Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସାଲେପୁର : ମକର ଯାତ୍ରାରୁ ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ଟେକି ନେଇ ନଦୀପଠାରେ ଗଣଦୁଷ୍କର୍ମ, ଥାନାରେ ଏତଲା, ଭାଇରାଲ୍ ଭିଡିଓ ନେଇ ପୋଲିସର ଛାନଭିନ୍
  • ||
  • କେନ୍ଦ୍ରାପଡା : ଚିକିତ୍ସା ଅବହେଳାରୁ ରୋଗୀ ମୃତ୍ୟୁ ଅଭିଯୋଗ, ସିଡିଏମ୍‌ଓଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଆଗରେ ମୃତଦେହ ରଖି ପରିବାର ଲୋକଙ୍କ ଧାରଣା
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ : ATMରୁ ବାହାରିଲା କାଗଜ ପେଷ୍ଟ ଥିବା ୨୦ଟି ୫ଶହ ଟଙ୍କିଆ ନୋଟ୍, ଫେରସ୍ତ ନେବାକୁ ମନାକଲା ବ୍ୟାଙ୍କ୍ !
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ବୁଧବାରଠୁ ପୁଣି ଟିକାକରଣ, ଟିକା ନେବେ ବଳକା ୧ ଲକ୍ଷ ୭୩ ହଜାର ୬୩୬ ଜଣ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟକର୍ମୀ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : କିନ୍ନରଙ୍କଠାରୁ ୩ବର୍ଷର ଶିଶୁ କନ୍ୟାକୁ ଉଦ୍ଧାର କଲା ଚାଇଲ୍ଡ ଲାଇନ୍, ଚୋରି ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : STF ପଞ୍ଝାରେ ଧଳା ଜହର ବେପାରୀ, କୋଟିଏରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କାର ବ୍ରାଉନସୁଗାର ଜବତ
  • ||
  • ନବରଙ୍ଗପୁର : ଚଳନ୍ତା କାର୍‌ରେ ଲାଗିଲା ନିଆଁ, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ଯାତ୍ରୀ
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : ହାତୀ ପୁଣି ନେଲା ଆଉ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ, ଶୌଚ ହେବାକୁ ଯାଇଥିବା କଚାଡି ମାରିଲା ଦନ୍ତା
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର : ବିଚାରାଧୀନ କଏଦୀ ମୃତ, ହତ୍ୟା ମାମଲାରେ ଥିଲେ ଅଭିଯୁକ୍ତ
  • ||
  • ଶହେ ତଳକୁ ଖସିଲା ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୯୯ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍‌, ୩୩୪୫୨୯ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||

ବିଲେଇ ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରନ୍ତି କରୋନାର ଶିକାର, ଅଧିକ ଅନୁଧ୍ୟାନ କରୁଛି ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଙ୍ଗଠନ

9/04/2020 at 10:23 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୦୯|୦୪:  କେବଳ ମଣିଷ କିମ୍ବା ବାଦୁଡି ନୁହେଁ ବିଲେଇ ମଧ୍ୟ କରୋନା ଭାଇରସ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇପାରେ । ଏନେଇ ଜର୍ଣ୍ଣାଲ ସାଇନସ୍ ନାମକ ଏକ ଓ୍ୱେବସାଇଟରେ ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରକାଶିତ ହୋଇଛି । ଏକ ଗବେଷଣାରେ କୁକୁର, ଚିକେନ, ଘୁଷୁରୀ ଓ ବତକମାନେ କରୋନା ବାହାକ ନୁହଁନ୍ତି ବୋଲି କୁହାଯାଇଛି ।

କେଉଁ କେଉଁ ପଶୁପକ୍ଷୀଙ୍କୁ କରୋନା କରୋନା ଭାଇରସ ସଂକ୍ରମିତ କରେ ସେନେଇ ଏହି ଗବେଷଣା କରାଯାଇଥିଲା । କରୋନା ଭାଇରସ ଏବେସୁଦ୍ଧା ୮୩ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଜୀବନ ନେଇଥିବା ବେଳେ ୧୪ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ବ୍ୟକ୍ତି ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇ ଚିକିତ୍ସିତ ହେଉଛନ୍ତି । ଏହି ଭାଇରସ ବାଦୁଡିଠାରୁ ମଣିଷକୁ ବ୍ୟାପିଥିବା କୁହାଯାଉଛି । ନିକଟରେ ନ୍ୟୁୟର୍କ ଚିଡିଆଖାନାର ଏକ ବାଘର ରକ୍ତରେ କରୋନା ଭୂତାଣୁ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥିଲା । ଚାଇନର କିଛି ଗବେଷକ ଏକ ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଥିଲେ । ଯେଉଁଥିରେ ବିଲେଇମାନେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ରହିଥିବା  କୁହାଯାଇଛି । ସେହିପରି ଏହି ରିପୋର୍ଟରେ ସଂକ୍ରମିତ ବ୍ୟକ୍ତି ଗୃହ ପାଳିତ ପଶୁପକ୍ଷୀଙ୍କ ଠାରୁ ଦୂରରେ ରହିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି । ଯେପରି ପୋଷାଜନ୍ତୁମାନେ ଭାଇରସ ସଂକ୍ରମଣର ଶିକାର ନହୁଅନ୍ତି ।

ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ ବୁଧବାର ଏଦିଗରେ ଅଧିକ ତଦନ୍ତ ଜାରି ରହିଛି । ଏହାକୁ ପୁଙ୍ଖାନୁପୁଙ୍ଖ ଭାବେ ତଦାରଖ କରାଯିବ ବୋଲି ସଙ୍ଗଠନ କହିଛି । ତେବେ ସଂକ୍ରମଣରେ ପୋଷାଜନ୍ତମାନେ ଏକ ବଡ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ ରୁନଥିଲେ ମଧ୍ୟ ସମ୍ଭାବନାକୁ ଏଡାଇ ଦିଆଯାଇ ପାରିବ ନାହିଁ ବୋଲି ସଂଗଠନର ଅଧିକାରୀ ମାରିଆ ଭାନ୍ କେରଖୋବ୍ ଏକ ଟେଲିଭିଜନକୁ କହିଛନ୍ତି । ଏହାକୁ ନେଇ ପଶୁପକ୍ଷୀଙ୍କ ପ୍ରତି ଅତ୍ୟାଚାର ନକରିବାକୁ ସେ ଲୋକଙ୍କୁ ନିବେଦନ କରିଛନ୍ତି ।

   Related Posts