Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ କରୋନାରୁ ଆରୋଗ୍ୟ ହେଲେ ୨୦୧୦ ସଂକ୍ରମିତ
  • ||
  • ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କ ବଡ ନିଷ୍ପତ୍ତି: ଜାମ୍ମୁ-କାଶ୍ମୀରରେ ଯେ କେହି ବି ଜାଗା କିଣି ପାରିବେ, ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଜାରି କଲା ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୩ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ, ୧୨୭୨ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୨୪୭ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୨୮୩୯୪୨ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : କେନାଲରୁ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ଶୌଚ ହେବାକୁ ଯାଇ ବୁଡିଯାଇଥିବା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : ସ୍ତ୍ରୀର ଚରିତ୍ରକୁ ସନ୍ଦେହ କରି ଠେଙ୍ଗାରେ ପିଟି ପିଟି ମାରିଦେଲା, ଅଭିଯୁକ୍ତ ସ୍ବାମୀ ଫେରାର
  • ||
  • ଅନୁଗୋଳ : ଶ୍ରମିକଙ୍କ ସନ୍ଦେହଜନକ ମୃତ୍ୟୁ, ବିଷାକ୍ତ ମଦ ପିଇ ମୃତ୍ୟୁ ଅଭିଯୋଗ
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି : ଯୁବକଙ୍କ କ୍ଷତ ବିକ୍ଷତ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଲେ ପରିବାର ଲୋକ
  • ||
  • ଜଲାପୁଟ ଜଳ ଭଣ୍ଡାରରେ ମାଛଧରା ଡଙ୍ଗା ବୁଡି ୩ ନିଖୋଜ, ଉଦ୍ଧାର କାର୍ଯ୍ୟ ଜାରି
  • ||
  • ପାକିସ୍ତାନ : ପେଶାଓ୍ୱାରରେ ବୋମା ବିସ୍ଫୋରଣରେ ୭ ମୃତ, ୫୫ ଆହତ
  • ||

ଆଜିଠୁ ଖାଇବାକୁ ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତୁ ଏହି ୫ଟି ଜିନିଷ : କ୍ୟାନସରରୁ ପାଇବେ ନିମିଷକେ ମୁକ୍ତି

12/11/2019 at 10:29 AM

ଆଜିକାଲି କେତେବେଳେ କେଉଁ ରୋଗ ହେବ ଏହା ବିଷୟରେ କିଛି କୁହାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟର ଯତ୍ନ ନେବା ନିହାତି ଜରୁରୀ ହୋଇଥାଏ। ଏଥିପାଇଁ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ନିଜ ଦୈନନ୍ଦିନ ଜୀବନଶୈଳୀରେ ସୁଧାର ଆଣିବା ସହ ଖାଦ୍ୟପେୟରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆଣନ୍ତୁ। ଖାସ୍ କରି ଏପରି ଖାଦ୍ୟପେୟ ସାମିଲ କରନ୍ତୁ ଯାହା ଆପଣଙ୍କୁ କ୍ୟାନସରମୁକ୍ତ କରିବ। କାରଣ ଆଜିକାଲି ଯୁଗରେ କ୍ୟାନସର ସବୁଠୁ ବଡ଼ ସମସ୍ୟା ଭାବେ ଉଭା ହୋଇଛି। ଏଥିପାଇଁ ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏପରି ଖାଦ୍ୟ ବିଷୟରେ କହିବୁ ଯାହା କ୍ୟାନସରଠୁ ଆପଣଙ୍କୁ ମୁକ୍ତ କରିବ।

୧. ବାଦାମ : ଅଧିକାଂଶ ଲୋକଙ୍କୁ ବାଦାମ ଭଲ ଲାଗିନଥାଏ। କିନ୍ତୁ ଆପଣ ଜାଣିଛନ୍ତି କି ଏଥିରେ ଥିବା ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ବ ଶରୀରରେ କ୍ୟାନସରର ଆଶଙ୍କାକୁ କମ୍ କରିଥାଏ। ଏଥିରେ ଫାଇବରର ମାତ୍ରା ଅଧିକ ଥାଏ। ପ୍ରତିଦିନ ଏହା ଖାଇବା ଦ୍ବାରା ଡାଇବେଟିସ ସମସ୍ୟା କମିଥାଏ ଏବଂ ପାଚନ ତନ୍ତ୍ର ମଜବୁତ ହୋଇଥାଏ।

୨. ପିଆଜ : ଗ୍ରୀଷ୍ମଋତୁରେ କଞ୍ଚା ପିଆଜ ଖାଇବା ସବୁଠୁ ଭଲ ହୋଇଥାଏ। ପିଆଜ ଉଷ୍ମତାକୁ କମ୍ କରିଥାଏ। ଏହା ଖାଇବା ଦ୍ବାରା ଲୁ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା କମ୍ ଥାଏ। ଫଳରେ କୋଲୋନ୍ କ୍ୟାନସରର ରକ୍ଷା ମିଳି ପାରିବ। ଏଥିରେ ଆଣ୍ଟିଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ ରହିଥାଏ ଯାହା ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ କ୍ଷମତା ବଢ଼ାଇଥାଏ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଆଣ୍ଟି ଇନଫ୍ଲାମେସନ ଗୁଣ ଶରୀରର ଫୁଲାକୁ କମ୍ କରିଥାଏ।

୩. ମଞ୍ଜି : ମଞ୍ଜିରେ ପ୍ରୋଟିନ୍,ମିନେରାଲ,କ୍ୟାଲସିୟମ୍ ପ୍ରଚୁର ମାତ୍ରାରେ ରହିଥାଏ। ଏହା ଶରୀରକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖିବାର କାମ କରିଥାଏ। ରାଶିର ବୀଜ କ୍ୟାଲସିୟମ୍,କଖାରୁର ମଞ୍ଜିରେ କ୍ୟାଲସିୟମ୍,ଲୌହ ଏବଂ ଦସ୍ତା ମିଳିଥାଏ ଯାହା କ୍ୟାନସର ଭଳି ଗମ୍ଭୀର ରୋଗକୁ ଦୂର କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ।

 ୪. ଛତୁ : ଛତୁରେ ଆଣ୍ଟି-ଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ ଗୁଣ ଥାଏ ଯାହା ଥଣ୍ଡା କାଶ ଭଳି ରୋଗକୁ ଦୂର କରିଥାଏ। ଏହା ସହିତ ଏଥିରେ ଭିଟାମିନ୍ ଡି ପ୍ରଚୁର ମାତ୍ରାରେ ଥାଏ। ଏହା ଖାଇବା ଦ୍ବାରା ଶରୀରରେ ଆଇରନର ଅଭାବ ହୋଇନଥାଏ।

  ୫. ସବୁଜ ପନିପରିବା : ସବୁଜ ପନିପରିବାରେ ପ୍ରୋଟିନ୍ ବ୍ୟତୀତ କ୍ୟାଲସିୟମ୍,ଫୋଲେଟ୍ ଏବଂ ଆଣ୍ଟି ଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ ପ୍ରଚୁର ପରିମାଣରେ ରହିଥାଏ। କିନ୍ତୁ ଧ୍ୟାନ ରଖନ୍ତୁ ସୁସ୍ଥ ରହିବା ପାଇଁ ଋତୁ ହିସାବରେ ପରିବା ଖାଇବା ଉଚିତ୍। କେତେକ ପରିବାକୁ ଭଲ ଭାବେ ରୋଷେଇ କରି ଖାଇବା ଉଚିତ୍ ଏବଂ କେତେକ ପରିବାକୁ କଞ୍ଚା ମଧ୍ୟ ଖାଇ ହେବ।

   Related Posts