Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ କରୋନାରୁ ଆରୋଗ୍ୟ ହେଲେ ୨୦୧୦ ସଂକ୍ରମିତ
  • ||
  • ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କ ବଡ ନିଷ୍ପତ୍ତି: ଜାମ୍ମୁ-କାଶ୍ମୀରରେ ଯେ କେହି ବି ଜାଗା କିଣି ପାରିବେ, ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଜାରି କଲା ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୩ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ, ୧୨୭୨ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୨୪୭ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୨୮୩୯୪୨ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : କେନାଲରୁ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ଶୌଚ ହେବାକୁ ଯାଇ ବୁଡିଯାଇଥିବା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : ସ୍ତ୍ରୀର ଚରିତ୍ରକୁ ସନ୍ଦେହ କରି ଠେଙ୍ଗାରେ ପିଟି ପିଟି ମାରିଦେଲା, ଅଭିଯୁକ୍ତ ସ୍ବାମୀ ଫେରାର
  • ||
  • ଅନୁଗୋଳ : ଶ୍ରମିକଙ୍କ ସନ୍ଦେହଜନକ ମୃତ୍ୟୁ, ବିଷାକ୍ତ ମଦ ପିଇ ମୃତ୍ୟୁ ଅଭିଯୋଗ
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି : ଯୁବକଙ୍କ କ୍ଷତ ବିକ୍ଷତ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଲେ ପରିବାର ଲୋକ
  • ||
  • ଜଲାପୁଟ ଜଳ ଭଣ୍ଡାରରେ ମାଛଧରା ଡଙ୍ଗା ବୁଡି ୩ ନିଖୋଜ, ଉଦ୍ଧାର କାର୍ଯ୍ୟ ଜାରି
  • ||
  • ପାକିସ୍ତାନ : ପେଶାଓ୍ୱାରରେ ବୋମା ବିସ୍ଫୋରଣରେ ୭ ମୃତ, ୫୫ ଆହତ
  • ||

ବାଲିଯାତ୍ରାକୁ ଚାତକ ଭଳି ଚାହିଁ ବସିଥାଆନ୍ତି ବ୍ୟବସାୟୀ : ୭ଦିନରେ ଆଶାଠୁ ଅଧିକ ହୁଏ ରୋଜଗାର

10/11/2019 at 7:08 PM

କଟକ ୧୦।୧୧: ବାଲିଯାତ୍ରା ଆସିଲେ ତତ୍ପର ହେ।ଇଉଠନ୍ତି ବ୍ୟବସାୟୀ । କାରଣ ଏ ହେଉଛି ଗେ।ଟିଏ ବାଣିଜ୍ୟକ ମେଳା ଯେଉଁଠି ୭ ଦିନରେ ଆଶାଠୁ ଅଧିକ ରେ।ଜଗାର ହୁଏ । ତେଣୁ ବାଲିଯାତ୍ରାକୁ ଚାତକ ଭଳି ଚାହିଁ ବସିଥାଆନ୍ତି ବ୍ୟବସାୟୀ । ପଞ୍ଜୀକୃତ ବ୍ୟବସାୟୀ ତ ମାଲାମାଲ ହୁଅନ୍ତି, ପରେ।କ୍ଷରେ ବହୁ କ୍ଷ୍ୟୁଦ୍ର ବ୍ୟବସାୟୀ ବି ଲାଭବାନ ହୁଅନ୍ତି । ଜାଣିବା ବାଲିଯାତ୍ରା କାହା ପାଇଁ କେମିତି ।

ବାଲିଯାତ୍ରା ପଞ୍ଜିକୃତ ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି କ୍ଷ୍ୟୁଦ୍ର ବ୍ୟବସାୟୀ, ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ରେ।ଜଗାରର ବଡ ମାଧ୍ୟମ । ତେଣୁ ବାଲିଯାତ୍ରା ଆସିଲେ ବ୍ୟବସାୟୀ ତ ଖୁସି ହୁଅନ୍ତି, ଷ୍ଟଲ ବନଉଥିବା ଶ୍ରମିକଙ୍କ ପାଇଁ ବି ଅପୂର୍ବ ସୁଯେ।ଗ । କେବଳ ଯାତ୍ରା ଦିନତକ ନୁହେଁ, ଯାତ୍ରା ପରେ ବି ଜମେ କିଣାବିକା । ଯାତ୍ରା ପଡିଆ ଭିତରଠୁ ଆରମ୍ଭ କରି ବାହାର ଯାଏ ପସରା ଧରି ବସନ୍ତି ବ୍ୟବସାୟୀ । ତେଣୁ ଷ୍ଟଲ କାରିଗରଙ୍କ ପାଇଁ ରେ।ଜଗାରର ବାଟ ଫିଟିଥାଏ । ଛେ।ଟ ବଡ ଷ୍ଟଲ ହେଉ କି ବଡ ଷ୍ଟଲ ପ୍ରସ୍ତୁତ ପାଇଁ ୭/୮ ଦିନ ସମୟ ଲାଗେ । ଓରମାସ ଭଳି ଷ୍ଟଲ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାକୁ ଲାଗେ ପାଖାପାଖି ୨ରୁ ୩ ସପ୍ତାହ । ଯାତ୍ରା ସରିଗଲା ପରେ ବି ଏହି ଶ୍ରମିକ ମାନଙ୍କୁ ଆହୁରି ଦେଢ ସପ୍ତାହ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କାମ କରିବାକୁ ପଡେ । ତେଣୁ ବେଶ ଦିପଇସା ରେ।ଜଗାର କରିବାକୁ ସୁଯେ।ଗ ଆଣିଦିଏ ବାଲିଯାତ୍ରା ।

କେବଳ ଷ୍ଟଲ ନିର୍ମାଣ କରୁଥିବା ଶ୍ରମିକ ବା କାରିଗର ନୁହଁନ୍ତି, ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଶ୍ରମିକ, ନିର୍ମାଣ ଶ୍ରମିକ ଏପରିକି ଡେକୋରେଟରଙ୍କ ଲାଗି ମଧ୍ୟ ବାଲିଯାତ୍ରା ଏକ ବିରାଟ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ । ଏହା ଛଡା ଦୋଳି ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କ ଲାଗି ତ କଟକ ବାଲିଯାତ୍ରା ହେଉଛି ରୋଜଗାରର ଗନ୍ତାଘର । ବର୍ଷର ଅନ୍ୟ ଦିନ ଅପେକ୍ଷା ପକେଟକୁ ଅଧିକ ଦି ପଇସା ଆସେ । ତେଣୁ ପରିଶ୍ରମ ପଡିଲେ ବି ରେ।ଜଗାରର ଏହି ମାଧ୍ୟମକୁ ହାତ ଛଡା କରନ୍ତିନି କେହି ।

ପ୍ରତ୍ୟେକ ବର୍ଷ କଟକ ବାଲିଯାତ୍ରାରେ ଶତାଧିକ କୋଟି ଟଙ୍କାର କାରବାର ହୁଏ। ଯାହା ହଜାରେରୁ ଅଧିକ ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କୁ ଭରପୁର ରୋଜଗାର ଉପଲବ୍ଧ କରାଏ । କିନ୍ତୁ ଯାତ୍ରା ଆରମ୍ଭ ହେବା ଆଗରୁ ଏବଂ ଯାତ୍ରା ଶେଷ ହେବାପରେବି ଅନେକ ଲୋକ ରୋଜଗାର ପାଆନ୍ତି, ସେଥିଲାଗିତ କଟକ ବାଲିଯାତ୍ରା ହେଉଛି ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଏବଂ ଅନନ୍ୟ ।

   Related Posts