Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବାତ୍ୟା ଅପ୍‌ଡେଟ୍‌: ସାମ୍ଭାବ୍ୟ ବାତ୍ୟାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ବାତିଲ୍‌ ହେଲା ଟ୍ରେନ୍‌
  • ||
  • ଶେଷରେ ରଦ୍ଦ ହେଲା ତିନି କୃଷି ଆଇନ, ବିଧେୟକ ଉପରେ ମୋହର ମାରିଲେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରାମନାଥ କୋବିନ୍ଦ
  • ||
  • ପଞ୍ଜାବ ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ବିଜେପିକୁ ବଡ଼ ସଫଳତା, ପଦ୍ମ ଧରିଲେ ଶିରୋମଣି ଅକାଳି ଦଳର ମନଜିନ୍ଦର ସିଂହ
  • ||
  • ନୂଆ କୋଭିଡ୍‌ ଭାରିଆଣ୍ଟକୁ ନେଇ ସଚେତନ ରହିବାକୁ ଅପିଲ୍‌ କଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ
  • ||
  • ଜୁନିୟର ହକି ବିିଶ୍ୱକପ୍‌: ସେମିରେ ପ୍ରବେଶ କଲା ଫ୍ରାନ୍ସ
  • ||
  • ବଙ୍ଗୋମୁଣ୍ଡା ଆଇଆଇସିଙ୍କୁ କୋର୍ଟ ଚାଲାଣ କଲା ଭିଜିଲାନ୍ସ
  • ||
  • ଖଣ୍ଡପଡା : କଲେଜ ସମ୍ମୁଖରୁ ୨ ଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଉଠାଇନେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ, ପ୍ରତିବାଦରେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ରାସ୍ତାରୋକ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ୪ କୋଚ୍‌ଙ୍କୁ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ଅବସର, ଅପାରଗତା ଓ ଦାୟିତ୍ବରେ ଅବହେଳା ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ
  • ||
  • ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ପୁଣି ମହଙ୍ଗା ମାଡ, ସିଲିଣ୍ଡର ପିଛା ୧୦୦ ଟଙ୍କା ବଢିଲା
  • ||
  • ସାନଖେମୁଣ୍ଡି : ବିଲରେ ପଡିଛି ନରକଙ୍କାଳ, ଧାନ କାଟିବା ବେଳେ ଦେଖିଲେ ଲୋକେ
  • ||

CAA ବିରୋଧୀ ବନାମ ସପକ୍ଷବାଦୀ, ସବୁମେଣ୍ଟରେ ଫାଟ : ରାଜ୍ୟରେ କଂଗ୍ରେସ-ବିଜେପି ମୁହାଁମୁହିଁ

13/01/2020 at 7:23 PM

ଭୁବନେଶ୍ବର ୧୩।୦୧: ନାଗରିକତା ସଂଶୋଧନ ଆଇନ ଲାଗୁ ହେବା ନେଇ ଗେଜେଟ୍‌ ନୋଟିଫିକେସନ୍ ଜାରି ହୋଇସାରିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଏହାକୁ ନେଇ ରାଜନୀତି କିନ୍ତୁ ଥମୁନାହିଁ । କଂଗ୍ରେସ ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧିଙ୍କ ନେତୃତ୍ବରେ ସୋମବାର ବିରୋଧୀ ଦଳ ଗୁଡ଼ିକର ବୈଠକ ବସିଥିଲା । ତେବେ ଆମ ଆଦମୀ ପାର୍ଟି, ତୃଣମୂଳ କଂଗ୍ରେସ ଓ ଶିବସେନା ବୈଠକରେ ସାମିଲ ହୋଇନଥିଲେ । ଏପଟେ ଭୁବନେଶ୍ବରରେ ସିଏଏ ସପକ୍ଷରେ ଭୁବନେଶ୍ବରରେ ବିଜେପି ଯୁବମୋର୍ଚ୍ଚା ପକ୍ଷରୁ ମାନବ ଶୃଙ୍ଖଳ କରାଯାଇଥିଲା । ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ରେ ସିଏଏ ବିରୋଧୀ ରାଲିରେ କଂଗ୍ରେସ ଓ ବିଜେପି କର୍ମୀ ମୁହାଁମୁହିଁ ହୋଇଥିଲେ ।

ଥମୁନି ନାଗରିକତା ସଂଶୋଧନ ଆଇନ ବିରୋଧରେ ପ୍ରତିବାଦ । ନାଗରିକତା ସଂଶୋଧନ ଆଇନ-ସିଏଏ ଦେଶରେ ଲାଗୁ ହେବା ପାଇଁ ଗେଜେଟ୍ ନୋଟିଫିକେସନ୍‌ ହୋଇସାରିଲାଣି । ହେଲେ ବିରୋଧୀ ଦଳ ଗୁଡ଼ିକ ଏହାକୁ ବିରୋଧ କରିବାକୁ ଯାଇ ନିଜ ଭିତରେ ଥିବା ଫାଟ ପଦାରେ ପକାଇଛନ୍ତି।  ସୋମବାର କଂଗ୍ରେସ ଡକାଇଥିବା ବୈଠକକୁ ବର୍ଜନ କରିଛନ୍ତି ଆମ ଆଦମୀ ପାର୍ଟି, ତୃଣମୂଳ କଂଗ୍ରେସ ଓ ଶିବସେନା ଭଳି ଦଳ । କଂଗ୍ରେସ ତଥା ୟୁପିଏ ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀ ଏହି ବୈଠକ ଡକାଇଥିଲେ । ବୈଠକ ପାଇଁ କୌଣସି ନିମନ୍ତ୍ରଣ ମିଳିନଥିବା ଶିବସେନା ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି । ଗତ ସପ୍ତାହରେ ଭାରତ ବନ୍ଦ ବେଳେ ଟିଏମ୍‌ସି ଓ କଂଗ୍ରେସ ସମର୍ଥକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସଂଘର୍ଷକୁ ନେଇ ମମତା ବାନାର୍ଜୀ ଅସନ୍ତୁଷ୍ଟ ଥିଲେ ।

ବିଜେପି ଏହା ସପକ୍ଷରେ ପ୍ରଚାର ମଧ୍ୟ ଜାରି ରଖିଛି । ଗତକାଲି ସିଏଏକୁ ସମର୍ଥନ କରି କେନ୍ଦ୍ରକୁ ଲେଖାଯାଇଥିବା ୫ ଲକ୍ଷ ୫୦ ହଜାର ପୋଷ୍ଟକାର୍ଡକୁ ଦେଖାଇଥିଲେ । ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଜନଜାଗର ମଧ୍ୟ କରୁଛି ବିଜେପି। ସୋମବାର ବିଜେପି ଯୁବ ମୋର୍ଚ୍ଚା ପକ୍ଷରୁ ଭୁବନେଶ୍ବର ମାଷ୍ଟର କ୍ୟାଣ୍ଟିନ୍‌ରେ ଏଥି ପାଇଁ ମାନବ ଶୃଙ୍ଖଳ କରାଯାଇଛି ।

ସିଏଏକୁ ନେଇ ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ରେ କଂଗ୍ରେସ ଓ ବିଜେପି ମଧ୍ୟରେ ହାତାହାତି ପରିସ୍ଥିତି । ସୋମବାର ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ମାଦ୍ରିକାଲୋ ଭବନରୁ କଂଗ୍ରେସ ପକ୍ଷରୁ ସିଏଏ ବିରୋଧୀ ରାଲି ବାହାରି ଡିଆର୍‌ଡିଏ ଛକ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚିବା ବେଳେ ବିଜେପି କର୍ମୀ ମାନେ ଏହାର ବିରୋଧ କରାଯାଇଥିଲା । ଏହାକୁ ନେଇ ବିଜେପି ଓ କଂଗ୍ରେସ କର୍ମୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ହାତାହାତି ମଧ୍ୟ ହୋଇଥିଲେ । ତେବେ ପୋଲିସ ଉଭୟ ଗୋଷ୍ଠୀଙ୍କୁ ବୁଝାସୁଝା କରିବା ପରେ ପରିସ୍ଥିତି ଶାନ୍ତ ପଡ଼ିଥିଲା ।ପୂର୍ବରୁ ସିଏଏକୁ ସମର୍ଥନ କରିଥିବା ବିଜେପିର ସହଯୋଗୀ ଜେଡି-ୟୁ ଏନ୍‌ଆର୍‌ସିକୁ ବିରୋଧ କରିବ ବୋଲି କହିସାରିଲାଣି ।

   Related Posts