Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : କପିଳାଶ ଜାଗର ଯାତ୍ରା ପାଇଁ କଟକଣା, ଜିଲ୍ଲା ବାହାର ଭକ୍ତଙ୍କୁ ମନା, ଜିଲ୍ଲାବାସୀଙ୍କ କୋଭିଡ୍ ନେଗେଟିଭ୍ ରିପୋର୍ଟ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ
  • ||
  • କଟକ : ରାଜ୍ୟରେ ପୁଣି ବଢିଲା ବସ୍ ଭଡା, ସାଧାରଣ ଓ ଏକ୍ସପ୍ରେସ କିଲୋମିଟର ପିଛା ୫ପଇସା, ଡିଲକ୍ସ ଓ ଏସି ଡିଲକ୍ସ ୧୦ପଇସା ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଧର୍ମଗଡ : ବାଇକ୍ ଉପରେ ମାଡିଗଲା ବସ୍, ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ୩ ମୃତ
  • ||
  • ସାନଖେମୁଣ୍ଡି : ବାରହା ଆକ୍ରମଣରେ ୭ ଆହତ, ଗ୍ରାମବାସୀ ଭୟଭୀତ
  • ||
  • ରାଉରକେଲା : ଶିଶୁପାଳ ହୋଇ ଫେରିଲା ବର, ଅଧାରୁ ବନ୍ଦ ହେଲା ବାଲ୍ୟ ବିବାହ
  • ||
  • ଆଠଗଡ : ସରିଯାଉଛି ଟୋକନ ଅବଧି, ମଣ୍ଡିରୁ ଉଠୁନି ଧାନ, ପ୍ରତିବାଦରେ ଚାଷୀଙ୍କ ରାସ୍ତା ଅବରୋଧ
  • ||
  • ଭଦ୍ରକ : ଅଷ୍ଟପ୍ରହରୀ ଚାନ୍ଦା ପାଇଁ ଗଛରେ ବାନ୍ଧି ନିସ୍ତୁକ ମାଡ ଅଭିଯୋଗ, ଥାନାରେ ଏତଲା
  • ||
  • ନୀଳଗିରି : ନୀଳଗିରି ସହରରେ ବୁଲୁଛି ଭାଲୁ, ଲୋକେ ଭୟଭୀତ
  • ||
  • ରାଉରକେଲା : ଛାତ୍ରଙ୍କ ନାଁରେ ଜିଏସଟି ଠକେଇ ଅଭିଯୋଗ, ୩୮କୋଟି ଟଙ୍କାର ଠକେଇ ନେଇ ନୋଟିସ୍
  • ||
  • ସାନଖେମୁଣ୍ଡି : ଥାନାଠାରୁ ୧ କି.ମି. ଦୂରରେ ଚାଲିଥିଲା ବେଆଇନ ବିଦେଶୀ ମଦ ବିକ୍ରି, ଚଢାଉ କରି ନଷ୍ଟ କଲା ପୋଲିସ
  • ||

କ୍ରେଡିଟ କାର୍ଡରୁ ପୈଠ କଲେ ପେଟ୍ରୋଲ ପମ୍ପରେ ଆଉ ମିଳିବନି କ୍ୟାସ୍ ବ୍ୟାକ୍ ସୁବିଧା, ୧ ଅକ୍ଟୋବରରୁ ବନ୍ଦ ହେବ ବ୍ୟବସ୍ଥା

25/09/2019 at 9:25 PM

ପେଟ୍ରୋଲ ପମ୍ପରେ ଇନ୍ଧନ ବାବଦ ଦେୟ ପୈଠ ଲାଗି କ୍ରେଡିଟ୍, ଡେବିଟ୍ କାର୍ଡ ଓ ଇ-ୱାଲେଟ୍ ବ୍ୟବହାର କଲେ ମିଳୁଥିବା ୦.୭୫ କ୍ୟାସ୍ ବ୍ୟାକ୍ ସୁବିଧା ଆଉ ମିଳିବ ନାହିଁ। ଦେଶରେ ଡିଜିଟାଲ ପୈଠକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବା ଲାଗି ପ୍ରାୟ ଅଢେଇ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ଏହି ରିହାତି ବ୍ୟବସ୍ଥା ପ୍ରଚଳନ ହୋଇଥିଲା। ତେବେ ତୈଳ କମ୍ପାନୀମାନଙ୍କ ପରାମର୍ଶ ଅନୁସାରେ ଆସନ୍ତା ଅକ୍ଟୋବର ୧ ତାରିଖରୁ ଏହି କ୍ୟାସ୍ ବ୍ୟାକ୍ ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ଉଠାଇ ଦିଆଯିବ।

ଏ ନେଇ ଦେଶର ସର୍ବ ବୃହତ୍ତ ବ୍ୟାଙ୍କ ଏସବିଆଇ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ  ଏସଏମଏସ ପଠାଇ ବ୍ୟବସ୍ଥା ବନ୍ଦ ହେଉଥିବା ନେଇ ସୂଚାଇ ଦେଇଛନ୍ତି। ସୂଚନା ଯୋଗ୍ୟଯେ ୨୦୧୬ ମସିହା ଶେଷରେ ନୋଟବନ୍ଦି ଯୋଗୁ ଦେଶରେ ଡିଜିଟାଲ କାରବାରକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବା ଲାଗି ତୈଳ କମ୍ପାନୀମାନେ କାର୍ଡରେ ପୈଠ କଲେ ୦.୭୫ ପ୍ରତିଶତ ରିହାତି ଦେବାକୁ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ। ସେହି ଅନୁସାରେ ସାର୍ବଜନିକ କ୍ଷେତ୍ରର ତୈଳକମ୍ପାନୀମାନଙ୍କ ଆଉଟ୍ ଲେଟ୍ ରେ କାର୍ଡ ଦ୍ୱାରା ହେଉଥିବା ପୈଠ ଲାଗି ଏହି ରିହାତି ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ମିଳୁଥିଲା। ଡିସେମ୍ବର ୨୦୧୬ରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଏହି ରିହାତି ଏବେ ତୈଳ କମ୍ପାନୀମାନେ ବନ୍ଦ କରିଛନ୍ତି।

ଏଥିରେ କମ୍ପାନୀମାନେ ରିହାତି ବ୍ୟତୀତ କାର୍ଡ ପୈଠ ଶୁଳ୍କ ବା ମର୍ଚାଣ୍ଟ  ଡିସ୍କାଉଣ୍ଟ ରେଟ୍ (ଏମଡିଆର) ମଧ୍ୟ ନିଜେ ବହନ କରୁଥିଲେ। ଏଥିଲାଗି ୨୦୧୮-୧୯ ବର୍ଷରେ କମ୍ପାନୀମାନେ ବ୍ୟାଙ୍କମାନଙ୍କୁ ୨ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କା ପୈଠ କରିଛନ୍ତି। ଏହା ପୂର୍ବ ବର୍ଷ ଅର୍ଥାତ ୨୦୧୭-୧୮ରେ ଏଥିଲାଗି ୧ହଜାର ୪୩୧କୋଟି ଟଙ୍କା ପୈଠ ହୋଇଥିଲା। ଏଥିରୁ ଇ-ପୈଠ ଲାଗି ୧,୧୬୫ କୋଟି ଟଙ୍କା ଦିଆଯାଇଥିବା ବେଳେ ଏମଡିଆର ଲାଗି ବ୍ୟାଙ୍କମାନଙ୍କୁ ୨୬୬ କୋଟି ଟଙ୍କା ପୈଠ କରିଥିଲେ। ତେବେ ଗତବର୍ଷ ଅଗଷ୍ଟମାସରୁ କମ୍ପାନୀମାନେ ସବୁ ଫ୍ଲିଟ୍ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ଦେଉଥିବା ରିହାତିକୁ ୦.୨୫କୁ ହ୍ରାସ କରିଥିଲେ। ଏବେ ଅକ୍ଟୋବର ୧ ତାରିଖରୁ ରିହାତି ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବନ୍ଦ ହେବ।

   Related Posts