Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଟେଷ୍ଟ ପରେ ଓ୍ବାନ୍‌ ଡେ’ ସିରିଜ୍‌ କବ୍‌ଜା କଲା ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା, ଦ୍ବିତୀୟ ଦିନିକିଆରେ ଟିମ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆ ୭ ଓ୍ବିକେଟରେ ଧରାଶୟୀ, ଭାରତ ୨୮୭/୬(୫୦ ଓଭର), ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ୨୮୮/୩ (୪୮.୧ଓଭର)
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଶୁକ୍ରବାର ସୁସ୍ଥହେଲେ ୧୦,୩୯୦ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ, ଖୋର୍ଦ୍ଧାରୁ ସର୍ବାଧିକ ୨୬୧୦ଜଣ ଡିସଚାର୍ଜ
  • ||
  • ହରଭଜନ ସିଂହ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ, ନିଜକୁ କଲେ ଆଇସୋଲେଟ୍‌
  • ||
  • ଚୋରା ବାଲି କାରବାରରୁ ହତ୍ୟା, ଶ୍ରମିକଙ୍କ ଉପରେ ଚଢାଇଦେଲେ ଟ୍ରାକ୍ଟର !
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୦ ହଜାର ତଳକୁ ଖସିଲା ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୯୮୩୩ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୧୮୭୨୯୫ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଶିବାଡ ଘାଟିରେ ଓଲଟିଲା ଇସପାତ୍, ୮ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଶୁକ୍ରବାରଠୁ ଲିଭିବ ଅମର ଯବାନ ଜ୍ୟୋତି : ୫୦ ବର୍ଷ ତଳେ ଶୁଭାରମ୍ଭ କରିଥିଲେ ଇନ୍ଦିରା ଗାନ୍ଧୀ
  • ||
  • ଟି୨୦ ବିଶ୍ୱକପ୍ : ଖେଳସୂଚୀ ଜାରି କଲା ଆଇସିସି, ଏହି ତାରିଖରେ ଭାରତ-ପାକିସ୍ତାନ ମହା ମୁକାବିଲା
  • ||
  • ଦ୍ୱିତୀୟ ଦିନିକିଆରେ କମ୍ ବ୍ୟାକ୍ କରିବ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ! ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ବିପକ୍ଷରେ ସିରିଜ୍ ବରାବର ଲକ୍ଷ୍ୟ
  • ||

ଶୋଇବା ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରତିଦିନ ଘରେ ଜଳାନ୍ତୁ ଗୋଟିଏ ତେଜ ପତ୍ର, ହେବ ଏହି ଫାଇଦା

27/11/2019 at 3:56 PM

ସାଧାରଣତଃ ଘରର ସ୍ବଚ୍ଛ ପରିବେଶକୁ  ନେଇ ଅନେକ ବିବ୍ରତ ରହିଥାନ୍ତି। କାରଣ ସ୍ବଚ୍ଛ ପରିବେଶ ଶରୀରକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖିବା ସହ ଲୋକଙ୍କ ଦୈନଦିନ ଜୀବନକୁ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଭାବିତ କରିଥାଏ।  ତେବେ ଘରକୁ ପ୍ରାକୃତିକ ରୂପରେ ସଫା ରଖିଲେ ଏହା ପରିବାର ସଦସ୍ୟଙ୍କ ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ ହୋଇଥାଏ।  ଏମିତି ଏକ ପ୍ରାକୃତିକ ଔଷଧୀୟ ପତ୍ର ବିଷୟରେ ଜାଣନ୍ତୁ ଯାହା ଘର ପାଇଁ ବେଶ ଲାଭଦାୟକ । ତାହା ହେଉଛି ତେଜ ପତ୍ର ।

ପ୍ରତିଦିନ ଘରେ ଜଳାଇଲେ ପରିବେଶ ସ୍ବଚ୍ଛ ରହେ। ଅଧିକାଂଶ ସମୟରେ ତେଜପତ୍ର ରୋଷେଇ ଘରେ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଏ ହେଲେ ଏହାର ଔଷଧୀୟ ଗୁଣ ବିଷୟରେ ଖୁବ୍ କମ ଲୋକ ଜାଣନ୍ତି। ତେଜ ପତ୍ର ମସଲା ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟ କାମରେ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଏ। ତେଜପତ୍ର କେବଳ ଖାଦ୍ୟକୁ ସୁଆଦିଆ କରି ନଥାଏ ଏଥିରେ ଭରପୁର ମାତ୍ରାର ଔଷଧୀୟ ଗୁଣ ରହିଛି। ଏଥିରେ ଅନେକ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଲାଭ ମିଳିଥାଏ।

ରାତିରେ ଶୋଇବା ପୂର୍ବରୁ ଘରର ପ୍ରତି ରୁମରେ ତେଜପତ୍ର ଜଳାଇଲେ ଏହା ଅନେକ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ କରେ। ତେଜ ପତ୍ର ଜଳାଇବା ପରେ ୧୫ ମିନିଟ୍‌ ଯାଏଁ କବାଟ ଝରକା ବନ୍ଦ କରି ରଖିବା ଉଚିତ୍‌। ଏହାର ସୁଗନ୍ଧ ଶରୀର ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ ହୋଇଥାଏ। ତେଜପତ୍ର ଜଳାଇବା ଦ୍ବାରା ଭଲ ନିଦ ହୋଇଥାଏ ।

ଏହା ଛଡା ଘରର ପରିବେଶକୁ ମଧ୍ୟ ସ୍ବଚ୍ଛ ରଖିଥାଏ। ତେଜପତ୍ର ଜଳାଇଲେ ଘରୁ ମଶା ବାହାରି ପଳାଇଯାଆନ୍ତି। ଘରେ ବାସ୍ନା ଥିବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପୁଣି ମଶା ଘରକୁ ପ୍ରବେଶ କରିନଥାନ୍ତି। ଏଣୁ ଡେଙ୍ଗୁ ଓ ମ୍ୟାଲେରିଆ ଭଳି ସମସ୍ୟାରୁ ଘର ଲୋକ ମୁକ୍ତ ହୋଇଥାନ୍ତି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ତେଜ ପତ୍ର ଖାଇବା ଦ୍ବାରା ଲୋକେ ଅଲଝାଇମର ଭଳି ସମସ୍ୟାରୁ ମୁକ୍ତ ରହିଥାନ୍ତି । 





 

   Related Posts