Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ମୁଜିବ ଓ ରଶିଦଙ୍କ ଘାତକ ବୋଲିଂ, ସ୍କଟଲାଣ୍ଡକୁ ୧୩୦ ରନରେ ହରାଇଲା ଆଫଗାନିସ୍ତାନ
  • ||
  • ଇଣ୍ଡିଆନ ପ୍ରିମିୟର ଲିଗ୍ (IPL)ରେ ସାମିଲ ହେଲେ ଆଉ ୨ଟି ନୂଆ ଟିମ । ୨ ଟିମ ଅହମ୍ମଦାବାଦ ଏବଂ ଲକ୍ଷ୍ନୌ ଆସନ୍ତାବର୍ଷ ହେବାକୁ ଥିବା ଆଇପିଏଲରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିବେ ।
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ସୁସ୍ଥ ହେଲେ ଆଉ ୩୬୦ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ, ଖୋର୍ଦ୍ଧାରୁ ସର୍ବାଧିକ ୧୮୦ ଡିସଚାର୍ଜ
  • ||
  • ସତ ହେଲା ଧୋନୀଙ୍କ ଭବିଷ୍ୟବାଣୀ, ୫ ବର୍ଷ ତଳେ କହିଥିଲେ- ଦିନେ ଏମିତି ହେବ…
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କମୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍: କୋଭିଡ୍ ନେଲା ଆଉ ୩ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଉପରତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୪୨୫ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ପଡୋଶୀ ଘରୁ ମିଳିଲା ଯୁବକଙ୍କ ଝୁଲନ୍ତା ମୃତଦେହ, ହତ୍ୟା ନା ଆତ୍ମହତ୍ୟା ?
  • ||
  • ୨ ପରିବାର ମଧ୍ୟରେ ରକ୍ତାକ୍ତ ସଙ୍ଘର୍ଷ : ୮ ଗୁରୁତର, ବୁଲିଲା ଟାଙ୍ଗିଆ ଓ କଟୁରୀ
  • ||
  • କାର୍ତ୍ତିକ ମାସର ପ୍ରଥମ ସୋମବାର : ଧବଳେଶ୍ୱର ପୀଠରେ ୧୪୪ ଧାରା, ମନ୍ଦିର ଖାଁ ଖାଁ
  • ||
  • ୫ ଦିନ ଯାଏଁ ଖସିବନି ପାରଦ, ୨୮ରୁ କାଁ ଭାଁ ବର୍ଷା
  • ||

କେନାଲ ଅଛି ହେଲେ ଅଚଳ, ପୋଡ଼ିଗଲାଣି ରବି ଫସଲ, ଏବେ ଚିନ୍ତାରେ ଚାଷୀ

14/04/2021 at 10:33 PM

ସାନଖେମୁଣ୍ଡି, ୧୪/୦୪: ସାନଖେମୁଣ୍ଡିର ରଘୁନାଥ ସାଗର କ୍ଷୁଦ୍ର ଜଳସେଚନ ପ୍ରକଳ୍ପ ଅଚଳ ହୋଇଥିବା ସହ ଜଳଭଣ୍ଡାର ଅବବାହିକାରେ ଥିବା ଚାଷ ଜମିରେ ଜଳସେଚନ ଅଭାବରୁ ବ୍ୟାପକ ମାତ୍ରାରେ ଫସଲ ଉଜୁଡି ଯାଉଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ।

ପାଣି ନ ଆସିବାରୁ ଚାଷୀମାନେ ଫସଲହାନି ସହ ବ୍ୟାପକ କ୍ଷତିର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଛନ୍ତି । ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପଟି କ୍ଷୁଦ୍ରଜଳ ସେଚନ ବିଭାଗ ବ୍ରହ୍ମପୁର ଡିଭିଜନ ୧ ଅଧୀନରେ ଥିବା ରଘୁନାଥ ସାଗର ଜଳଭଣ୍ଡାର ଉପରେ ସାନଖେମୁଣ୍ଡିର ପ୍ରମୁଖ କୃଷିଭିତ୍ତିକ ଅଞ୍ଚଳ ଜିଉରା, ସାମନ୍ତରାପୁର, ନରସିଂହଗଡ଼, ଗଙ୍ଗାପୁର, ପଳାସପୁର, ରଘୁନାଥପୁର ଅଞ୍ଚଳର ଶତାଧିକ ହେକ୍ଟର ଚାଷଜମି ନିର୍ଭର କରୁଛି । ଏଥି ସହିତ ଏହି ଅଞ୍ଚଳର ଚାଷ ଜମିରେ ବିଶେଷକରି ବାଇଗଣ, ଫୁଲ, ଫଳ, କୋବି, ଟମାଟ, ଝୁଡୁଙ୍ଗ, କାକୁଡି, କଲରା, ବିନସି ଭଳି ବିଭିନ୍ନ ରକମର ପନି ପରିବା ସମେତ ଆଖୁ ଫସଲ ହୋଇଥାଏ । ଚଳିତ ବର୍ଷ ରଘୁନାଥ ସାଗର ଜଳଭଣ୍ଡାର ପ୍ରକଳ୍ପ କେନାଲରେ ଗତ ତିନି ମାସ ଧରି ପାଣି ଆସୁନଥିବା ଯୋଗୁଁ ଅଞ୍ଚଳର ବହୁ ଚାଷ ଜମିରେ ଆଖୁ ପରିବା ଫସଲ ଜଳିଯାଇଥିବା କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ଚାଷୀମାନେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ।

କ୍ଷୁଦ୍ର ଜଳସେଚନ ବିଭାଗର ଦାଇତ୍ୱ ହୀନତା  ଯୋଗୁଁ ଚାଷୀମାନେ ବ୍ୟାପକ କ୍ଷତି ସହିଥିବା କହିଛନ୍ତି । ରଘୁନାଥ ସାଗର କ୍ଷୁଦ୍ର ଜଳସେଚନ ପ୍ରକଳ୍ପ କେନାଲ ଫାଟକ ଗତ ତିନି ମାସ ହେଲା ଅଚଳ ହୋଇପଡିଛି । କେନାଲ ଫାଟକ ଗେଟରୁ ଲୁହାଖମ୍ବ ସଂଯୋଗ ବିଛିନ୍ନ ହୋଇଥିବା କେନାଲ ଫାଟକ ଉପରକୁ ଉଠୁନାହିଁ ଫଳରେ ୩ ମାସ ହେଲା କେନାଲ ଯୋଗେ ଜମିକୁ ପାଣି ମାଡୁନାହିଁ । ଦୀର୍ଘ ୩ ମାସ ହେଲା ଉଦ୍ୟାନ କୃଷି ପାଇଁ ପ୍ରସିଦ୍ଧି ଲାଭ କରିଥିବା ଜିଉରା ଗଙ୍ଗାପୁର ଅଞ୍ଚଳର ଚାଷଜମିରେ ମରୁଡ଼ି ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି । ସାମାନ୍ୟ ଫାଟକ ଅଚଳ ତୃଟିକୁ ସଜାଡ଼ିବାରେ କ୍ଷୁଦ୍ରଜଳ ସେଚନ ବିଭାଗର ଅକ୍ଷମତା ଯୋଗୁଁ ଚାଷୀମାନେ ନାହିଁନଥିବା କ୍ଷତି ସହିଛନ୍ତି ।

   Related Posts