Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ଖରାରେ ପାର୍କିଙ୍ଗ ହୋଇଥିବା କାରରେ ସାନିଟାଇଜର ଯୋଗୁଁ ନିଆଁ ଲାଗିପାରେ କି ?

28/05/2020 at 4:42 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୮/୦୫ : କରୋନା ସଂକ୍ରମଣକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ଦେଶରେ ଲକଡାଉନ ଜାରି କରାଯାଇଛି | ବର୍ତ୍ତମାନ ଲକଡାଉନ ନିୟମରେ କିଛିଟା କୋହଳ କରାଯାଇଛି | ଲୋକେ ଧୀରେ ଧୀରେ ଘରୁ ବାହାରି ବସିଲେନି | କିଛି ସରକାରୀ ଏବଂ ଘରୋଇ କମ୍ପାନୀ ମଧ୍ୟ ଖୋଲିଲାଣି | ଲୋକେ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷେତ୍ରକୁ ଯିବା ଆରମ୍ଭ କଲେଣି | ଲୋକେ ଭାଇରସରୁ ବଞ୍ଚିବା ପାଇଁ ସାବଧାନତା ପଦକ୍ଷେପ ଅବଲମ୍ବନ କରୁଛନ୍ତି | କରୋନାରୁ ବଞ୍ଚିବା ପାଇଁ ମାସ୍କ ଏବଂ ସାନିଟାଇଜରକୁ ମହତ୍ଵପୁର୍ଣ ବୋଲି କୁହାଯାଇଛି |

ସେଥିପାଇଁ ଲୋକେ ସବୁବେଳେ ନିଜ ପାଖରେ ସାନିଟାଇଜର ରଖୁଛନ୍ତି | ବାହାରକୁ ଯିବା ସମୟରେ ନିଜ ବ୍ୟାଗରେ ସାନିଟାଇଜର ଧରି ଯାଉଛନ୍ତି | ଏପରିକି କାରରେ ମଧ୍ୟ ସାନିଟାଇଜର ରଖିବା ଭୁଲୁ ନାହାନ୍ତି | ଦେଶରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଖରା ଓ ଗରମର ପ୍ରକୋପ ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି | ଭୀଷଣ ଖରା ସାଙ୍ଗକୁ ଗରମ ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନ ଅସ୍ତବ୍ୟସ୍ତ କରିଦେଲାଣି | ବର୍ତ୍ତମାନ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠୁଛି କାରରେ ସାନିଟାଇଜର ରଖିବା ସୁରକ୍ଷିତ କି ? ସାନିଟାଇଜର ଯୋଗୁଁ ଖରାରେ ଛିଡା ହୋଇଥିବା କାରରେ ନିଆଁ ଲାଗିବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଛି କି ? ଏହାସହ ଆଉ ଏକ ପ୍ରଶ୍ନ ମଧ୍ୟ ଉଠୁଛି | ଖରାରେ ରଖିବା ପରେ ସାନିଟାଇଜରର ପ୍ରଭାବ ପୂର୍ବ ଭଳି ରହିବ କି ? ଖରାର ପ୍ରଭାବରେ ଏହା କରୋନା ଠାରୁ ରକ୍ଷା କରିବ ପାଇଁ ସକ୍ଷମ କି ?

ଆମେରିକାର ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଖରାରେ ଛିଡା ହୋଇଥିବା କାରରେ ସାନିଟାଇଜର ବୋତଲ ରଖାଯାଇଥିଲେ ବିସ୍ଫୋରଣ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି | ଆମେରିକାର ୱେଷ୍ଟର୍ନ ଲେକ ଫାୟାର ଡିଷ୍ଟ୍ରିକ୍ଟ ଫେସବୁକରେ ଏକ ଜାଳି ଯାଇଥିବା କାରର ଫଟୋ ପୋଷ୍ଟ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଅଧିକାଂଶ ହ୍ୟାଣ୍ଡ ସାନିଟାଇଜର ଆଲକହଲ ଯୁକ୍ତ ହୋଇଥାନ୍ତି | ଗରମ ଦିନରେ ଖରାରେ କାର ଭିତରେ ରଖାଯାଇଥିବା ସାନିଟାଇଜର ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କ କିରଣ ଯୋଗୁଁ ଆହୁରି ଗରମ ହୋଇଯାଇଥାଏ | ଯାହାଫଳରେ କାରରେ ନିଆଁ ଲାଗିବା ଏବଂ ବିସ୍ଫୋରଣ ଘଟିବାର ପୁରା ସମ୍ଭାବନା ରହିଥାଏ | ତା’ଛଡା ଗାଡିରେ ସାନିଟାଇଜର ରଖାଯାଇଥିଲେ ଗାଡି ଭିତରେ ଧୂମପାନ କରିବ ଅତ୍ୟନ୍ତ ବିପଦପୂର୍ଣ୍ଣ |   

ପୋଷ୍ଟ ନେଇ ପରେ ବିବାଦ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲା | ୱେଷ୍ଟର୍ନ ଲେକ ଫାୟାର ବୟାନ ଦେଇଥିଲା ଯେ, ପୋଷ୍ଟରେ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଥିବା ଗାଡିର ଏହି ଜିଲ୍ଲା ସହ କୌଣସି ସମ୍ପର୍କ ନାହିଁ | ଜିଲ୍ଲାରେ ସେହିଭଳି କୌଣସି ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟିନାହିଁ | ଏହି ପୋଷ୍ଟ କେବଳ ଲୋକଙ୍କୁ ସତର୍କ କରାଇବା ପାଇଁ କରାଯାଇଥିଲା | ପରେ ଏହି ପୋଷ୍ଟକୁ ଡିଲିଟ କରିଦିଆଯାଇଥିଲା |

ଭାରତରେ ମିଳୁଥିବା ଅଧିକାଂଶ ସାନିଟାଇଜରରେ ଆଲକହଲ ପରିମାଣ ୪୦ ପ୍ରତିଶତରୁ କମ ଥାଏ | କିନ୍ତୁ କରୋନା ଭାଇରସରୁ ବଞ୍ଚିବା ପାଇଁ ସାନିଟାଇଜରରେ ଆଲକହଲ ପରିମାଣ ୭୦ ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ ରହିବା ଉଚିତ ବୋଲି ବିଶେଷଜ୍ଞ ମତ ଦେଇଛନ୍ତି | ଏହିଭଳି ସ୍ଥିତିରେ ଅଧିକ ଗରମରେ ବିସ୍ଫୋରଣ ହୋଇପାରେ ଏବଂ ଅନେକ କ୍ଷତି ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରେ | ଏପରିକି ବିସ୍ଫୋରଣରେ କାର ମଧ୍ୟ ଜାଳି ଯାଇପାରେ | ପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ କାରରେ ବଡିସ୍ପ୍ରେ ଏବଂ କାର କ୍ଲିନିଙ୍ଗ କେମିକାଲ ଯୋଗୁଁ ଅନେକ ବିସ୍ଫୋରଣ ମାମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି |

ଯେଉଁ ସାନିଟାଇଜରରେ ୭୦ ପ୍ରତିଶତ ଆଲକହଲ ଥାଏ ତାକୁ ସାବଧାନତାର ସହ ସୁରକ୍ଷିତ ସ୍ଥାନରେ ରଖିବା ଉଚିତ | ଯଦି ଏହାକୁ ଖରା କିମ୍ବା ଗରମରେ ଅଧିକ ସମୟ ରଖାଯାଏ ତାହେଲେ ବୋତଲରେ ବାଷ୍ପ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥାଏ ଏବଂ ଅଧିକ ଚାପ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇ ବିସ୍ଫୋରଣ ହୋଇଥାଏ | ସେଥିପାଇଁ ଏଥିପ୍ରତି ଦୃଷ୍ଟି ଦେବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଆବଶ୍ୟକ |

   Related Posts