Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସାଧାରଣ ଜନତାଙ୍କ ପାଇଁ ବଢ଼ିଲା ଚିନ୍ତା : ପିଆଜ କିଲୋ ୧୦୦ ଟଙ୍କା !
  • ||
  • ରାସ୍ତା ଝାଡୁମାରି ପ୍ରଶଂସା ସାଉଁଟିଥିବା ଟ୍ରାଫିକ୍ କନେଷ୍ଟବଳ ଲଳିତ ମୋହନ ରାଉତ ସମ୍ମାନୀତ
  • ||
  • ଲେମ୍ବୁ ପାଣିରେ ସନ୍ଧବ ଲୁଣ ମିଶାଇ ସେବନ କଲେ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ହୋଇଥାଏ ଓଜନ
  • ||
  • ଆକର୍ଷଣୀୟ ଚାକିରୀ: ବିସ୍କୁଟ୍ ଚାଖିବାକୁ ମିଳିବ ୪୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଦରମା
  • ||
  • ଭକ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ଖୁସି ଖବର, ପୁରୀ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ମିଳିବ ମହାପ୍ରସାଦ ମିଳିବ
  • ||
  • ପୂଜା ପାଇଁ କଟକ ସହରରେ ମୁତୟନ ହେବେ ୩୦ପ୍ଲାଟୁନ ପୋଲିସ ଫୋର୍ସ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର ପଡିଆବାହଲରେ ଟ୍ରକ୍ ଚାପାରେ ମା’ ଓ ଶିଶୁପୁତ୍ରର ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ଅପରାହ୍ନ ୪ଟାରେ ରାଜ୍ୟବାସୀଙ୍କୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସମ୍ବୋଧନ
  • ||
  • ସଞ୍ଜୁ ବାବାଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକୁ ନେଇ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଲା ବଡ ଖବର
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମୋସ୍ ମିସାଇଲ୍ ପରୀକ୍ଷଣରେ ଭିଡିଓ ଜାରି କଲା ଭାରତୀୟ ନୌସେନା
  • ||

ଧାନ ସଂଗ୍ରହ ,ଟମ୍‌କା-ମଙ୍ଗଳପୁର୪ ଲେନ୍ ରାସ୍ତା, ବରମୁଣ୍ଡା ବସ୍ ଟର୍ମିନାଲ ନିର୍ମାଣକୁ କ୍ୟାବିନେଟ୍ ମୋହର

26/09/2019 at 5:52 PM

ଭୁବନେଶ୍ୱର ୨୬।୦୯-  କ୍ୟାବିନେଟରେ ୧୦ ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉପରେ ବାଜିଛି ମୋହର । ଧାନ ସଂଗ୍ରହ ଲକ୍ଷ୍ୟ ଧାର୍ଯ୍ୟଠାରୁ ବରମୁଣ୍ଡା ବସ୍ ଷ୍ଟାଣ୍ଡ ନିର୍ମାଣ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅନେକ ନିସ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି କ୍ୟାବିନେଟ ବୈଠକରେ । ବସୁଧା ଯୋଜନାରେ ନୀଳଗିରି ବ୍ଲକରେ ମେଗା ପାନୀୟ ଜଳ ପ୍ରକଳ୍ପ, ଟମ୍‌କା-ମଙ୍ଗଳପୁର୪ ଲେନ୍ ରାସ୍ତା ଆଦି ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ କ୍ୟାବିନେଟ୍ ନଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି ।

ଚଳିତ ବର୍ଷ ଧାନ ସଂଗ୍ରହ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରହିଛି ୬୦  ଲକ୍ଷ ମେଟ୍ରିକ ଟନଦରକାର ହେଲେ ଏହି ସୀମା ଆହୁରି ବଢିପାରେ । ଧାନ ସଂଗ୍ରହ ପାଇଁ ଯେଉଁ ପ୍ରକ୍ରିୟା ରହିଛି ସେଥିରେ ଅଧିକା ସଂଖ୍ୟାରେ ମହିଳା ସ୍ବୟଂ ସହାୟକ ଗୋଷ୍ଠୀଙ୍କୁ ସାମିଲ କରାଯିବ । ଏଣିକି ୭୨ ଘଣ୍ଟା ବଦଳରେ ୪୮ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଚାଷୀଙ୍କୁ ଅର୍ଥ ମିଳିଯିବ । ଯେଉଁ ମିଲରମାନେ ଚାଷୀଙ୍କ ଠାରୁ ଧାନ ନେଇ ଦେୟ ବକେୟା ରଖିଥିବେ ସେମାନେ ଏବର୍ଷ ଧାନ ସଂଗ୍ରହ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ସାମିଲ ହୋଇ ପାରିବେ ନାହିଁ । ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ବସିଥିବା କ୍ୟାବିନେଟ ବୈଠକରେ ଏଭଳି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି ।

ଏହାସହ ୧୦ଟି ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉପରେ ମୋହର ବାଜିଛି । ଯେଉଁଥିରେ ଭୁବନେଶ୍ବର ବରମୁଣ୍ଡା ବସଷ୍ଟାଣ୍ଡକୁ ଆନ୍ତଃରାଜ୍ୟ ବସ ଟର୍ମିନାଲ କରିବା ପାଇଁ ଟେଣ୍ଡର ଅନୁମୋଦନ ହୋଇଛି । ୧୬୦ କୋଟି ୬୬ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟରେ ନିର୍ମାଣ ହେବ ବସ ଟର୍ମିନାଲ । ଦୁଇ ବର୍ଷ ଭିତରେ କାର୍ଯ୍ୟ ସରିବ । ବିଡିଏର ତଦାରଖରେ ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ସଂସ୍ଥା ବ୍ରିଜ ଏଣ୍ଡ ରୁଫ ନିର୍ମାଣ କରିବ ବରମୁଣ୍ଡା ବସ୍ ଟର୍ମିନାଲ । ୫ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ ଦାୟୀତ୍ୱ ନେବ ସମ୍ପୃକ୍ତ ସଂସ୍ଥା। ସେହିଭଳି ହାଇକୋର୍ଟ ଓ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଅନୁସାରେ ୩୨ ଜଣ କୋର୍ଟ ମ୍ୟାନେଜରଙ୍କୁ ନିୟମିତ କରାଯିବାକୁ କ୍ୟାବିନେଟରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି।

ବସୁଧା ଯୋଜନାରେ ବାଲେଶ୍ଵର ଜିଲ୍ଲାର ନୀଳଗିରି ବ୍ଲକରେ ମେଗା ପାନୀୟ ଜଳ ପ୍ରକଳ୍ପ ହାତକୁ ନେଇଛନ୍ତି ସରକାର । ଏଥିପାଇଁ ୧୪୯ କୋଟି ୧୨ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ ହେବ ଓ ୯୦ ଲକ୍ଷ ଲୋକ ଉପକୃତ ହେବେ । ଦୁଇ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ କାର୍ଯ୍ୟ ସରିବ । ସେହିଭଳି ଯାଜପୁର ଜିଲ୍ଲାର ଟମକା- ମଙ୍ଗଳପୁର ରାସ୍ତା ଚାରିଲେନ ହେବ । ଏଥିପାଇଁ ଡିଏମ୍‌ଏଫ୍‌ ଫଣ୍ଡ ରୁ ୧୧୭ କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ ହେବ । ବଲାଙ୍ଗିର ଓ ବାଲେଶ୍ବରରେ ଡାକ୍ତରୀ ଛାତ୍ରଙ୍କ ଶିକ୍ଷା ପାଇଁ ୫୦୦ ଶଯ୍ୟା ବିଶିଷ୍ଟ  ମେଡିକାଲ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହେବ । ଏଥିପାଇଁ ଉଭୟ ବାଲେଶ୍ବର ପାଇଁ ୧୪୫ କୋଟି ୬୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଏବଂ ବଲାଙ୍ଗିର ପାଇଁ ୧୪୫ କୋଟି ୬୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଅନୁମୋଦନ ହୋଇଛି । ଏହି କାମ ଅଢେଇ ବର୍ଷରେ ସାରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ହୋଇଛି ।

ସେହିଭଳି ଓଡିଶା ଟିକସ ଓ ହିସାବ ସେବା ନିୟମ, ୨୦୧୧ କୁ ସଂଶୋଧନ କରାଯାଇଛି । ଯେଉଁଥିରେ ନିଯୁକ୍ତି ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ କେତେକ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯାଇଛି ।

   Related Posts