Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଚେତୁନାହାଁନ୍ତି ଅମାନିଆ : ବିଭିନ୍ନ ଆଳ କରି ବଜାରରେ ବୁଲୁଛନ୍ତି, ଫାଇନ୍ ବି ଗଣୁଛନ୍ତି
  • ||
  • ‘ଟିକାରୁ ଜିଏସଟି ଛାଡ କର’ : କେନ୍ଦ୍ର ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଅନୁରୋଧ କଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ଭୟଙ୍କର : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଦେଶରେ ବାହାରିଲେ ୪ ଲକ୍ଷ ୧୪ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ପଜିଟିଭ୍, ୩୯୧୫ ମୃତ
  • ||
  • କରୋନା ରୋଗୀଙ୍କୁ ମେଡିସିନ୍ ନେଇ ଜାରି ହେଲା ଏସଓପି : ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କୁ ଇଞ୍ଜେକ୍ସନ ଦେବା ପୂର୍ବରୁ ଯାଞ୍ଚ ହେବ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟାବସ୍ଥା
  • ||
  • ରାଜସ୍ଥାନରେ ୧୪ ଦିନିଆ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ଲଗାଇଲେ ସରକାର, ୩୧ ଯାଏଁ ହୋଇପାରିବନି ବିବାହ
  • ||
  • ପଶୁପକ୍ଷୀଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ହେଉଛି କରୋନା, ଆଗରୁ ଆହୁରି ହେବେ ସଂକ୍ରମିତ ! ଚିନ୍ତାରେ ସରକାର
  • ||
  • ଛୋଟ ପିଲାଙ୍କ ପ୍ରତି ବିପଦ ବେଶୀ, ଦୈନିକ ୫୦୦ ଶିଶୁ ହେଉଛନ୍ତି କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କରୋନା ନେଲା ଆଉ ୧୯ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ, ୨୧୪୦ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଗାଁ ନିକଟରେ ବୁଲୁଛି ଗୋଠଛଡା ଦନ୍ତା, ଗ୍ରାମବାସୀ ଭୟଭୀତ
  • ||
  • ୧୨ ହଜାର ଉପରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ, ରାଜ୍ୟରେ ଗତ ୨୪ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୧୨,୨୩୮ ପଜିଟିଭ୍
  • ||

ଆରମ୍ଭ ହେଲା ସଂସଦର ବଜେଟ୍ ଅଧିବେଶନ ; ଉଭୟ ଗୃହକୁ ସମ୍ବୋଧନ କରୁଛନ୍ତି ରାଷ୍ଟ୍ରପତି

31/01/2019 at 11:29 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୩୧|୧: ଆଜିଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ସଂସଦର ବଜେଟ୍ ଅଧିବେଶନ । ଉଭୟ ଲୋକସଭା ଓ ରାଜ୍ୟସଭା ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ମିଳିତ ଭାବରେ ସମ୍ବୋଧନ କରୁଛନ୍ତି । ନୂଆ ଭାରତରେ ଭ୍ରଷ୍ଟାଚାରର ସ୍ଥାନ ନାହିଁ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ରାଷ୍ଟ୍ରପତି । ଦେଶରେ ୯କୋଟି ଶୌଚାଳୟ ନିର୍ମାଣ ହୋଇଛି । ଶୌଚାଳୟ ପାଇଁ ରୋଗମୁକ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି ଗରିବ ଲୋକ । ଉଜ୍ବଳା ଯୋଜନାରେ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ୬କୋଟି ଗ୍ୟାସ୍ ସଂଯୋଗ ମିଳିଛି । ମେଡିକାଲ କଲେଜରେ ୩୧ ହଜାର ନୂଆ ସିଟ୍ କରାଯାଇଛି । ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଆବାସ ଯୋଜନାରେ ୧କୋଟି ୩୦ଲକ୍ଷ ଘର ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଛି । ଦେଶର ପ୍ରତି ଗାଁରେ ପହଞ୍ଚିଛି ବିଜୁଳି । କୌଶଳ ବିକାଶ ଯୋଜନାରେ ବର୍ଷକୁ ୧କୋଟି ଯୁବକଙ୍କୁ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ଦିଆଯାଇଛି । ୭ଟି ନୂଆ ଆଇଆଇଟି, ୭ଟି ଆଇାଇଏମ ଓ ୧୪ଟି ଆଇଆଇଆଇଟି ଖୋଲିଛି । ୧ କୋଟି ଲୋକଙ୍କୁ ମିଳିଛି ଷ୍ଟାର୍ଟ ଅପ୍ ଲାଭ ମିଳିଛି । କୃଷକ ହେଉଛନ୍ତି ଅର୍ଥ ବ୍ୟବସ୍ଥାର ଆଧାର । କୃଷକଙ୍କୁ ଦିଆଯାଇଛି ଉତ୍ତମ ବିଷମର ବିହନ । ୪୦ହଜାର ପଞ୍ଚାୟତରେ ପହଞ୍ଚିଛି ଓ୍ବାଇ ଫାଇ ସେବା । କଳାଧନ ଉପରେ ନୂଆ ଆଇନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ହୋଇଛି । ବିଶ୍ବରେ ଭାରତ ହୋଇଛି ଷଷ୍ଠ ଆର୍ଥିକ ଶକ୍ତି । ସ୍ବଚ୍ଛ ଗଙ୍ଗା ପାଇଁ ୨୫ହଜାର ୫ଶହ କୋଟିର ଯୋଜନା ହୋଇଛି । ଏନଏଚ ନିର୍ମାଣ କାମ ଦୁଇ ଗୁଣା ଗତିରେ ଆଗେଇ ଚାଲିଛି । ୧୫ଟି ନୂଆ ରେଳ ଲାଇନ୍ କାମ ଜାରି ରହିଛି ।

ଅଧିବେଶନ ଆଗରୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦି କହିଛନ୍ତି, ସାରା ଦେଶର ନଜର ରହିଛି ସଂସଦର ଗତିବିଧି ଉପରେ । ତେଣୁ ସଂସଦର ସମୟର ସଦୁପୋଯୋଗ କରିବାକୁ ବିରୋଧୀଙ୍କ ସହ ସବୁ ଦଳକୁ ଆହ୍ବାନ ଦେଇଛନ୍ତି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ । ମୋଦି କହିଛନ୍ତି, ଯିଏ ଗୃହ ଭିତରେ ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ଭାଗ ନେଉନି ତା ଉପରେ ସାରା ଦେଶ ନାରାଜ । କଂଗ୍ରେସର ନା ନନେଇ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ପରୋକ୍ଷରେ କଂଗ୍ରେସକୁ ଟାର୍ଗେଟ୍ କରିଛନ୍ତି ମୋଦି ।

୧୩ ତାରିଖ ଯାଏଁ ଚାଲିବାକୁ ଥିବା ଏହି ଅଧିବେଶନରେ ଆସନ୍ତାକାଲି ଅନ୍ତରୀଣ ବଜେଟ୍ ଉପସ୍ଥାପନ ହେବ । ଇନଚାର୍ଜ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ପୀୟୂଷ ଗୋଏଲ୍ ଏହାକୁ ଉପସ୍ଥାପନ କରିବେ । ଆଗକୁ ନିର୍ବାଚନ ଥିବାରୁ ପୂରା ଦେଶର ନଜର ଏବେ ଏହି ବଜେଟ୍ ଉପରେ ରହିଛି । ତେବେ ବଜେଟ୍ ପୂର୍ବରୁ ଅର୍ଥନୈତିକ ସର୍ଭେ ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରକାଶ ପାଇବନି କି ଅର୍ଥ ବିଲ୍ ଆସିବ ନାହିଁ ବୋଲି ଗୋଏଲ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି ।

   Related Posts