Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବିରୋଧ ପରେ ବାଟକୁ ଆସିଲା ହକି ଇଣ୍ଡିଆ, ଦିଲ୍ଲୀପ ତିର୍କୀ ଆଡହକ୍ କମିଟିର ଚେୟାରମାନେ ଭାବେ ନିଯୁକ୍ତ
  • ||
  • ଅଗଷ୍ଟ ଦ୍ଵିତୀୟ ସପ୍ତାହରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇବ ଯୁକ୍ତ ୨ ରେଜଲ୍ଟ, ଦଶମ ମାର୍କ ଆଧାରରେ ହେବ ମୂଲ୍ୟାୟନ
  • ||
  • ଯାଜପୁର : ବରମୁଣ୍ଡା ଛକରେ ଦୁର୍ଘଟଣା, ଚାଲିଗଲା ନାରାୟଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ମୃତ୍ୟୁ ହାରରେ ସାମାନ୍ୟ ହ୍ରାସ : ରାଜ୍ୟରେ ଗତ ୨୪ଘଣ୍ଟାରେ କରୋନା ନେଲା ୩୭ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ, ୩୫୦୮ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ମୋଟ୍‌ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • କମୁଛି ସଂକ୍ରମଣ, ରାଜ୍ୟରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ୩୮୦୬ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • କଟକ : ଜୁଆ ଆଡ୍ଡାରେ ଅଚାନକ ଚଢାଉ, ୧୧ଜଣ ଜୁଆଡି ଗିରଫ
  • ||

ଏଠାରେ ହୋଇଥାଏ ଭାଇ ଭଉଣୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବିବାହ : ପ୍ରଥା ବନ୍ଦ ପାଇଁ ଚାଲିଛି ଉଦ୍ୟମ

27/12/2018 at 1:50 PM

ବସ୍ତର ୨୭/୧୨: ଆମ ଦେଶରେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ଅନ୍ଧବିଶ୍ବାସ ରହିଛି । ଏହି ସବୁ ଅନ୍ଧବିଶ୍ବାସଗୁଡ଼ିକୁ ମଧ୍ୟ ଲୋକେ ନିଷ୍ଠାର ସହ ମାନି ଥାଆନ୍ତି। ଭାରତରେ ଆଜି ମଧ୍ୟ ଅନ୍ଧବିଶ୍ବାସୀ ପରମ୍ପରା ଜାରି ରହିଛି। ଏହିପରି ଏକ ପରମ୍ପରା ବିଷୟରେ ଆଜି ଆମେ ଜାଣିବା ଯାହା ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ କରିଦେବ। ଆଜିର ଆଧୁନିକ ଯୁଗରେ ମଧ୍ୟ ଲୋକମାନେ ଏଭଳି କାମ କରିବାକୁ ପଛାନ୍ତି ନାହିଁ।

ଛତିଶଗଡ଼ର ବସ୍ତର ଅଞ୍ଚଳର କାଙ୍ଗେରଘାଟିରେ ଏହିପରି ଏକ ପରମ୍ପରା ରହିଛି। ଯାହା ଜାଣିଲେ ବପଣଙ୍କ ଗୋଡ଼ ତଳୁ ମାଟି ଖସିଯିବ। ଆପଣ ଏହାକୁ ବିଶ୍ବାସ କରିପାରିବେ ନାହିଁ। ପରମ୍ପରା ନାଁରେ ପାଣିକୁ ସାକ୍ଷୀ ରଖି ଏଠାରେ ଭାଇ ସହ ଭଉଣୀଙ୍କୁ ବିବାହ ବନ୍ଧନରେ ବାନ୍ଧି ଦିଆଯାଏ।

ଭାଇ ଭଉଣୀଙ୍କର ସମ୍ପର୍କକୁ ଏକ ପବିତ୍ର ସମ୍ପର୍କ ହିସାବରେ ଜଣାଯାଉଥିବାବେଳେ ଏଠାରେ ଭାଇ ଭଉଣୀ ବିବାହ କରିଥାନ୍ତି। ଏଠାରେ ଧୁରବା ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ଲୋକମାନେ ଏହି ପରମ୍ପରାକୁ ମାନିଥାଆନ୍ତି। ଏହି ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ଲୋକମାନେ ନିଜ ଝିଅର ବିବାହ ପିଉସୀ ପୁଅ ଭାଇ କିମ୍ବା ମାଉସୀ ପୁଅ ଭାଇଙ୍କ ସହ କରାଇଥାନ୍ତି। ଯଦି ଏମାନେ ବିବାହ ନ କରିଥାଆନ୍ତି ତେବେ ଏମାନଙ୍କୁ ଦଣ୍ଡ ଦିଆଯାଇଥାଏ।

ଯଦି କେହି ବିାହ କରିବାକୁ ମନା କରିଥାଆନ୍ତି ତେବେ ସେମାନଙ୍କୁ ଏଥିପାଇଁ ଜୋରିମାନା ଦେବାକୁ ପଡ଼ିଥାଏ। କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଲୋକମାନେ ସଚେତନ ହେବା ସହ ଧୀରେ ଧୀରେ ଏହି ପରମ୍ପରାକୁ ମୂଳୋତ୍ପାଟନ କରିବାକୁ ଉଦ୍ୟମ କରୁଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ତଥାପି ଏପରି ଲୋକ ମଧ୍ୟ ରହିଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ଏଥିରୁ ନିବୃତ୍ତ ହେବାକୁ ଚାହୁଁନାହାନ୍ତି।    

   Related Posts