Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କରୋନାରେ ଅଧିକ ପ୍ରଭାବିତ ୧୦୦ ଜିଲ୍ଲାର କଲେକ୍ଟରଙ୍କ ସହ କଥା ହେବେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ବନ୍ଦ, ସେବାୟତ ପରିବାରଙ୍କୁ ୧୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ଲେଖାଏଁ ସହାୟତା ପ୍ରଦାନ କଲା ଶ୍ରୀ ମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ
  • ||
  • କୋଭିସିଲ୍ଡର ଦୁଇ ଡୋଜ୍ ମଧ୍ୟରେ ବ୍ୟବଧାନ ରହିବ ୧୨ ରୁ ୧୬ ସପ୍ତାହ, ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ସ୍ଵୀକାର କଲେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର
  • ||
  • କରୋନା ଲଢେଇରେ ମିଳିଲା ତୃତୀୟ ଅସ୍ତ୍ର ! ଆଗାମୀ ସପ୍ତାହରେ ବଜାରରେ ମିଳିବ ସ୍ପୁଟନିକ୍-ଭି, ଜୁଲାଇରେ ଦେଶରେ ଆରମ୍ଭ ହେବ ଉତ୍ପାଦନ
  • ||
  • ପାଟନା : ମେ’ ୨୫ ଯାଏଁ ରାଜ୍ୟରେ ବଢିଲା ଲକ୍‌ଡାଉନ୍, ବିହାର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କଲେ ଘୋଷଣା
  • ||
  • ମୁମ୍ବାଇ : ଟିଭି ଅଭିନେତା ରାଜୀବ ପାଲ୍ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ବାଜା, ବାଣ, ବରଯାତ୍ରୀ ବିନା ବାହାଘର, ବାଇକ୍‌ରେ କନ୍ୟାକୁ ସାଙ୍ଗରେ ନେଇ ଘରକୁ ଫେରିଲେ ବର
  • ||
  • ଭଦ୍ରକ : ଷଣ୍ଢ ବୋଝେଇ ପିକଅପ୍ ଭ୍ୟାନ୍ ଅଟକ ରଖିଲେ ଗ୍ରାମବାସୀ, ଗୋଟିଏ ଷଣ୍ଢ ମୃତ, ୨ଟି ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ୧୦ ହଜାର ଉପରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ, ରାଜ୍ୟରେ ଗତ ୨୪ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୧୦୬୪୯ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ମାଡି ଆସୁଛି ବାତ୍ୟା ‘ତଉକ୍ତେ’, ଓଡିଶା ଉପରେ କଣ ରହିବ ପ୍ରଭାବ
  • ||

ରାଜଧାନୀର ଶିରା ପ୍ରଶିରାରେ ଧଳା ଜହର

28/07/2018 at 12:08 PM

ଭୁବନେଶ୍ବର ୨୮/୭ : ରାଜଧାନୀରେ କାୟା ମେଲୁଛି ବ୍ରାଉନସୁଗାର କାରବାର। ମୁଖ୍ୟତଃ ବସ୍ତିଗୁଡିକ ପାଲଟିଛି ଏହାର ପେଣ୍ଠସ୍ଥଳ। ଗତ ମାସକ ଭିତରେ ୪ ଟି ବଡ ବ୍ରାଉନସୁଗାର ରାକେଟ ଧରାପଡିଛି । ତେବେ ଏଯାଏଁ ଧରାପଡୁନି କିଙ୍ଗପିନ୍ । ସେପଟେ କେଉଁଠୁ ଓ କେଉଁ ରୁଟରେ ରାଜଧାନୀକୁ ଆସୁଛି ବ୍ରାଉନସୁଗାର ତାହା ଏବେ ବଡ ପ୍ରଶ୍ନ ହୋଇ ଠିଆ ହୋଇଛି ।
ଭୁବନେଶ୍ବର ଏବେ ବ୍ରାଉନସୁଗାରର ନଗରୀ। ରାଜଧାନୀର ପ୍ରତି ଗଳି କନ୍ଦିରେ ମିଳୁଛି ଏହି ଧଳା ଜହର । ଛୋଟଛୋଟ ପୁଡଆ ଆକାରରେ ବିକ୍ରି ହେଉଛି ଏହି ଜହର। ମୁଖ୍ୟତଃ ରାଜଧାନୀର ବସ୍ତିଗୁଡିକ ପାଲଟିଛି ଏହାର ପେଣ୍ଠସ୍ଥଳ। ସବୁଠାରୁ ବଡ କଥା ଏହି କାରବାର ପାଇଁ ଅଭିନବ ପନ୍ଥା ଅବଲମ୍ବନ କରୁଛନ୍ତି ବ୍ରାଉସୁଗାର ବେପାରୀ । ବସ୍ତିର ଛୋଟଛୋଟ ପିଲା ଓ ମହିଳାମାନେ ପୁଡିଆ କରି ବିକ୍ରି କରୁଛନ୍ତି ଏହି ଧଳା ଜହର। ତେବେ କେଉଁଠୁ ଓ କେଉଁ ରୁଟରେ ରାଜଧାନୀକୁ ଆସୁଛି ବ୍ରାଉନସୁଗାର ।
ଜଣେ ପୂର୍ବତନ ବରିଷ୍ଠ ପୋଲିସ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ଓଡିଶାକୁ ଦୁଇଟି ରୁଟ ଦେଇ ଅସୁଛି ବ୍ରାଉନସୁଗାର । ପ୍ରଥମଟି ହେଉଛି ଗୋଲଡେନ କ୍ରେସେଣ୍ଟ ରୁଟ ଓ ଦ୍ବିତୀୟ ରୁଟ୍ଟି ହେଉଛି ଗୋଲଡେନ ଟ୍ରାଇଏଙ୍ଗଲ ରୁଟ । ଗୋଲଡେନ କ୍ରେସେଣ୍ଟ ହେଉଛି ପ୍ରଥମେ ଆଫଗାନିସ୍ଥାନରୁ ପାକିସ୍ଥାନ ବାଉନସୁଗାର । ସେହିପରି ପାକିସ୍ଥାନକୁ ତୁର୍କୀ, ଇରାନ ଦେଇ ମଧ୍ୟ ଆସେ ଏହି ଧଳା ଜହର। ପରେ ପାକିସ୍ଥାନରୁ ରାଜସ୍ଥାନ, ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ, ଛତିଗଡ ଦେଇ ଓଡିଶାକୁ ବ୍ରାଉନସୁଗାର ଆସେ ବିଭିନ୍ନ ଉପାୟରେ। ତା ପରେ ସାରା ରାଜ୍ୟରେ ବ୍ୟାପିଯାଏ ଏହି ଧଳା ଜହର।
ସେହିପରି ଗୋଲଡେନ ଟ୍ରାଇଏଙ୍ଗଲ ରୁଟ ହେଉଛି ବାଙ୍ଗଲାଦେଶ, ମିଆଁମାର ଓ ମଣିପୁର। ଏହି ବାଟ ଦେଇ ପ୍ରଥମେ ଆସେ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ। ତା ପରେ ବାଲେଶ୍ବର ଦେଇ ଓଡିଶାକୁ ଆଣନ୍ତି ବ୍ରାଉସୁଗାର ବେପାରୀ। ପରେ ସାରା ରାଜ୍ୟରେ ବ୍ୟାପେ ଏହି ଧଳା ଜହର। ପୋଲିସ ଏହି କାରବାରକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ ପଦକ୍ଷେପ ନେଉଛି । ବିଶେଷ କରି ଏହି କାରବାର ହେଉଥିବା ରାଜଧାନୀସ୍ଥିତ ପ୍ରତିଟି ବସ୍ତି ଉପରେ ଟର୍ଗେଟ କରିଛି ପୋଲିସ। ତେବେ ନାରକୋଟିକ୍ ବ୍ୟୁରୋ, ସ୍ପେସାଲ ଟାସ୍କ ଫୋର୍ସ ଏବଂ ରାଜ୍ୟ ପୋଲିସ ମିଳିତଭାବେ ପଦକ୍ଷେପ ନେଲେ ଏହାକୁ ରୋକାଯାଇ ପାରିବ ।

   Related Posts