Thursday, February 21, 2019

News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ଯେକୌଣସି ଷ୍ଟେଜର କ୍ୟାନସର ୪୮ଘଣ୍ଟା ଭିତରେ ହୋଇଯିବ ଭଲ, ଜାଣନ୍ତୁ ଉପାୟ

ମେଡିକାଲ ସାଇନ୍ସ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏଭଳି ଚମତ୍କାର କରି ଦେଖାଇଛି ଯାହା ବିଷୟରେ କେହି କେବେ ଭାବିବି ନଥିଲେ । ଆମେରିକାରେ ହୋଇଥିବା ଏକ ଗବେଷଣାରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ, କ୍ୟାନସର ଭଳି ମାରାତ୍ମକ ରୋଗକୁ ମଧ୍ୟ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ଠିକ୍ କରାଯାଇପାରିବ । ଗବେଷଣା ଅନୁଯାୟୀ କ୍ୟାନସର ଚିକିତ୍ସାରେ ବ୍ୟବହାର ହେବାକୁ ଥିବା ଏହି ପ୍ରାକୃତିକ ଜିନିଷ ଫଳପ୍ରଦ ଯେ ଏହାକୁ ଖାଇବାର ମାତ୍ର ୪୮ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ କ୍ୟାନସରର ଚିକିତ୍ସା ସମ୍ଭବ ।

କ୍ୟାନସର ଏଭଳି ଏକ ମାରାତ୍ମକ ରୋଗ ଯାହାକୁ ଥରେ ଏହି ରୋଗ ହୁଏ ତାକୁ ବଞ୍ଚାଇବା ଅସମ୍ଭବ ହୋଇଥାଏ । ଏହି ରୋଗର ଚିକିତ୍ସା ଏବେବି ବହୁତ କମ୍ ସ୍ଥାନରେ ସମ୍ଭବ ହେଉଛି । ଯେଉଁ ସ୍ଥାନରେ ଏହି ରୋଗର ଚିକିତ୍ସା କରାଯାଉଛି ତାହା ଏତେ ମହଙ୍ଗା ଯେ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ପାଇଁ ଚିକିତ୍ସା କରାଇବା ସମ୍ଭବପର ନୁହେଁ । କ୍ୟାନସର ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଦିଆଯାଉଥିବା କେମୋ ଥେରାପି ମଧ୍ୟ କେତେକ ସମୟରେ ରୋଗୀର ଜୀବନ ନେଇଯାଇଥାଏ । ଏ ମଧ୍ୟରେ ଏବେ କାଲିଫର୍ଣ୍ଣିଆ ୟୁନିଭରସିଟିରେ କ୍ୟାନସର ରୋଗୀଙ୍କ ଉପରେ ଗବେଷଣା କରିଥିଲେ । ଗବେଷଣା କରିବା ପରେ ଏହା ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଯଦି କ୍ୟାନସର ରୋଗୀ ଅଙ୍ଗୁର ମଞ୍ଜିର ରସ ପିଇବାକୁ ଦିଆଯାଏ ତେବେ ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ଏହି ରୋଗରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇପାରିବେ ।

ପ୍ରଫେସର ହାର୍ଡିନ ବି ଜନ୍ସ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପାଖାପାଖି ୨୫ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିଥିବା ଗବେଷଣାରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଅଙ୍ଗୁର ମଞ୍ଜିର ରସ ଏହି ରୋଗର ଉପସମ ପାଇଁ ବେଶ୍ ଲାଭଦାୟକ ହେବ । ଅଙ୍ଗୁରର ରସର ପ୍ରଭାବ ଏତେ ଶୀଘ୍ର ହୋଇଥାଏ କି ପ୍ରାୟ ୪୮ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ସୁଫଳ ମିଳିବାକୁ ଲାଗିଥାଏ ।

ଭାରତୀୟ ବୈଜ୍ଞାନିକ ମଧ୍ୟ ଏହି ଗବେଷଣାକୁ ସଠିକ୍ ମାନିଛନ୍ତି । ଭୋପାଳର ଜଣେ ଡାକ୍ତର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯେଉଁ ଗବେଷଣା ସମ୍ବନ୍ଧରେ ଏବେ ଚର୍ଚ୍ଚା ଚାଲିଛି ସେଥିରେ ସତ୍ୟତା ରହିଛି । ଅଙ୍ଗୁରରେ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ମାତ୍ରାରେ କ୍ୟାଲୋରୀ, ଫାଇଭର ଏବଂ ଭିଟାମିନ୍ ସି ଏବଂ ଇ ରହିଛି । ଏଥିରେ ଗ୍ଲୁକୋଜ୍, ମ୍ୟାଗ୍ନେସିୟମ୍ ଏବଂ ସାଇଟ୍ରିକ୍ ଏସିଡ ଭଳି କେତେକ ପୋଷକ ତତ୍ବ ମଧ୍ୟ ରହିଛି । ଏହାକୁ ସେବନ କରିବା ଦ୍ବାରା କ୍ୟାନସର, କିଡନୀ ଏବଂ ପିଲିଆ ଭଳି ରୋଗରୁ ଉପଶମ ମିଳିପାରିବ ।  

ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଅଙ୍ଗୁର ମଞ୍ଜିରୁ ବାହାରୁଥିବା ରସ ବ୍ଲଡ୍ କ୍ୟାନସର ପାଇଁ ଅଧିକ ଲାଭପ୍ରଦ । ଏଥିରୁ ମିଳୁଥିବା ଜେଏନକେ ପ୍ରୋଟିନ୍ କୌଣସି ସାଇଡ୍ ଇଫେକ୍ଟ ବିନା କ୍ୟାନସର କୋଷିକାକୁ ୭୬ପ୍ରତିଶତ ମୂଳରୁ ମାରିଦିଆଯାଇପାରିବ । ଚିକିତ୍ସକଙ୍କ ପରାମର୍ଶ ଅନୁସାରେ ଏହାର ନିୟମିତ ସେବନ କରିବା ଦ୍ବାରା ୪୮ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ରୋଗୀର ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟରେ ସୁଧାର ଅଣାଯାଇପାରିବ ।

1345 Views

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର