡାଲ ଅଫିସର  ପ୍ରତିଟି ଆନସର ସିଟ୍ ଲାଗି ଉତ୍ତରଦାୟୀ ରହିବେ ବୋଲି କୁହାଯାଇଛି। ପ୍ରତି ନୋଡାଲ ଅଫିସରଙ୍କ ଉପରେ ୨୦୦ ଆନସର ସିଟ୍‌ର ଦାୟିତ୍ୱ ରହିବ। ଶିକ୍ଷକମାନଙ୍କ ଘରୁ ଆନସର ସିଟ୍ ପରିବହନ ଦାୟିତ୍ୱ ମଧ୍ୟ ସେମାନଙ୍କ ଉପରେ ନ୍ୟସ୍ତ ରହିଛି।  କେନ୍ଦ୍ର ମାନବ ସମ୍ବଳ ମନ୍ତ୍ରୀ ରମେସ ପୋଖରିଆଲ ନିଶଙ୍କ ମୂଲ୍ୟାୟନର ନିରପେକ୍ଷତା ନେଇ ଆଶା ବ୍ୟକ୍ତ କରିଛନ୍ତି।

   Related Posts