Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସାଲେପୁର : ମକର ଯାତ୍ରାରୁ ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ଟେକି ନେଇ ନଦୀପଠାରେ ଗଣଦୁଷ୍କର୍ମ, ଥାନାରେ ଏତଲା, ଭାଇରାଲ୍ ଭିଡିଓ ନେଇ ପୋଲିସର ଛାନଭିନ୍
  • ||
  • କେନ୍ଦ୍ରାପଡା : ଚିକିତ୍ସା ଅବହେଳାରୁ ରୋଗୀ ମୃତ୍ୟୁ ଅଭିଯୋଗ, ସିଡିଏମ୍‌ଓଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଆଗରେ ମୃତଦେହ ରଖି ପରିବାର ଲୋକଙ୍କ ଧାରଣା
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ : ATMରୁ ବାହାରିଲା କାଗଜ ପେଷ୍ଟ ଥିବା ୨୦ଟି ୫ଶହ ଟଙ୍କିଆ ନୋଟ୍, ଫେରସ୍ତ ନେବାକୁ ମନାକଲା ବ୍ୟାଙ୍କ୍ !
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ବୁଧବାରଠୁ ପୁଣି ଟିକାକରଣ, ଟିକା ନେବେ ବଳକା ୧ ଲକ୍ଷ ୭୩ ହଜାର ୬୩୬ ଜଣ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟକର୍ମୀ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : କିନ୍ନରଙ୍କଠାରୁ ୩ବର୍ଷର ଶିଶୁ କନ୍ୟାକୁ ଉଦ୍ଧାର କଲା ଚାଇଲ୍ଡ ଲାଇନ୍, ଚୋରି ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : STF ପଞ୍ଝାରେ ଧଳା ଜହର ବେପାରୀ, କୋଟିଏରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କାର ବ୍ରାଉନସୁଗାର ଜବତ
  • ||
  • ନବରଙ୍ଗପୁର : ଚଳନ୍ତା କାର୍‌ରେ ଲାଗିଲା ନିଆଁ, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ଯାତ୍ରୀ
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : ହାତୀ ପୁଣି ନେଲା ଆଉ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ, ଶୌଚ ହେବାକୁ ଯାଇଥିବା କଚାଡି ମାରିଲା ଦନ୍ତା
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର : ବିଚାରାଧୀନ କଏଦୀ ମୃତ, ହତ୍ୟା ମାମଲାରେ ଥିଲେ ଅଭିଯୁକ୍ତ
  • ||
  • ଶହେ ତଳକୁ ଖସିଲା ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୯୯ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍‌, ୩୩୪୫୨୯ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||

CAA ଉପରେ ରୋକ୍ ଲଗାଇବାକୁ ମନା କଲେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ, କେନ୍ଦ୍ରକୁ ୪ସପ୍ତାହ ସମୟ ; ସାମ୍ବିଧାନିକ ପୀଠରେ ହେବ ଶୁଣାଣି

22/01/2020 at 12:02 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୨।୦୧: କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ଆଶ୍ବସ୍ତି । ବିବାଦୀୟ ସିଏଏ ଉପରେ ରୋକ ଲଗାଇବାରୁ ମନାକଲେ ସୁପ୍ରିମ୍ କୋର୍ଟ ।  ସିଏଏ ଉପରେ ଏବେ କୌଣସି ଆଦେଶ ଦିଆଯାଇପାରିବ ନାହିଁ ବୋଲି ସୁପ୍ରିମ୍‌କୋର୍ଟ ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତି ଜଷ୍ଟିସ୍ ଏସ୍ ଏ ବୋବଡେ କହିଛନ୍ତି । ସିଏଏକୁ ନେଇ ଅନେକ ଆବେଦନ ଉପରେ ଶୁଣାଣି କରିବାକୁ ସମୟ ଲାଗିବ । ତେଣୁ ଏବେ ଏକ ତରଫା ଭାବେ ଶୁଣାଣି କରିବା ଠିକ୍  ହେବନାହିଁ ବୋଲି ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି ।

ସେହିଭଳି ହାଇକୋର୍ଟ ଗୁଡିକରେ ଏ ସଂପର୍କିତ ଜଡିତ କୌଣସି ଶୁଣାଣି ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ ।  ସିଏଏ ଉପରେ ପରବର୍ତ୍ତି ଶୁଣାଣି ୪ ସପ୍ତାହ ପରେ ହେବ ।  ସିଏଏ ଉପରେ ଆସିଥିବା ଆବେଦନ ଉପରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ ଜବାବ ଦେବାକୁ ୪ ସପ୍ତାହ ଦେଇଛନ୍ତି ସୁପ୍ରିମ୍ କୋର୍ଟ । ସେହିଭଳି ଏହି ମାମଲାର ଶୁଣାଣି ପାଇଁ ଏକ ୫ ଜଣିଆ ସାମ୍ବିଧାନିକ ଖଣ୍ଡପୀଠ କରିବାକୁ ସୁପ୍ରିମ୍‌କୋର୍ଟ ସ୍ଥିର କରିଛନ୍ତି । ଆଇନଜୀବୀ କପିଲ ସିବଲ ଏହାକୁ ସାମ୍ବିଧାନିକ ପୀଠକୁ ପଠାଇବାକୁ ଆବେଦନ କରିଥିଲେ ।

ସିଏଏ ଉପରେ ଆସିଥିବା ଆବେଦନକୁ ଅଲଗା ଅଲଗା କ୍ୟାଟାଗୋରୀରେ ବଣ୍ଟା ଯାଇଛି । ଯାହା ଫଳରେ ଆସାମ, ପୂର୍ବୋତ୍ତର ମାମଲା ପାଇଁ ଅଲଗା ଭାବେ ଶୁଣାଣି ହୋଇପାରିବ । ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶରେ ସିଏଏ ଲାଗୁ ପାଇଁ ଯେଉଁ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ତା ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଅଲଗା ଭାବେ ଶୁଣାଣି କରିବାକୁ କୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି । କୋର୍ଟ ସବୁ ଆବେଦନର ଲିଷ୍ଟ ଜୋନ୍ ହିସାବରେ ମାଗିଛନ୍ତି । ସୁପ୍ରିମ୍‌କୋର୍ଟଙ୍କ ଏହି ଶୁଣାଣି ପରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଏକପ୍ରକାର ଆଶ୍ବସ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି । ସିଏଏକୁ ବିରୋଧ କରି ବିଭିନ୍ନ କୋର୍ଟରେ ୧୪୪ଟି ପିଟିସନ ଦାୟର କରାଯାଇଥିଲା । 

   Related Posts