Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଫୁଟବଲର ଡିଏଗୋ ମାରାଡୋନାଙ୍କ ପରଲୋକ, ୩ ଦିନ ପୂର୍ବେ ପାଳିଥିଲେ ୬୦ତମ ଜୟନ୍ତୀ
  • ||
  • ଦୈନିକ ଆକ୍ରାନ୍ତ ତୂଳନାରେ ଆଜି କମିଲା ସୁସ୍ଥ ସଂଖ୍ୟା, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ କରୋନାରୁ ଆରୋଗ୍ୟ ହେଲେ ୭୨୮
  • ||
  • ଯୋଡାମୁଣ୍ଡ ଶିଶୁ କାଳିଆର ମୃତ୍ୟୁ, ଏସସିବିରେ ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଧରି ଥିଲେ ଚିକିତ୍ସାଧୀନ, ସୁସ୍ଥ ଅଛି ଜଗା
  • ||
  • ପରିବାର ପାଇଁ ଏତିକି ସମ୍ପତ୍ତି ଛାଡି ଯାଇଛନ୍ତି କଂଗ୍ରେସର ଚାଣକ୍ୟ ଅହମଦ ପଟେଲ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୬ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୧୬୮୭ରେ ପହଞ୍ଚିଲା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୭୩୦ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୩୧୬୦୦୧ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଦ୍ୱିତୀୟ AIIMS ପ୍ରତିଷ୍ଠା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତାବ, କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଚିବଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖିଲେ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ
  • ||
  • ପୁରୀ : ବାହାର ଭକ୍ତଙ୍କୁ ପୁରୀ ମନା, ନାଗାର୍ଜୁନ ବେଶ ପାଇଁ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନର କଟକଣା
  • ||
  • ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ଓଡିଶା ବନୀକରଣ ଅତିରିକ୍ତ ପିସିସିଏଫ୍, ଭୁବନେଶ୍ବରର ୫ଟି ଓ ମୁମ୍ବାଇ ଏବଂ ପୁନେର ୭ଟି ସ୍ଥାନରେ ଚଢାଉ
  • ||
  • କଂଗ୍ରେସର ବରିଷ୍ଠ ନେତା ଅହମଦ ପଟେଲଙ୍କ ପରଲୋକ : କରୋନାରେ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇ ଚାଲିଥିଲା ଚିକିତ୍ସା
  • ||

ନିଜ ଫୋନରେ ଭଙ୍ଗା ସ୍କ୍ରିନଗାର୍ଡ଼ ବଦଳାଇ ନାହାନ୍ତି କି ? ତେବେ ତୁରନ୍ତ କିଣନ୍ତୁ ନୂଆ ସ୍କ୍ରିନଗାର୍ଡ଼ : ନଚେତ୍ ପଡ଼ିବେ ଅସୁବିଧାରେ

5/09/2019 at 1:20 PM

 ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୫/୯: ଅଧିକାଂଶ ଲୋକଙ୍କ ଭଙ୍ଗା ସ୍କ୍ରିନଗାର୍ଡ଼ ବ୍ୟବହାର କରିବା ଅଭ୍ୟାସ ରହିଥାଏ ଏବଂ ଏହି ଅଭ୍ୟାସ ତାଙ୍କର ବଦଳିନଥାଏ। ଏହା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ କେତେ କ୍ଷତିକାରକ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇପାରେ ଏହା ବିଷୟରେ ବୋଧହୁଏ ଆପଣ ଜାଣିନଥିବେ।

ସ୍କ୍ରିନଗାର୍ଡ଼ ସ୍ମାର୍ଟଫୋନର ଏପରି ଏକ ଅଂଶ ହୋଇଥାଏ ଯାହା ଅଧିକାଂଶ ସମୟରେ ଭାଙ୍ଗି ଯାଇଥାଏ । ତଥାପି ଲୋକେ ଏହାକୁ ବ୍ୟବହାର କରିଥାଆନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଏହା ଅତ୍ୟନ୍ତ କ୍ଷତିକାରକ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇଥାଏ। ଥାଇଲାଣ୍ଡର ସ୍ଥାନୀୟ ଖବରକାଗଜରୁ ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ ଅଜୁଆନ ଇକବାଲ ଅବଦୁଲାହ ସାନି ନାମକ ୨୩ବର୍ଷ ବୟସ୍କ ଜଣେ ଯୁବକଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ଆଙ୍ଗୁଠି ହରାଇବାକୁ ପଡ଼ିଥିଲା। ଭାଙ୍ଗିଯାଇଥିବା ସ୍କ୍ରିନଗାର୍ଡ଼ର ଏକ ଛୋଟ ଟୁକୁରା ତାଙ୍କ ଆଙ୍ଗୁଠିରେ ପଶି ଯାଇଥିଲା। କିଛି ଦିନ ପରେ ତାହା ଫୁଲିଯାଇଥିଲା ଏବଂ ଏଥିରେ ସଂକ୍ରମଣ ହୋଇଯାଇଥିଲା। ଆଣ୍ଟିବାୟୋଟିକ୍ ଔଷଧ ନେବା ପରେ ମଧ୍ୟ ଏହା ଠିକ୍ ହୋଇନଥିଲା । ଏହା ପରେ ଡାକ୍ତର ଏହି କ୍ଷତର କାରଣ ଜାଣିବା ପରେ ଏହାର ସର୍ଜରି କରିଥିଲେ। ଏଥିରେ ସଂକ୍ରମଣ ହୋଇଯାଇଥିବାରୁ ଡାକ୍ତରଙ୍କୁ ଆଙ୍ଗୁଠିର କିଛି ଅଂଶ କାଟିବାକୁ ପଡ଼ିଥିଲା।

୧. ଟଚ ସ୍କ୍ରିନ୍ ହେବ ଖରାପ : ଯେତେ ଅଧିକ ସମୟ ଭଙ୍ଗା ସ୍କ୍ରିନଗାର୍ଡ଼ ଆପଣଙ୍କ ଫୋନରେ ରହିବ ସେତେ ଅଧିକ ଆପଣଙ୍କ ଫୋନରେ କ୍ଷତି ହେବ। ତେଲ,ପାଣି ଆଦି ଫୋନ ଭିତରେ ପଶିଯିବ। ସ୍ମାର୍ଟଫୋନର ସ୍ପିଡ ମନ୍ଥର ହେବ । ଏହା ଦ୍ବାରା ଫୋନ୍ ମଧ୍ୟ ସ୍କ୍ରାଚ ହୋଇଯିବ।

୨. ଆଙ୍ଗୁଠିରେ ପଶିଯିବ କାଚ ଟୁକୁରା : ଏହା ଅତ୍ୟନ୍ତ ସାଧାରଣ କଥା। ଅତି ସହଜରେ ସ୍କ୍ରିନଗାର୍ଡ଼ର ଭଙ୍ଗା ଟୁକୁରା ଆଙ୍ଗୁଠିରେ ପଶିଯାଇଥାଏ। ଏହି କ୍ଷତ ଅନେକ ଥର ଗୁରୁତର ହୋଇଯାଇଥାଏ। ଅଧିକାଂଶ ସମୟରେ ଆମେ ଜାଣି ପାରିନଥାଉ ଏବଂ ଏହି ଭଙ୍ଗା ଟୁକୁରା ଆମ ଆଙ୍ଗୁଠି ଭିତରେ ପଶି ଯାଇଥାଏ। ସେଥିପାଇଁ ଏପରି କିଛି ଘଟିବା ପୂର୍ବରୁ ଭଙ୍ଗା ସ୍କ୍ରିନଗାର୍ଡ଼ ବଦଳାଇ ଦିଅନ୍ତୁ।

୩.ଦୃଷ୍ଟିଶକ୍ତି ଉପରେ ପଡ଼ିବ ପ୍ରଭାବ : ସ୍ମାର୍ଟଫୋନରେ ହାଇ- ଡିଫେକ୍ସନ ସ୍କ୍ରିନ ହୋଇଥାଏ। ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ସ୍କ୍ରିନଗାର୍ଡ଼ ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ଭାଙ୍ଗିଯାଇଛି ତେବେ ଏହାର ପ୍ରଭାବ ଆଖି ଉପରେ ମଧ୍ୟ ପଡ଼ିପାରେ। ଆମେ ଦିନରେ ଅଧିକାଂଶ ସମୟ ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ ସହ ବିତାଇଥାଉ। ଏପରି ଭଙ୍ଗା ସ୍କ୍ରିନକୁ ଦେଖିବା ଦ୍ବାରା ମୁଣ୍ଡବ୍ୟଥାର ସମସ୍ୟା ମଧ୍ୟ ଭୋଗିବାକୁ ପଡ଼ିପାରେ।

୪. ରାସ୍ତାରେ ଅସୁବିଧା : ଯଦି ଆପଣ ଗାଡ଼ି ଚଲାଉଛନ୍ତି ଏବଂ ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ୍ ସହାୟତାରେ ରାସ୍ତା ଦେଖୁଛନ୍ତି ତେବେ ଭଙ୍ଗା ସ୍କ୍ରିନଗାର୍ଡ଼ ଏଥିରେ ବାଧା ସୃଷ୍ଟି କରିଥାଏ। ଏହା ଦ୍ବାରା ରୋଡ ମ୍ୟାପ୍ ପରିଷ୍କାର ଦେଖାଯାଇନଥାଏ ଯାହା ଦ୍ବାରା ଆପଣ ଭୁଲ ରାସ୍ତାରେ ଚାଲିଯାଇଥାଆନ୍ତି।

   Related Posts