Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୦୫ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୧୦୫୦୩୫୪ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୮୪୨୩କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୮ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୨୧୧ ମୃତ
  • ||
  • ଗୁଜୁରାଟରେ ଓମିକ୍ରନ ଗଞ୍ଜାମକୁ ବିପଦ : ବଢିବ ସଂକ୍ରମଣ ! ସତର୍କ କଲା ପ୍ରଶାସନ
  • ||
  • ଡ୍ରାଇଭରଙ୍କୁ ମାଗିଲେ ଲାଞ୍ଚ, ନଦେବାରୁ ଆକ୍ରମଣ କରି କଲେ ଲହୁଲୁହାଣ
  • ||
  • ଆଉ ବର୍ଷା ନାହିଁ, ବଦଳିବ ପାଗ : ୧୧ରୁ କମିଯିବ ଶୀତ
  • ||
  • ଆସୁଛନ୍ତି ପୁଟିନ : ମୋଦୀଙ୍କୁ ଭେଟିବେ, ବହୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉପରେ ହେବ ଆଲୋଚନା
  • ||

ଚୀନର ସବୁଠୁ ବଡ ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ ଦୃଢୋକ୍ତି: ଚଳିତ ମାସ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ହ୍ରାସ ପାଇବ କରୋନାର ପ୍ରକୋପ

2/04/2020 at 7:39 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୦୨।୦୪: ଗତ ଅନେକ ଦିନ ହେବ କରୋନା ଭାଇରସ୍‌ କାରଣରୁ ଭାରତ ସମେତ ବିଶ୍ଵର ଅନେକ ଦେଶ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ରେ ରହିଛି। ଏହା ମଧ୍ୟରେ ସମସ୍ତଙ୍କ ମନରେ ଗୋଟିଏ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଙ୍କି ମାରୁଛି ଯେ, ଏ ସବୁ କେବେ ଶେଷ ହେବ ?  ଦୁନିଆର ସମସ୍ତ ନେତା ଓ ବୈଜ୍ଞାନିକ ମଧ୍ୟ ନିଜକୁ ଏହି ପ୍ରଶ୍ନ ପଚାରୁଛନ୍ତି ଯେ କେବେ ଏହି ବିପତ୍ତି ଟଳିବ। ଏହା ମଧ୍ୟରେ ଏକ ଭଲ ଖବର ଆସି ପହଞ୍ଚିଛି। ଚୀନର ସବୁଠୁ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଦୃଢୋକ୍ତି ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି ଯେ, ଆଗାମୀ ଚାରି ସପ୍ତାହ ଅର୍ଥାତ ଗୋଟିଏ ମାସ ଭିତରେ କରୋନା ସମାପ୍ତ ହେବା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯିବ।

ଚୀନର ସବୁଠୁ ବଡ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଡ. ଜନ ନାନଶାନ କହିଛନ୍ତି ଏପ୍ରିଲ ମାସ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା କରୋନା ଭାଇରସ୍‌ର ପ୍ରକୋପ ହ୍ରାସ ପାଇବା ଆରମ୍ଭ ହେବ। ନାନଶାନ ଦୃଢୋକ୍ତି ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି ଯେ, ଚୀନ ପୁନର୍ବାର ଏହି ଭାଇରସ୍‌ରେ ସଂକ୍ରମିତ ହେବ ନାହିଁ। ଚୀନର ଏକ ଟିଭି ଚ୍ୟାନେଲରେ ଦେଇଥିବା ସାକ୍ଷାତକାରରେ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଦୁନିଆର ଅନେକ ଦେଶ ଏହାକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ପରି ଯେଉଁ ପଦକ୍ଷେପ ଉଠାଇଛନ୍ତି ତାହା ସବୁଠୁ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ପଦକ୍ଷେପ। ଭରସା ରଖନ୍ତୁ ଏପ୍ରିଲ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା କରୋନାର ପ୍ରକୋପ ସମାପ୍ତ ହେବା ଆରମ୍ଭ ହେବ।

ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ, ଏବେ ସୁଦ୍ଧା ଆମେରିକା, ଇଟାଲୀ ଓ ସମସ୍ତ ୟୁରୋପ ସମେତ ପୂରା ଦୁନିଆରେ କରୋନା ଭାଇରସ୍‌ରେ ପ୍ରାୟ ୯.୪୨ ଲକ୍ଷ ଲୋକ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଏହି ମହାମାରୀରେ ସବୁଠୁ ଅଧିକ ଆମେରିକା ଓ ଇଟାଲୀ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଆମେରିକାରେ ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି ସଂକ୍ରମଣରେ ୨.୧୬ ଲକ୍ଷ ଲୋକ ଏହାର ଶିକାର ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଇଟାଲୀରେ ୧.୧୦ ଲକ୍ଷ ଲୋକ ପଜିଟିଭ୍ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛନ୍ତି।

   Related Posts