Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଲୋକସଭାରେ ପାରିତ ହେଲା କୃଷି ଆଇନ ଉଚ୍ଛେଦ ବିଲ୍‌
  • ||
  • କୃଷକଙ୍କୁ ଦଳି ମାରିଲେ ୭ ଦନ୍ତା, ଖଣ୍ଡ ଖଣ୍ଡ କରିଦେଲେ ଶରୀର
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୮ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ, ୨୩୬ ମୃତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୨ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୮୪୦୯କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୯୭ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୧୦୪୮୮୮୦ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ୧୨ ଘଣ୍ଟିଆ ମୟୂରଭଞ୍ଜ ବନ୍ଦ : ବିଭିନ୍ନ ଭାଷାକୁ ଦ୍ୱିତୀୟ ରାଜ୍ୟଭାଷା ମାନ୍ୟତା ପ୍ରଦାନ ଦାବି
  • ||
  • ୧୨ ଘଣ୍ଟିଆ ମୟୂରଭଞ୍ଜ ବନ୍ଦ : ବିଭିନ୍ନ ଭାଷାକୁ ଦ୍ୱିତୀୟ ରାଜ୍ୟଭାଷା ମାନ୍ୟତା ପ୍ରଦାନ ଦାବି
  • ||
  • ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ କନଷ୍ଟେବଳ, ଜବତ ହେଲାଣି ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା
  • ||
  • ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ କନଷ୍ଟେବଳ, ଜବତ ହେଲାଣି ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା
  • ||
  • ଓମିକ୍ରନ୍ ନେଇ AIIMS ମୁଖ୍ୟ ଗୁଲେରିଆ ଦେଲେ ଚେତାବନୀ, କହିଲେ ନୂଆ ଭାରିଆଣ୍ଟ ଭାକସିନକୁ ଦେଇପାରେ ଚକମା
  • ||

୧୫ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କା ବାଇକ୍ ବୋଟ୍ ସ୍କାମର ପର୍ଦ୍ଦାଫାସ୍, ୟୁପି ଫାର୍ମ ଓ ପ୍ରମୋଟରଙ୍କ ବିରୋଧରେ ମାମଲା

2/11/2021 at 11:28 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୦୨/୧୧: ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ୍ ବ୍ୟୁରୋ ଅଫ୍ ଇନଭେଷ୍ଟିଗେସନ୍ ବ୍ୟୁରୋ (ସିବିଆଇ) ୧୫ ହଜାର କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କା ‘ବାଇକ୍ ବୋଟ୍’ ସ୍କାମର ଯାଞ୍ଚ ପାଇଁ ଏଫ୍ଆଇଆର୍ ଦାୟର ୦ କରିଛି । ଏହି ସ୍କାମ ହୀରା ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କ ସହ ଜଡିତ PNB ମାମଲା ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ ଆର୍ଥିକ ଜାଲିଆତି ବୋଲି ଚର୍ଚ୍ଚା ହେଉଛି । ଏଫଆଇଆରରେ ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି ଯେ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ସ୍ଥିତ ବାଇକ ବୋଟ୍ ମୁଖ୍ୟ ପରିଚାଳନା ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ସଞ୍ଜୟ ଭାଟି ଅନ୍ୟ ୧୪ ଜଣଙ୍କ ସହ ମିଶି ପ୍ରାୟ ୧୫ ହଜାର କୋଟିର ଠକେଇ କରିଛନ୍ତି ।

ବାଇକ୍ ବୋଟ୍ ସ୍କାମରେ ଅଭିଯୁକ୍ତମାନେ ବାଇକ୍ ଟ୍ୟାକ୍ସି ସେବା ନାମରେ ବାଇକ୍ ବୋଟ୍ ନାମରେ ଆକର୍ଷଣୀୟ ବିନିଯୋଗ ଯୋଜନା କରିଥିଲେ । ଅଭିଯୁକ୍ତ ବାଇକ୍ ବୋଟ୍ ସ୍କାମରେ ଅଭିଯୁକ୍ତମାନେ ବାଇକ୍ ବଟ୍ ନାମରେ ଏକ ବାଇକ୍-ଟ୍ୟାକ୍ସି ସେବା ନାମରେ ବହୁ ଲାଭଜନକ ପୁଞ୍ଜି ବିନିଯୋଗ ଯୋଜନା ପ୍ରଣୟନ କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି । ଯେଉଁଥିରେ ଜଣେ ଗ୍ରାହକ ଗୋଟିଏ, ତିନି, ପାଞ୍ଚ କିମ୍ବା ସାତୋଟି ବାଇକରେ ବିନିଯୋଗ କରିପାରିବେ ।

କମ୍ପାନୀ ବିଭିନ୍ନ ସହରରେ ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜ୍ ବଣ୍ଟନ କରିଥିବା ଜଣାଯାଇଛି କିନ୍ତୁ ଏହି ସହରଗୁଡିକରେ ବାଇକ୍ ଏବଂ ଟ୍ୟାକ୍ସି ଚଳାଚଳ କରୁନଥିଲା । ଅଗଷ୍ଟ ୨୦୧୭ ରେ ଯୋଜନା ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ନିବେଶକ, ଗ୍ରାହକଙ୍କଠାରୁ ଦେୟ ସଂଗ୍ରହ କରାଯାଇଥିଲା । ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏହି ପରିଶୋଧ ୨୦୧୯ ଆରମ୍ଭ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜାରି ରହିଲା । ନଭେମ୍ବର ୨୦୧୮ ରେ, କମ୍ପାନୀ ଇ-ବାଇକ୍ ପାଇଁ ସମାନ ଯୋଜନା ପ୍ରକାଶ କରି କହିଛି ଯେ ପେଟ୍ରୋଲ୍ ବାଇକ୍ ପଞ୍ଜୀକରଣ ଏବଂ କାର୍ଯ୍ୟ ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଛି ।

ଇ-ବାଇକ୍ ପାଇଁ ସବସ୍କ୍ରିପସନ୍ ରାଶି ନିୟମିତ ପେଟ୍ରୋଲ୍ ବାଇକ୍ ପାଇଁ ବିନିଯୋଗ ରାଶି ପ୍ରାୟ ଦୁଇଗୁଣ ଥିଲା । ନିବେଶକଙ୍କ ଅଭିଯୋଗ ନୋଏଡା ପ୍ରଶାସନ ତଥା ପୋଲିସ୍ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଜ୍ଞାନ ଥିଲା, ଯେଉଁମାନେ କୌଣସି ପଦକ୍ଷେପ ନେଇ ନଥିଲେ । ବରଂ ଏସଏସପି ଏବଂ ଏସପି କ୍ରାଇମବ୍ରାଞ୍ଚ ସେମାନଙ୍କ ଅଭିଯୋଗ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିବାକୁ ଚାପ ପ୍ରୟୋଗ କରିଥିଲେ । ଏହାପୂର୍ବରୁ ଗୌତମ ବୁଦ୍ଧ ନାଗରର ଦାଦ୍ରି ପୋଲିସ ଷ୍ଟେସନରେ ଏକାଧିକ ଏଫଆଇଆର ଆଧାରରେ ଇଡି ପ୍ରଫୁଲ୍ ଇନୋଭେଟିଭ୍ ପ୍ରମୋଟର୍ସ ଲିମିଟେଡ୍, ଏହାର ପ୍ରମୋଟର ସଞ୍ଜୟ ଭାଟି ଏବଂ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଅଭିଯୋଗ ଦାଖଲ କରିଥିଲା ।

   Related Posts