Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • Australian Open 2022 ଟାଇଟଲ୍ ଜିତିଲେ ଏଶ୍ଲେ ବାର୍ଟି, ଦେଶ ପାଇଁ ରଚିଲେ ଇତିହାସ
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୨ ଲକ୍ଷ ୩୫ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୮୭୧ ମୃତ
  • ||
  • ବଜେଟ ପୂର୍ବରୁ ହେବନି ହାଲୁଆ ଉତ୍ସବ, ଏଥର ମୋବାଇଲ ଆପ୍ଲିକେସନରେ ମିଳିବ ସବୁ ତଥ୍ୟ
  • ||
  • ନୟାଗଡ : ଧାନବସ୍ତା ଚୋରି ପଡିଲା ମହଙ୍ଗା, ୨ ଯୁବକଙ୍କୁ ଗାଁ ଦାଣ୍ଡରେ ବାନ୍ଧିଦେଲେ ଲୋକେ
  • ||
  • ଭଦ୍ରକ : ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍‌ର ପୁନଃ ଯାଞ୍ଚ ପାଇଁ ଦାବି କଲା ଓଡିଶା ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ମଞ୍ଚ
  • ||
  • ଘଟଗାଁ : ନାଳରୁ ମିଳିଲା ଅଜଣା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମୃତଦେହ, ହତ୍ୟା କରି ପାଣିରେ ଫିଙ୍ଗି ଦେଇଥିବା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୫ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୫୭୫କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କମୁଛି ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୪୮୪୨ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୨୪୧୦୬୮ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଭୁବନେଶ୍ବର ଓ ବ୍ରହ୍ମପୁର ମେୟର ପଦବୀ ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ ସଂରକ୍ଷିତ, କଟକ ପଦବୀ ଅଣସଂରକ୍ଷିତ
  • ||
  • ମୋରଡା : ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ପୋଲ ତଳକୁ ଖସିଲା ସ୍କର୍ପିଓ, ୪ ଗୁରୁତର ମେଡିକାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||

ଆୟୁଷ୍ମାନ ଭାରତ ଯୋଜନା : ୩୦ଟଙ୍କାର କାର୍ଡ଼ରେ ହେବ କ୍ୟାନସରର ଚିକିତ୍ସା ,ଜାଣନ୍ତୁ ଏହାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାର ପଦ୍ଧତି

31/08/2019 at 1:00 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୩୧/୮: ମୋଦି ସରକାର ନିଜର ସବୁଠୁ ବଡ଼ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ଯୋଜନା ଆୟୁଷ୍ମାନ ଭାରତ ଯୋଜନା କିମ୍ବା ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଜନ ଆରୋଗ୍ୟ ଯୋଜନା ଜରିଆରେ ସାଧାରଣ ଜନତାଙ୍କୁ ବଡ଼ ଉପହାର ଦେଇଛନ୍ତି। ଆୟୁଷ୍ମାନ ଭାରତ ଯୋଜନା ଆପଣଙ୍କୁ ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର କ୍ୟାନସରର ଚିକିତ୍ସା ଏବଂ ଆଣ୍ଠୁ ପ୍ରତିରୋପଣ ଭଳି ସର୍ଜରି ପାଇଁ ସୁବିଧା ପ୍ରଦାନ କରିପାରେ। ତେବେ ଆୟୁଷ୍ମାନ ଭାରତ ଜରିଆରେ ଉପଲବ୍ଧ କରାଯାଇଥିବା ମୋତିଆବିନ୍ଦୁ ଅପରେସନର ସୁବିଧା ବନ୍ଦ ହୋଇପାରେ। ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ଯୋଜନା ଅନୁସାରେ ୧୩୦୦ରୁ ଅଧିକ ରୋଗର ମାଗଣା ଚିକିତ୍ସା ହେଉଛି।

ଜାତୀୟ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ପ୍ରାଧିକରଣ ଆୟୁଷ୍ମାନ ଭାରତ ଯୋଜନା ଅନୁସାରେ ଦିଆଯାଉଥିବା ୧୩୦୦ମେଡିକାଲ ପ୍ୟାକେଜର ସମୀକ୍ଷା ପାଇଁ ନିତି ଆୟୋଗର ସଦସ୍ୟଙ୍କ ନେତୃତ୍ବରେ ଏକ କମିଟି ଗଠନ କରିଥିଲେ। ଏହି କମିଟିରେ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସଚିବ ଏବଂ ଆୟୁଷ୍ମାନ ଭାରତର ସିଇଓ ମଧ୍ୟ ସାମିଲ ଥିଲେ। କମିଟି ଏବେ ନିଜ ରିପୋର୍ଟକୁ ଚୂଡାନ୍ତ ରୂପ ଦେଇଛନ୍ତି।

କମିଟିର ସୁପାରିଶ ଅନୁସାରେ,ଆୟୁଷ୍ମାନ ଭାରତ ଯୋଜନା ଅନୁସାରେ କ୍ୟାନସର କେୟାର ଏବଂ ଇମପ୍ଲାଣ୍ଟ ସର୍ଜରି ଭଳି ସୁବିଧା ମଧ୍ୟ ଲୋକଙ୍କୁ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ। କମିଟି ଚିକିତ୍ସା ବଦଳରେ ହସ୍ପିଟାଲରେ ହେଉଥିବା ଖର୍ଚ୍ଚରେ ମଧ୍ୟ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବା ଲାଗି ସୁପାରିଶ କରିଛି। ଯୋଜନାରେ ଥିବା ୨୦୦ଟଙ୍କା ପ୍ୟାକେଜ ପାଇଁ ସୁବିଧାରେ ବୃଦ୍ଧି ଏବଂ ୬୩ଟଙ୍କା ପ୍ୟାକେଜରେ ସୁବିଧା ସାମାନ୍ୟ ହ୍ରାସ କରାଯାଇପାରେ।

ଯଦି ଆପଣ ମଧ୍ୟ ଆୟୁଷ୍ମାନ ଭାରତ ଯୋଜନାର ଲାଭ ଉଠାଇବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ତେବେ ସର୍ବପ୍ରଥମେ ଏହା ଜାଣିବାକୁ ପଡ଼ିବ ଯେ ଆପଣ ଏଥିପାଇଁ ଆପଣ ଯୋଗ୍ୟ କି ନୁହନ୍ତି। ଏହି ଯୋଜନାରେ ନିଜର ଏବଂ ନିଜ ପରିବାରର ନାଁ ଦେଖିବା ପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଯୋଜନାର ଓ୍ବେବସାଇଟ୍ https://www.pmjay.gov.in  ର ସାହାଯ୍ୟ ନେବାକୁ ପଡ଼ିବ। ଏହା ପରେ ନିଜ ମୋବାଇଲ୍ ନମ୍ବର ଦିଅନ୍ତୁ। ଏହା ପରେ କ୍ୟାପଚା ଆଡ କରନ୍ତୁ। ତା’ପରେ ଓଟିପି ଜେନେରେଟ କରନ୍ତୁ। ଏହା ପରେ ରାଜ୍ୟ ସିଲେକ୍ଟ କରନ୍ତୁ। ନିଜ ନାଁ କିମ୍ବା ଜାତି ଶ୍ରେଣୀରୁ ସର୍ଚ୍ଚ କରନ୍ତୁ। ଏହା ପରେ ନିଜ ତଥ୍ୟ ଦିଅନ୍ତୁ ଏବଂ ସର୍ଚ୍ଚ କରନ୍ତୁ। ଦ୍ବିତୀୟ ଉପାୟ ହେଉଛି ଆପଣ ଆୟୁଷ୍ମାନ ଭାରତ ଯୋଜନାର ହେଲ୍ଫଲାଇନ୍ ନମ୍ବର ୧୪୫୫୫ କିମ୍ବା ୧୮୦୦୧୧୧୫୬୫ରେ ଫୋନ୍ କରି ପାରିବେ।

ହସ୍ପିଟାଲରେ ଏବଂ କମନ୍ ସର୍ଭିସ୍ ସେଣ୍ଟରରେ ଗୋଲ୍ଡେନ୍ କାର୍ଡ଼ ହେବ। ଗ୍ରାମୀଣ ଅଞ୍ଚଳରୁ ସିଏସସି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି। ଏଠାରେ କାର୍ଡ଼ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାର କାମ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଛି। କାର୍ଡ଼ କରିବା ପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ ୩୦ଟଙ୍କା ଦେବାକୁ ପଡ଼ିବ। ସିଏସଇ ବ୍ୟତୀତ କାର୍ଡ଼ ହସ୍ପିଟାଲରେ ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରିବ। ହସ୍ପିଟାଲରେ କାର୍ଡ଼ ମାଗଣାରେ ହେବ।

 ତେବେ ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ଓଡିଶା ସରକାର ଯେହେତୁ କେନ୍ଦ୍ରର ଆୟୁଷ୍ମାନ ଭାରତ ଯୋଜନାକୁ ଗ୍ରହଣ କରିନାହାନ୍ତି ତେଣୁ ଓଡିଶା ରାଜ୍ୟର ଲୋକେ ଏହି ସୁବିଧା ପାଇବେ ନାହିଁ । ଅବଶ୍ୟ ଆୟୁଷ୍ମାନ ବାରତ ଯୋଜନାର ବିକଳ୍ପଭାବେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ବିଜୁ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ କଲ୍ୟାଣ ଯୋଜନା ପ୍ରଚଳନ କରିଛନ୍ତି । ଏହି ଯୋଜନାରୁ ଓଡିଶାର ବାସିନ୍ଦା ଫାଇଦା ଉଠାଇପାରିବେ ।

   Related Posts