Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ନାକରେ ବୁଷ୍ଟର ଡୋଜ୍ ପରୀକ୍ଷଣକୁ ଡିସିଜିଆଇର ମଞ୍ଜୁରୀ, ଭାରତ ବାୟୋଟେକ୍ କରିବ କ୍ଲିନିକଲ ଟ୍ରାଏଲ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୦ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୫୬୦କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କମୁଛି ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୫୦୫୭ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୨୩୬୨୨୬ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ପାକିସ୍ତାନ: ବଲୁଚିସ୍ତାନ ଚେକ୍ ପୋଷ୍ଟ ଉପରେ ଆତଙ୍କୀ ହମଲା, ୧୦ ସୈନିକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ରାଉରକେଲା : ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ଲ୍ୟାମ୍ପ୍ସ ଏମ୍‌ଡି, ଆୟ ବହିର୍ଭୂତ ସମ୍ପତ୍ତି ଠୁଳ ଅଭିଯୋଗରେ ଚଢାଉ
  • ||
  • ଭି. ଅନନ୍ତ ନାଗେଶ୍ୱରନ ହେବେ ଭାରତର ଆଗାମୀ ମୁଖ୍ୟ ଆର୍ଥିକ ପରାମର୍ଶଦାତା, ଅତିଶୀଘ୍ର ଘୋଷଣା କରିପାରନ୍ତି ସରକାର
  • ||
  • ସୋର : ଦେଶୀ ମଦ ଦୋକାନରେ ପଶି କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ କଟୁରୀରେ ହାଣିଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ, ଛଡାଇନେଲେ ୭୦ହଜାର ଟଙ୍କା
  • ||
  • କଣ୍ଟାବାଞ୍ଜି : ଚାଲାଣ ବେଳେ ୧୪ ଶ୍ରମିକ ଉଦ୍ଧାର, ଷ୍ଟେସନ ଯିବା ବାଟରେ ଧରିଲା ପୋଲିସ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୩ ଦିନ ଯାଏଁ ହାଡଭଙ୍ଗା ଶୀତ, ୬ ଜିଲ୍ଲା ବେଶୀ ଥରିବ
  • ||

କରୋନା ଲକଡାଉନ୍ ହଟିଲେ ବି ସ୍ୱଭାବିକ୍ ହୋଇପାରିବନି କାରବାର: CII

26/04/2020 at 6:51 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୬।୪: ସାରା ଦେଶ ଏବେ କରୋନା ଲକଡାଉନ୍‌ରେ। ୨୫ ମାର୍ଚ୍ଚରୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଦେଶକୁ ଲକଡାଉନ୍ କରିଛନ୍ତି। ପ୍ରଥମ ଥର ଏହା ୨୧ ଦିନିଆ ଥିବା ବେଳେ ଦ୍ୱିତୀୟ ଲକଡଉନ୍‌ ୧୮ ଦିନିଆ ଘୋଷଣା ହୋଇଛି। ଫଳରେ ଦେଶର ଆର୍ଥିକ ଗତିବିଧି ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଠପ ହୋଇଯାଇଛି। ଉପୁଜିଥିବା ପରିସ୍ଥିତିରେ ଯଦି ଲକଡାଉନ୍‌ ହଟେ ତଥାପି ବି ଆଗଭଳି ଆଉ କାରବାର ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ ବୋଲି  ଆକଳନ କରିଛନ୍ତି କନଫେଡେରେସନ ଅଫ ଇଣ୍ଡିଆନ ଇଣ୍ଡିଷ୍ଟ୍ରି (ସିଆଇଆଇ) । ତେବେ ଉପୁଜିବାକୁ ଯାଉଥିବା ପରିସ୍ଥିତି ସମ୍ପର୍କରେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା  କ’ଣ କହିଛନ୍ତି  ସିଆଇଆଇ।    

ଉଦ୍ୟୋଗ ସଙ୍ଗଠନ ସିଆଇଆଇ ଏଥିପାଇଁ ଯେଉଁ କାରଣ ଦର୍ଶାଉଛନ୍ତି ସେଥିରେ ଶ୍ରମିକ ମୁଖ୍ୟ ସମସ୍ୟା ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଉଦ୍ୟୋଗଙ୍କୁ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ କାଳରେ ପରମିଟ୍ ଓ ସେମାନଙ୍କ କଞ୍ଚାମାଲ ସଂଗ୍ରହ ହିଁ ସବୁଠୁ ବଡ ବାଧା ହୋଇ ଉଭା ହୋଇଛି। ଲକଡାଉନ୍ ଘୋଷଣା ଯୋଗୁ ଶ୍ରମିକ,କର୍ମଚାରୀ ରୋଜଗାରକୁ ନେଇ ଅନିଶ୍ଚିତତାରେ ଅଛନ୍ତି। ଏଥିରେ ଅନେକ ଶ୍ରମିକ ସ୍ଥାନ ବି ବଦଳେଇ ସାରିଲେଣି। ଏହା ସତ୍ତ୍ୱେ ଯଦି ସେମାନେ କାମ କରୁଥିବା ସଂସ୍ଥା ପୁଣି ଚାଲୁ ହୁଏ ତେବେ ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ କାର୍ଯ୍ୟସ୍ଥଳ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପହଞ୍ଚିବାକୁ ଅନୁମତି ସବୁଠୁ ବଡ ସମସ୍ୟା ପାଲଟିଛି।

ସେହିପରି ସକ୍ଷମ ଉଦ୍ୟୋଗ ପୁଣି ଚାଲିବା ଲାଗି ସେମାନଙ୍କୁ ପରମିଟ୍ ପ୍ରଦାନରେ ବିଳମ୍ବ ପରିସ୍ଥିତିକୁ ଅଧିକ ଜଟିଳ କରିପାରେ। ପରମିଟ୍ ମିଳିଗଲେ ଯେ ଉଦ୍ୟୋଗ ପୁଣି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ହୋଇଯିବ ତାହାବି ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ ଆବଶ୍ୟକ କଞ୍ଚାମାଲ ମଧ୍ୟ ମିଳିବା ଦରକାର। ସବୁଥିରେ ଯଦି ସରକାରଙ୍କ ସହଯୋଗ ମିଳେ ତେବେ ଉଦ୍ୟୋଗ ଜଗତ ପୁଣି ସଚଳ ହୋଇପାରିବ ବୋଲି ସିଆଇଆଇ କହିଛନ୍ତି। ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ରାଜ୍ୟରେ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି। ଏଣୁ ସ୍ଥାନୀୟ ପ୍ରଶାସନ ବିଭିନ୍ନ କଟକଣା ଜାରି କରୁଥିବା ବେଳେ ବାଣିଜ୍ୟିକ ଗତିବିଧି ଲାଗି କେହି ଧ୍ୟାନ ଦେଉ ନାହାନ୍ତି। ଏଥିରେ ଉଦ୍ୟୋଗର ମୁଳପୁଞ୍ଜି  ଶ୍ରମିକ ହିଁ ଗୁରୁତର ପ୍ରଭାବିତ ହେଉଛି। ଏଥିରେ ସବୁ ସ୍ତରରେ ଏବେ ସରକାରଙ୍କ ସହଯୋଗ ଜରୁରି ହୋଇପଡିଥିବା  ସିଆଇଆଇ ମହାନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଚନ୍ଦ୍ରଜିତ ବାନାର୍ଜୀ କହିଛନ୍ତି।

ତେବେ ସରକାର ଇତିମଧ୍ୟରେ ଗାଇଡଲାଇନ ଜାରି କରିସାରିଛନ୍ତି। ୧୫ ଓ ୧୬ ଏପ୍ରିଲରେ ଜାରି ହୋଇଥିବା ଗାଇଡଲାଇନ ଅନୁସାରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାରମାନେ ପଦକ୍ଷେପ ନେବା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। ଏହା ସତ୍ତ୍ୱେ ୪୬ ପ୍ରତିଶତ ଉଦ୍ୟୋଗଙ୍କୁ ହୁଏତ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପରମିଟ୍ ମିଳି ନାହିଁ ଅଥବା ଏଥିରେ ବିଳମ୍ବ ହେଉଥିବାର ଜଣାପଡିଛି। ତେବେ ୪୦ ପ୍ରତିଶତ ଉଦ୍ୟୋଗଙ୍କୁ କାମ ଆରମ୍ଭ କରିବା ଲାଗି ପରମିଟ୍ ମିଳିସାରିଛି। ଏଣୁ ପରିମିଟ୍ ପ୍ରଦାନ ଲାଗି ସରକାର ଏକ ନିର୍ଦ୍ଧିଷ୍ଟ ସମୟ ସୀମା ନିର୍ଦ୍ଧାରଣ କରନ୍ତୁ ବୋଲି ବାନାର୍ଜୀ କହିଛନ୍ତି। ସେହିପରି କର୍ମଚାରୀ ଓ ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟସ୍ଥଳ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ  ନିଜ ଯାନବାହନରେ ପହଞ୍ଚିବାକୁ ଅନୁମତି ମଧ୍ୟ ତୁରନ୍ତ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବା ଆବଶ୍ୟ ବୋଲି ବାନାର୍ଜୀ କହିଛନ୍ତି।

   Related Posts