Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ICC ଟି-୨୦ ରାଙ୍କିଂ : ୪ର୍ଥ ସ୍ଥାନରେ ପାକିସ୍ତାନ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍‌ ମହମ୍ମଦ ରିଜଓ୍ବାନ, ବିରାଟ କୋହଲି (୫) ଏବଂ ଲୋକେସ ରାହୁଲ (୮) ଖସିଲେ
  • ||
  • କରଞ୍ଜିଆ : ନଭେମ୍ବର ପହିଲାରୁ ଖୋଲିବ ଶିମିଳିପାଳ ଜାତୀୟ ଉଦ୍ୟାନ
  • ||
  • ସୋର : ଭଙ୍ଗା ଘରୁ ମିଳିଲା ପୁଳା ପୁଳା ରାସନ କାର୍ଡ, ଲୋକଙ୍କୁ ଦିଆନଯାଇ ଲୁଚାଇ ରଖାଯାଇଥିଲା କାହିଁକି ?
  • ||
  • ଆନନ୍ଦପୁର : କଣ୍ଡକ୍ଟରଙ୍କ ଭୁଲ୍, ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ଗୋଡ ଉପରେ ଚଢିଗଲା ବସ୍
  • ||
  • କୋଣାର୍କ : ବାଇକ୍ ଚୋରି ରାକେଟ୍ ଠାବ : ୮ ବାଇକ୍ ସହ ୪ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗିରଫ
  • ||
  • ତେଲକୋଇ : କାଞ୍ଜିପାଣି ଘାଟିରେ ଭାରସ୍ୟାମ ହରାଇ ଓଲଟିଲା ଅଟୋ, ୫ବର୍ଷର ଶିଶୁ ସମେତ ୩ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଚାନ୍ଦବାଲି : ଅଘୋଷିତ ବିଦ୍ୟୁତ କାଟ୍ : ଦୀର୍ଘ ୧୨ଘଣ୍ଟା ଧରି ଅନ୍ଧାରରେ ରହିଲା ଆଖଣ୍ଡଳମଣୀ ପୀଠ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ନଭେମ୍ବର ୧ରୁ ଯୁକ୍ତ ୩ ପ୍ରଥମ ବର୍ଷ ଏବଂ ୧୫ରୁ ପିଜି ପ୍ରଥମ ବର୍ଷ କ୍ଲାସ୍ ଖୋଲିବ
  • ||
  • ଖୋର୍ଦ୍ଧା : ୩ ଦିନ ହେବ ଚିଲିକା ମଝିରେ ଫସିଥିଲା ଡଙ୍ଗା, ୨ ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀଙ୍କ ସହ ୧୦ବର୍ଷର ଛୁଆ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମମିତା ମେହେର ହତ୍ୟା ଘଟଣାରେ ନୀରବତାକୁ ବରଦାସ୍ତ କରାଯିବନି : କଂଗ୍ରେସ
  • ||

ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟରେ ରାଜନେତାଙ୍କ ପାଇଁ ତିଆରି କରାଯାଉଛି ବୁଲେଟ ପ୍ରୁଫ ଗାଡି

6/04/2019 at 7:07 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୬/୪ : ଦେଶର ତମାମ ବଡ ବଡ ନେତା ରାଜନେତା ବୁଲେଟ ପ୍ରୁଫ ଗାଡି ବ୍ୟବହାର କରୁଥିବା ଆପଣମାନେ ନିଶ୍ଚୟ ଶୁଣିଥିବେ | ବୁଲେଟ ପ୍ରୁଫ ଗାଡି ତାଙ୍କୁ ସବୁପ୍ରକାର ବିପଦରୁ ରକ୍ଷା କରିଥାଏ | ତେବେ ଏହି ବୁଲେଟ ପ୍ରୁଫ ଗାଡି କିଭଳି ତିଆରି ହେଉଛି ସେ ବିଷୟରେ ଆପଣ କେବେ ଭାବିଛନ୍ତି କି ? କେମିତି ଏହି ଗାଡିକୁ ଏତେ ମଜବୁତ କରାଯାଉଛି | ଏହି ବୁଲେଟ ପ୍ରୁଫ ଗାଡି ଏତେ ମଜବୁତ ଯେ ହ୍ୟାଣ୍ଡ ଗ୍ରେନେଡ଼ଠୁ ଆରମ୍ଭ କରି ବାରୂଦ ସୁଡ଼ଙ୍ଗ ଏବଂ ଏକେ-୪୭ର ଗୁଳି ମଧ୍ୟ ଏହାକୁ ଭେଦି ପାରିନଥାଏ | ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କେମିତି ତିଆରି ହେଉଛି ଏହି ବୁଲେଟ ପ୍ରୁଫ ଗାଡି


ଗୁଇନ୍ଦା ସୂଚନା ଏବଂ ନିର୍ବାଚନରେ ଭିଭିଆଇପି ଏବଂ ନେତାମାନଙ୍କ ଉପରକୁ ହମଲା ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି | ନେତାଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ଦୃଷ୍ଟିରୁ ସରକାର ସମସ୍ତ ନେତାଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷା ଯୋଗେଇ ଦେବା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛନ୍ତି | ଜଳନ୍ଧର ସ୍ଥିତ ଏକ ଘରୋଇ କମ୍ପାନୀରେ ନିର୍ବାଚନ ଫଳାଫଳ ଘୋଷଣାର ଠିକ ପୂର୍ବରୁ ୫୦ରୁ ଅଧିକ ବୁଲେଟ ପ୍ରୁଫ ଗାଡି ନେତା ଏବଂ ଭିଭିଆଇପିଙ୍କୁ ଦିଆଯିବ | ଏବେ ମଧ୍ୟ ପାଖାପାଖି ୧୨ଟି ଗାଡି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଉଛି | ଏହି ଗାଡି ଆସନ୍ତା ୫/୬ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଡେ଼ଲିଭର କରାଯିବ | ନିର୍ବାଚନ ବେଳେ ଆତଙ୍କବାଦୀ, ମାଓବାଦୀମାନେ ନେତାମାନଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ କରିପାରନ୍ତି ବୋଲି ସନ୍ଦେହ ପ୍ରକାଶ କରାଯାଉଛି | ନେତାଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ସରକାର ଏହିଭଳି ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି |


ବୁଲେଟ ପ୍ରୁଫ ଗାଡି ତିଆରି କଲାବେଳେ ଗାଡିର ଅରିଜିନାଲ ଷ୍ଟ୍ରକଚରକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ ବଦଳାଇ ଦିଆଯାଇଥାଏ | ଗାଡିର ଛାତରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଫ୍ଲୋର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସବୁ ବଦଳାଇ ଦିଆଯାଇଥାଏ | ଏପରିକି ଗାଡିର ୱାଇରିଙ୍ଗକୁ ମଧ୍ୟ ବଦଳାଇ ଦିଆଯାଏ | ଗାଡିରେ କୌଣସି ପ୍ରକାର ଧୂଆଁ, ପାଣି, ଗୁଳି, କେମିକାଲ କିମ୍ବା ଗ୍ରେନେଡ଼ ହମଲା ହେଉ କିମ୍ବା ବାରୂଦ ସୁଡ଼ଙ୍ଗ ହମଲା ହେଉ ଗାଡିକୁ କୌଣସି ପ୍ରକାର କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚି ପାରିନଥାଏ | ଗାଡି ତିଆରି କଲାବେଳେ ସେସବୁ ଦିଗ ପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦିଆଯାଇଥାଏ |


ବୁଲେଟ ପ୍ରୁଫ ଗାଡି ତିଆରି କରିବା ପାଇଁ ଅଧିକ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ ହେବ ସହ ସମୟ ମଧ୍ୟ ଅଧିକ ଲାଗିଥାଏ | ମାହାଙ୍ଗା ଗାଡିରେ ବୁଲେଟ ପ୍ରୁଫ ମ୍ୟାଟେରିଆଲ ପକାଇବା ପାଇଁ ୩ ମାସ ସମୟ ଲାଗିଥାଏ ଏବଂ ୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାରୁ ୪୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଖର୍ଚ୍ଚ ହୋଇଥାଏ | ଗାଡି ବୁଲେଟ ହେବା ପରେ ତାର ଏଭେରେଜ ପୂର୍ବାପେକ୍ଷା କମିଯାଇଥାଏ | ଯେଉଁଠି ଗୋଟିଏ ଗାଡି ୧ ଲିଟର ପେଟ୍ରୋଲରେ ୧୨/୧୩ କି:ମି: ଯାଇଥାଏ, ବୁଲେଟ ପ୍ରୁଫ ଗାଡି ୧ ଲିଟର ପେଟ୍ରୋଲରେ ୨ରୁ ୩ କି:ମି: ଚାଲିଥାଏ |


ଜଳନ୍ଧରର ବୁଲେଟ ପ୍ରୁଫ ଗାଡି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରୁଥିବା କମ୍ପାନୀର ଇଂଜିନିୟର ସଂଚିତ ସବତି କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଚଳିତ ନିର୍ବାଚନରେ ନେତାଙ୍କ ସୁରକ୍ଷାକୁ ନେଇ ଖାସ ଧ୍ୟାନ ଦିଆଯାଇଛି | କମ୍ପାନୀ ଦିନ ରାତି କାମ କରି ଗାଡି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରୁଛି |
କମ୍ପାନୀର ମାଲିକ ଦେଶର ତମାମ ବଡ ବଡ ଦଳର ରାଜନେତାଙ୍କୁ ଏହି ବୁଲେଟ ପ୍ରୁଫ ଗାଡି ଡେ଼ଲିଭର କରିସାରିଛନ୍ତି | ଆହୁରି ପାଖାପାଖି ୧୫ ଗାଡି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରି ଡେ଼ଲିଭର କରାଯିବ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି କମ୍ପାନୀର ମାଲିକ |


ତେବେ କମ୍ପାନୀର ମାଲିକ ସଂଚିତ କହିଛନ୍ତି ଯେ, କେବଳ ରାଜନେତାଙ୍କ ଗାଡିକୁ ବୁଲେଟ ପ୍ରୁଫ କରିବା ପାଇଁ ନିର୍ଦେଶ ଆସିନାହିଁ | ବରଂ କାଶ୍ମୀର ଅଂଚଳରେ ନିୟୋଜିତ ପାରାମିଲିଟାରି ଫୋର୍ସ ଏବଂ ଭାରତୀୟ ସେନାର ବସ ଏବଂ ଟ୍ରକଗୁଡିକୁ ମଧ୍ୟ ବୁଲେଟ ପ୍ରୁଫ କରିବା ପାଇଁ ଅର୍ଡର ଦିଆଯାଇଛି |


ଜନତାଙ୍କ କଥା ବୁଝିବା ପାଇଁ ଜନତାଙ୍କ ପାଖକୁ ଯିବାକୁ ପଡିବ ବୋଲି ନେତା ମଧ୍ୟ ବୁଝି ସାରିଲେଣି | ତେବେ ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସୁରକ୍ଷା ନିହାତି ଆବଶ୍ୟକ | ନିଜ ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ରାଜନେତା ନିଜେ ହିଁ ନିଜ ଗାଡିକୁ ବୁଲେଟ ପ୍ରୁଫ କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରୟାସ କରିଛନ୍ତି |

   Related Posts