Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କମିବାରେ ଲାଗିଛି କରୋନା ପ୍ରଭାବ, ସୁସ୍ଥ ହୋଇ ଘରକୁ ଫେରିଲେ ଆଉ ୭୦୭ ଆକ୍ରାନ୍ତ
  • ||
  • ବିରାଟ ବାହିନୀ ଚିତ୍‌ପଟାଙ୍ଗ, ଭାରତକୁ ୫୧ ରନରେ ହରାଇ ସିରିଜ୍ ହାତେଇଲା ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ
  • ||
  • କାର୍ତ୍ତିକ ପୂର୍ଣ୍ଣିମାରେ ପବିତ୍ର ଗଙ୍ଗା ସ୍ନାନକୁ ନେଇ ଦୁଇ ଦିନ ପାଇଁ ହରିଦ୍ୱାର ସୀମା ସିଲ୍
  • ||
  • ହାଡଭଙ୍ଗା ଶୀତ ଯୋଗୁଁ ମନାଲିରେ ଜଣକର ମୃତ୍ୟୁ, ଜିରୋ ଡିଗ୍ରୀ ତଳକୁ ଖସିଲା ପାରଦ
  • ||
  • ଡାଲିରେ ୧୫ ଟଙ୍କା ରିହାତି ଦେବେ ସରକାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : କମିଲା କୋଭିଡ୍ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା : ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଯାଇଛି ୪ ମୁଣ୍ଡ, ୧୭୩୪ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୫୧୮ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୩୧୮୩୦୭ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ସୋର : ଡକାୟତ ଗ୍ୟାଙ୍ଗ୍ ଓ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଖଣ୍ଡ ଯୁଦ୍ଧ : ୪ ଗୁରୁତର, ଜଣେ ଗିରଫ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଭାରତରେ କମୁଛି ସଂକ୍ରମଣ, ଗତ ୨୪ଘଣ୍ଟାରେ ୪୧୮୧୦ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଉଦଳା : ଜମିବାଡି ବିବାଦକୁ କେନ୍ଦ୍ରକରି ଡବଲ ମର୍ଡର ! ସଂମ୍ପର୍କୀୟ ଭାଇ ଓ ପୁତୁରାକୁ ହତ୍ୟା କଲା ଭାଇ
  • ||

ଭୋକର ଏକ ବିକଳ ଚିତ୍ର ! ବାପାଙ୍କ ଦେହ ଖରାପ, ଘରେ ନାହିଁ ଅଟା କି ଚାଉଳ, ଖାଦ୍ୟ ପାଇଁ ତରଭୁଜ ବିକିବାକୁ ବାହାରିଛନ୍ତି କୁନି ଭାଇ-ଭଉଣୀ

18/05/2020 at 6:59 PM

ଲକ୍ଷ୍ନୌ, ୧୮|୦୫:    ଭାରତରେ ମେ ୩୧ ଯାଏଁ ଲକଡାଉନକୁ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି । କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ରୋକିବା ପାଇଁ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୫ରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଲକଡାଉନ୍ ପାଇଁ ଅନେକ ଶିଳ୍ପାନୁଷ୍ଠାନ, ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ଆଦି ବନ୍ଦ ରହିଛି । ଫଳରେ ଦିନ ମୁଜରିଆ ଭାବେ ପେଟ ପୋଷୁଥିବା ଓ ପରିବାର ଚଳାଉଥିବା ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ବେଉସା ବୁଡିଯାଇଛି । କହିବାକୁ ଗଲେ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ଶୋଚନୀୟ ହୋଇଯାଇଛି । ଏହା ମଧ୍ୟରେ ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶର ଶାହଜହାଁପୁରରେ ଏପରି ଏକ ଚିତ୍ର ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି ଯାହା ଦେଖିଲେ ଆପଣଙ୍କ ଆଖିରେ ଲୁହ ଜକେଇ ଆସିବ । ଜଣେ ରୁଗ୍ଣ ବାପାର ସେବା ଓ ୨ ଓଳି ଦୁଇ ମୁଠା ଖାଦ୍ୟ ଯୋଗାଡ ପାଇଁ କଅଁଳ ବୟସରେ ଠେଲାଗାଡି ଧରିଛନ୍ତି ଭାଇ-ଭଉଣୀ । ଯେଉଁ ହାତରେ କଲମ ଧରିବା କଥା ସେହି ହାତରେ ଏବେ ସେମାନେ ନିକିତି ଧରିଛନ୍ତି ।

ଏହି ଭାଇ-ଉଭଣୀ ଠେଲାଗାଡିରେ ତରଭୁଜ ବିକ୍ରି କରୁଛନ୍ତି । ଏହି ଠେଲାଗାଡିଟି ଭାଇ ଭଉଣୀଙ୍କ ଉଚ୍ଚତାରୁ କମ ରହିଛି । କିନ୍ତୁ ପରିବାରର ଭୋକ ମେଣ୍ଟାଇବା  ଉଭୟ ଖାଲି ପାଦରେ ଗଳିରୁ ଗଳି ବୁଲି ପରିଶ୍ରମ କରୁଛନ୍ତି ।

ସୂଚନାନୁସାରେ, ଭାଇ-ଭଉଣୀ ଶାହଜାହାଁପୁର ସହରର ଅମଟା ଅଞ୍ଚଳରେ ରୁହନ୍ତି । ସେମାନଙ୍କ ବାପା ଦିନ ମଜୁରିଆ ଭାବେ କାମ କରନ୍ତି । ତେବେ ଗତ କିଛିଦିନ ଧରି ବାପାଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟାବସ୍ଥା ଖରାପ ରହିଛି । ଲକଡାଉନ୍ ଏବଂ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟାବସ୍ଥା ପାଇଁ ସେ ଆଉ ପରିବାରର ଗୁଜୁରାଣ୍ଟ ମେଣ୍ଟାଇ ପାରି ନଥିଲେ । ଫଳରେ ବାଧ୍ୟ ହୋଇ ୨ ଭାଇ-ଭଉଣୀ ଘରୁ ଗୋଡ କାଢିଥିଲେ ପରିବାର ସଦସ୍ୟଙ୍କ ମୁହଁରେ ଦାନା ଦେବା ପାଇଁ । ସେମାନଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ଦେଖି ଅନେକ ଲୋକ ସେମାନଙ୍କଠାରୁ ତରଭୁଜ କିଣୁଛନ୍ତି ।

ଏନେଇ ଭାଇଙ୍କୁ ପଚାରିବାରୁ ସେମାନେ ପାଟି ଖୋଲିପାରି ନଥିଲେ । ସେମାନଙ୍କ ଆଖିରୁ କେବଳ ଲୁହ ହିଁ ଧରା ଧାର ହୋଇ ବହିଥିଲା । ଭାଇକୁ ଦେଖିବା ପରେ ଭଉଣୀ ମଧ୍ୟ କାନ୍ଦି ପକାଇଥିଲା ।

   Related Posts