Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପ୍ରାର୍ଥୀ ତାଲିକା ଘୋଷଣା କଲେ ମମତା ବାନାର୍ଜୀ : ନନ୍ଦିଗ୍ରାମରୁ ଲଢିବେ ଦିଦି, ମୁସଲିମ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କୁ ପ୍ରାଧାନ୍ୟ
  • ||
  • ଆଠଗଡ : କାଜୁ ବଗିଚାରୁ ଅଜଣା ମହିଳାଙ୍କ ମୃତଦେହ ଠାବ, ହତ୍ୟା ନା ଆତ୍ମହତ୍ୟା ?
  • ||
  • ଭଦ୍ରକ : ସେବା ସମବାୟ ସମିତିରେ ଧାନ କିଣାକୁ ନେଇ ବ୍ୟାପକ ଜାଲିଆତି, ଡାଟା ଏଣ୍ଟ୍ରି ଅପରେଟର ଓ ସମ୍ପାଦକ ନିଲମ୍ବିତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୯୧ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୩୩୭୬୨୦ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଦେବଗଡ : ଅଭିଯୋଗକାରିଣୀଙ୍କୁ ଲାଞ୍ଚ ମାଗି ନିଲମ୍ବିତ ହେଲେ ଏଏସଆଇ
  • ||
  • ନୀଳଗିରି : ମହିଳା ସମିତି ସଭ୍ୟାଙ୍କୁ ଦୁର୍ବ୍ୟବହାର ଅଭିଯୋଗ, ବିଜେଡି ବିଧାୟକ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ନାଁରେ ମାମଲା ରୁଜୁ
  • ||
  • ବିନିକା : ସହିପାରିଲେନି ବାପଘରୁ ବିଦା ହେବାର ଦୁଃଖ, କାନ୍ଦି କାନ୍ଦି ଚାଲିଗଲା ନବବଧୂଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଆଠଗଡ : ବାଇକ୍‌କୁ ଧକ୍କା ଦେଲା ‘ନିଶା’ : ଆରୋହୀ ମୃତ, ବସ୍ ଡ୍ରାଇଭର ଫେରାର
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗିର : ନାଳରୁ ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ବେଡ୍‌ସିଟ୍ ଗୁଡାଇ ଛାତ ଉପରୁ ଫିଙ୍ଗି ଦେଇଥିବା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ବାରଙ୍ଗ : ବହୁଚର୍ଚ୍ଚିତ ଅଞ୍ଜନା ମିଶ୍ର ଗଣଦୁଷ୍କର୍ମ ମାମଲା : ସିନ୍ ରିକ୍ରିଏସନ୍ କଲା ସିବିଆଇ ଟିମ୍, ବିବନ ବଖାଣିଲା ୨୨ବର୍ଷ ତଳର ଲୋମଟାଙ୍କୁରା ଘଟଣା
  • ||

ବସ୍ତିରେ ଚାଲିଛି ଜାଗା ଓ ବେପାର, ଘର ବିକୁଛନ୍ତି ଦଲାଲ୍: ରାଜଧାନୀର ବିଭିନ୍ନ ବସ୍ତିରେ କୁଜି ନେତାଙ୍କ ପତିଆରା

19/01/2021 at 7:06 PM

ଭୁବନେଶ୍ୱର ୧୯/୦୧ : ବସ୍ତିରେ ଯେଉଁମାନେ ରହୁଛନ୍ତି ସେମାନେ ଯେ ସମସ୍ତେ ଗରିବ ସେକଥା ଭାବିବା ଭୁଲ୍‌ । ଏମିତି ବି ଲୋକ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ବସ୍ତିରେ ଏକାଧିକ ଘର ଭଡ଼ା ଲଗାଇଛନ୍ତି । ଆଉ ବସ୍ତିରେ ଘର କିଣାବିକା ବି ଚାଲିଛି । ସରକାରୀ ଯୋଜନାରେ ଘର ହାତେଇବାକୁ କିଛି ଲୋକ ବସ୍ତିରେ ଘର କିଣୁଛନ୍ତି । ଏମିତିରେ ରାଜଧାନୀର ବିଭିନ୍ନ ବସ୍ତିରେ ଜାଗା ଓ ଘର ବେପାର ଏବେ ଖୁବ୍‌ ଜମିଛି । ବିଭିନ୍ନ ରାଜନୈତିକ ଦଳର କୁଜିନେତାଙ୍କ ଦ୍ବାରା ଏସବୁ କାରବାର ଚାଲିଥିବା ଚର୍ଚ୍ଚା ହେଉଛି ।

ବସ୍ତିରେ ଚାଲିଛି ବେପାର । ଘର ବିକୁଛନ୍ତି ଦଲାଲ୍‌ । ବସ୍ତିରେ ରହୁନଥିବା କିଛି ଲୋକଙ୍କ ଭଡ଼ା ଲାଗିଛି ଏକାଧିକ ଘର । ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି ରାଜଧାନୀର ବିଭିନ୍ନ ବସ୍ତିରେ କୁଜି ନେତାଙ୍କ ପତିଆରା ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି । ଏବେ ବିଡିଏ ଏନଫୋର୍ସମେଣ୍ଟ ଟିମ୍‌ର ବସ୍ତି ଉଚ୍ଛେଦ ବେଳେ ଏମିତି କିଛି ଘଟଣା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି । ଓ୍ବାର୍ଡ଼ ନମ୍ବର ୯ ଅରବିନ୍ଦ ନଗର ବସ୍ତିର । ଏହି ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟସ୍‌ ଉପରେ ଟିକେ ନଜର ପକାନ୍ତୁ । କାଗଜରେ ଲେଖା ଅନୁସାରେ ଏଠି ଭଞ୍ଜକୃଷ୍ଣ ସାହୁ ନାମକ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ନୀଳକଣ୍ଠ ସାହୁଙ୍କୁ ଘର ବିକିଛନ୍ତି । ୧୧ବର୍ଷ ତଳେ ୧୫ହଜାର ଟଙ୍କାରେ ନୀଳକଣ୍ଠ ଏହି ଘରକୁ କିଣିଛନ୍ତି । ଏବେ ତ ଏହି ରେଟ୍‌ ୫୦ହଜାରରୁ ଲକ୍ଷେ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଗଲାଣି । ନୀଳକଣ୍ଠଙ୍କୁ ଘର ବିକିଥିବା ଭଞ୍ଜକୃଷ୍ଣ ସାହୁଙ୍କର ଏହି ବସ୍ତିରେ ଗୋଟିଏ କି ଦୁଇଟି ନୁହେଁ ୪ ଚାରିଟା ଘର ରହିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି । ବାବୁ ବାହାରେ ରହୁଛନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ବସ୍ତିରେ ଚଳାଇଛନ୍ତି ବେପାର । ଘର ଭଡ଼ା ଲଗାଇ ମାଲ୍‌ କମାଉଛନ୍ତି । ସବୁଠୁ ବଡ଼ କଥା ହେଲା ଭଞ୍ଜକୃଷ୍ଣଙ୍କୁ ବିଏମସି ତରଫରୁ ଗାଡ଼କଣରେ ବସ୍ତି ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ କରାଯାଇଥିବା ଫ୍ଲାଟ୍‌ରେ ଘର ଖଣ୍ଡେ ବି ମଳିଥିବା କୁହାଯାଉଛି ।

କେବଳ ଜଣେ ଭଞ୍ଜକୃଷ୍ଣ ନୁହନ୍ତି । ଭଞ୍ଜକୃଷ୍ଣଙ୍କ ଭଳି ଆହୁରି ଅନେକ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ, ବିଭିନ୍ନ ରାଜନୈତିକ ଦଳର କୁଜି ନେତା ବିଭିନ୍ନ ବସ୍ତିରେ ଏମିତି ଘର, ଜାଗା ବେପାର ଚଳାଇଛନ୍ତି । ବସ୍ତିରେ ଜାଗା କି ଘର ଖଣ୍ଡେ ଥିଲେ ସରକାରୀ ଆବାସ ଯୋଜନାରେ ଘର ମିଳିବା ଆଶାରେ କିଛି ଲୋକ ବସ୍ତିରେ ଜାଗା ଘର କିଣୁଛନ୍ତି । ଯାହାର ଫାଇଦା ଉଠାଉଛନ୍ତି କିଛି ଦଲାଲ୍‌ । ଫଳରେ ଏଠି ମଳିମୁଣ୍ଡିଆ ଅଭାବୀ ଲୋକଙ୍କୁ ଘର ମିଳୁନି ହେଲେ ଘର ବେପାର କରି ମାଲେମାଲ ହେଉଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ମିଳୁଛି ଏକାଧିକ ଘର । ବିଡିଏ ଏନ୍‌ଫୋର୍ସମେଣ୍ଟ ଅଧିକାରୀ ମଧ୍ୟ ଏଭଳି ଘଟଣାକୁ ସ୍ବିକାର କରିଛନ୍ତି ।

ଯେଉଁଠି ବସ୍ତିଗୁଡ଼ିକ ଉପରେ ସିଧାସଳଖ ନେତାଙ୍କ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ରହିଛି ସେଠି ଏଭଳି ଦଲାଲ୍‌, କୁଜିନେତାଙ୍କୁ ସାବାଡ଼ ପାଇଁ ପ୍ରଶାସନ କ’ଣ  କରିପାରିବ ତାକୁ ନେଇ ଉଠିଛି ପ୍ରଶ୍ନ ।

   Related Posts