Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଲିଙ୍ଗରାଜ ମନ୍ଦିରରେ ସର୍ବସାଧାରଣ ଦର୍ଶନ ବନ୍ଦ, ବହୁ ସେବାୟତ କୋଭିଡ୍‌ ପଜିଟଭ୍‌ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • କେକେଆରକୁ ୨୦୫ ରନ୍‌ର ବିଜୟ ଲକ୍ଷ ଦେଲା ଆରସିବି
  • ||
  • କରୋନା ଯୋଗୁଁ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ନିଜର ସବୁ ରାଲି ବାତିଲ କଲେ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ: ସୋସିଆଲ ମିଡ଼ିଆରେ ହେଉଛି ପ୍ରଶଂସା
  • ||
  • ଏପ୍ରିଲରେ ଭୟାବହ ରୂପ ନେଇଛି କରୋନା: ୧୮ ଦିନରେ ୨୬ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ମାମଲା
  • ||
  • ଦାରିଙ୍ଗବାଡ଼ି : ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ବାଇକ୍ ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତ : ନାବାଳକ ମୃତ, ୨ ଗୁରୁତର
  • ||
  • JEE ମେନ୍‌ ୨୦୨୧ ସ୍ଥଗିତ, ସଂକ୍ରମଣ ବୃଦ୍ଧିକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ନେସନାଲ୍ ଟେଷ୍ଟିଂ ଏଜେନ୍ସିର ନିଷ୍ପତ୍ତି
  • ||
  • କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ଚିନ୍ତା, ଆଗୁଆ ପଦକ୍ଷେପ : ୪ରୁ ୫ ଗୁଣ ବଢିବ ବେଡ୍ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କରୋନା ନେଲା ଆଉ ୨ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ, ୧୯୪୪ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ମିଳିଲାନି ଅମ୍ଳଜାନ, ଜୀବନ ହାରିଲେ ୬ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ
  • ||
  • ଜୟପୁର ସବ୍ ଜେଲରେ ରେଡ୍, ଏସ୍‌ପି ଓ ଉପ ଜିଲ୍ଲାପାଳ ସାମିଲ
  • ||

ଜାଣନ୍ତୁ କାହିଁକି ଓ କେମିତି ହୋଇଥାଏ ସାଇକ୍ଲୋନ, ଟର୍ଣ୍ଣାଡୋ, ଟାଇଫୁନ୍ ଓ ହେରିକେନ

11/10/2018 at 3:16 PM

ଭୁବନେଶ୍ବର ୧୧|୧୦: ସାଇକ୍ଲୋନ, ଟର୍ଣ୍ଣାଡୋ, ଟାଇଫୁନ୍‌, ହେରିକେନ ମହାପ୍ରଳୟଙ୍କାରୀ ବାତ୍ୟାର ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ନାଁ । ହେଲେ କାମ ସମାନ ସମୁଦ୍ର ଭିତରୁ ବାହାରିବାର କିଛି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ସ୍ଥଳ ଭାଗରେ ରଚ୍ଚିଥାଏ ମହାପ୍ରଳୟ । ଯେଉଁଥିରୁ କେହିବି ବାଦ ପଡ଼ିନ୍ତି ନାହିଁ, ମଣିଷ ହୁଅନ୍ତୁ କି ଜୀନଜନ୍ତୁ । ତେବେ କେମିତି ସୃଷ୍ଟି ହୁଏ ପ୍ରଳୟଙ୍କରୀ ବାତ୍ୟା, ବାତ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି ହେବାର କାରଣ କଣ ।

ସ୍ଥଳ ଭାଗରେ ପ୍ରଳୟ ସୃଷ୍ଟିକାରୀ ବାତ୍ୟାର ଉତ୍ପତିସ୍ଥଳ ସମୁଦ୍ର। ତେବେ ଗଭୀର ସମୁଦ୍ରର ଶାନ୍ତ ଜଳରାଶି କଣ ପାଇଁ ହୁଏ ଅଶାନ୍ତ। କାହିଁକି ଭୟଙ୍କର ରୂପ ଧାରଣ କରେ ସମୁଦ୍ର ?  ସମୁଦ୍ର ଉପରେ ଥିବା ବାୟୁ ୨୬.୫ ଡିଗ୍ରୀ ସେଲସିୟସ୍‌ରୁ ଅଧିକ ଉତ୍ତପ୍ତ ହେଲେ କ୍ରମଶଃ ହାଲୁକା ହୋଇ ଉପରକୁ ଉଠିଥାଏ। ସମୁଦ୍ର ପାଣି ମଧ୍ୟ ବାଷ୍ପୀଭୂତ ହୋଇ ବାଦଲରେ ପରିଣତ ହୋଇଥାଏ। ତେବେ ଉତ୍ତପ୍ତ ବାୟୁର ସ୍ଥାନ ପୂରଣ କରିବା ପାଇଁ ଅନ୍ୟ ଅଞ୍ଚଳରୁ ତଥା ସ୍ଥଳଭାଗରୁ ଥଣ୍ଡାବାୟୁ ସେହି ସ୍ଥାନକୁ ଯାଇଥାଏ । ପରବର୍ତ୍ତି ସମୟରେ ସେହିସ୍ଥାନରେ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥାଏ ଲଘୁଚାପ ବା ଲୋପ୍ରେସର । ଯାହାର ଚାରିପଟେ ଥିବା ବାୟୁ କ୍ରମେ ସକ୍ରିୟ ମଧ୍ୟ ହୋଇଥାଏ ।ଚାରିପଟରେ ଥିବା ବାୟୁ ଘୁରୁଥିବା ବେଳେ କେନ୍ଦ୍ରସ୍ଥଳର ବେଗ କମିଯାଇଥାଏ । ଫଳରେ କେନ୍ଦ୍ରସ୍ଥଳରେ ଏକ ଚିହ୍ନ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥାଏ। ଯାହାକୁ ତାହାର ଆଖି ବୋଲି କୁହାଯାଇଥାଏ ।

ସବୁ ବାତ୍ୟାର ଉତ୍ପତିସ୍ଥଳ ସମୁଦ୍ର ହୋଇଥିଲେ ହେଁ ଗତି ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ହୋଇଥାଏ। ଉତ୍ତରମେରୁ ପଟରେ ହେଉଥିବା ବାତ୍ୟା ବାମ ଦିଗରେ ଘୁରୁଥିବା ବେଳେ ଦକ୍ଷିଣମେରୁ ପଟରେ ହେଉଥିବା ବତ୍ୟା ଦକ୍ଷିଣ ଦିଗରେ ଘୁରିଥାଏ । ଚାରୋଟି ଅବସ୍ଥା ଦେଇ ଆରମ୍ଭରୁ ଶେଷ ହୋଇଥାଏ ବାତ୍ୟା ।ପ୍ରଥମେ ଲଘୁଚାପ ଅବପାତରେ ପରିଣତ ହୋଇଥାଏ । ପରେ ଅବପାତ ସାଇକ୍ଲୋନିକ ଷ୍ଟର୍ମ ଓ ପରେ ସିଭିୟର ସାଇକ୍ଲୋନିକ ଷ୍ଟର୍ମରେ ପରିଣତ ହୋଇ କ୍ରମଶଃ ସ୍ଥଳ ଭାଗ ମୁହାଁ ହୋଇଥାଏ ସାମୁଦ୍ରିକ ଝଡ଼ ।

ବାତ୍ୟାର ଭୟାବହତା ଏହାର ଗତି ଉପରେ ନିର୍ଭର କରିଥାଏ। ଯେଉଁ ଝଡ଼ ଯେତେ କମ୍‌ ବେଗରେ ସ୍ଥଳ ଭାଗ ଆଡ଼କୁ ଆସିଥାଏ ତାହା ସେତେ ଭୟଙ୍କର ହୋଇଥାଏ ।ସମୁଦ୍ର ଭିତରେ ଅଧିକ ସମୟ ରହିବା ଦ୍ବାରା ତାହା ଲ୍ୟାଣ୍ଡଫଲ ହେବା ବେଳେ ଅଧିକ ବେଗରେ ପବନ ବହିଥାଏ ଯେମିତି ୧୯୯୯ ମସିହା ମହାବାତ୍ୟା ଓ ଫାଇଲିନ ସମୟରେ ଆମ ରାଜ୍ୟରେ ହୋଇଥିଲା । ଉତ୍ପତି ହେବାର ୨ ରୁ ୬ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ବାତ୍ୟାର ସ୍ଥିତି ଏବଂ ପ୍ରଭାବ ସମ୍ପର୍କରେ ଜଣାପଡ଼ିଥାଏ ।

 

   Related Posts