Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର ; ବ୍ରହ୍ମପୁର ବଡବଜାର ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଗଣେଶ ନଗରରେ ପୁଲିସ୍ ର ଚଢାଉ
  • ||
  • ନକଲି ଟମାଟ, ଚିଲି, ସୋୟା ସୋସ୍ ୟୁନିଟ୍ ଉପରେ ଚଢାଉ
  • ||
  • କେତେ ପରିମାଣର ନକଲି ସାମଗ୍ରୀ ଜବତ, ତାହା ତଦନ୍ତ ପରେ ଜଣାପଡିବ ବୋଲି ପୁଲିସର ସୂଚନା
  • ||
  • ବରଗଡ଼ରେ ବିରାଟ ଚାଷୀ ସମାବେଶ, ଯୋଗଦେଲେ ୧୦ ଜିଲ୍ଲାର ୫ ହଜାର କୃଷକ
  • ||
  • ଜୟପୁର : ଜୟପୁର କୋଟପାଡରେ ନକଲି ବିଦେଶୀ ମଦ କରାଖାନା ଠାବ, ବିପୁଳ ପରିମାଣର ନକଲି ମଦ
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ଵର : STFର ଚଢାଉ ବେଳେ ଜଳେଶ୍ୱର ବଜାରରୁ ନକଲି ପାନ ମସଲା ଜବତ, ଦୁଇ ଅଟକ
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ଵର : ଜଳେଶ୍ଵର ଝାଡ଼େଶ୍ୱରପୁର ବସ୍ତିରୁ ବିପୁଳ ପରିମାଣର ବ୍ରାଉନସୁଗାର ଜବତ, ଅଭିଯୁକ୍ତ ଫେରାର
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର : ବୋଲେରୋ ଧକ୍କାରେ ସାଇକେଲ୍ ଆରୋହୀ ମୃତ, କ୍ଷତିପୂରଣ ଦାବିରେ ମୃତଦେହ ରଖି ରାସ୍ତାରୋକ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ଜଣେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ୧୯୦୪ ଛୁଇଁଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • କଟକ ନେତାଜୀ ବସ୍ ଟର୍ମିନାଲର ଶିଳାନ୍ୟାଶ କଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ
  • ||

ବ୍ରିଟିଶ ଭବିଷ୍ୟତ ବକ୍ତାଙ୍କ ଚେତାବନୀ- ଚୀନ୍‌ରୁ ଆସିବ ଆଉ ଏକ ଭୟାନକ ଭୂତାଣୁ

9/01/2021 at 10:06 PM

ଲଣ୍ଡନ: କରୋନା ଭାଇରସ ମହାମାରୀ ଗତ ୨୦୨୦ ବର୍ଷକୁ ଆକ୍ରାନ୍ତ କରି ରଖିଥିଲା। ତେବେ ବର୍ଷ ଶେଷ ଆଡକୁ ଟିକା ଆବିଷ୍କାର ଲୋକଙ୍କୁ ଆଶ୍ୱସ୍ତ କରିଥିବା ବେଳେ ୨୦୨୧ ବର୍ଷ ଆରମ୍ଭରେ ଅନେକ ଦେଶ ଟିକାକରଣ କଲେଣି। ଏଥିରେ ଧିରେ ଧିରେ ହେଉ ପଛେ ବିଶ୍ୱରୁ ଭୂତାଣୁ ସଂକ୍ରମଣ ହଟିଯିବ ବୋଲି ଲକେ ଏବେ ଆଶାବାଦୀ।  ହେଲେ ଏଥିରେ  ଇଂରେଜ ଭବିଷ୍ୟତ ବକ୍ତା କ୍ରେଗ ହେମିଲ୍ଟନ ପାର୍କରଙ୍କ ଭବିଷ୍ୟତବାଣୀ ଏବେ ଲୋକଙ୍କୁ ଚିନ୍ତାରେ ପକାଇଛି। 

ହେମିଲ୍ଟନ ଏକ୍ସପ୍ରେସ୍ ଡଟ୍ କୋ ଡଟ୍ ୟୁକେକୁ ଦେଇଥିବା ସାକ୍ଷାତକାରରେ କରୋନାର ଅନ୍ତିମ ସମୟ ସମ୍ପର୍କରେ ସୂଚିତ କରିଛନ୍ତି । ହେଲେ ବିଶ୍ୱ ଲାଗି ନୂଆ ବିପଦର ଚେତାବନୀ ମଧ୍ୟ ଦେଇଛନ୍ତି। ଏହି ବିପଦ ଚୀନରୁ ହିଁ ଆସିବ ବୋଲି କହିବା  ଏବେ ଲୋକଙ୍କୁ ଦ୍ୱିତୀୟବାର ଚିନ୍ତା କରିବାକୁ ବାଧ୍ୟ କରିଛି।

୨୦୨୧ରେ ଭୂତାଣୁ ବ୍ରିଟେନରେ ଉଗ୍ର ରୂପ ଧାରଣ କରିବ ବୋଲି ହେମିଲ୍ଟନ ସତର୍କ କରିଛନ୍ତି। ସ୍କଟଲ୍ୟାଣ୍ଡ ୟାର୍ଡ ଉପରେ ବିପଦ ଘନେଇବ ବୋଲି ସତର୍କ କରିଥିବା ବେଳେ ଆଗାମୀ ଗ୍ରୀଷ୍ମ ସୁଧା ଦେଶରେ ଭୂତାଣୁ ଆୟତ ହେବ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି। ଫଳରେ  ଲୋକେ ପୁଣି ସ୍ୱଭାବିକ ଜୀବନଯାପନ କରିପାରିବେ। ବ୍ରିଟେନରୁ କୋଭିଡ ଅଗଷ୍ଟ ମାସ ବେଳକୁ ସମାପ୍ତ ହୋଇସାରିଥିବ ।  ସେହିପରି ବିଶ୍ୱର ଅନ୍ୟ ଦେଶରୁ ମଧ୍ୟ ଧିରେ ଧିରେ ଅପସରି ଯିବ। ହେଲେ ଆମାଜନ ଓ ସାଇବେରିଆରେ କିନ୍ତୁ ଭୂତାଣୁ ଘର କରି ରହିଯିବ ବୋଲି ସେ ସତର୍କ କରାଇଛନ୍ତି।

ଭୂତାଣୁ ସଂକ୍ରମଣ ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ଅକ୍ସଫର୍ଡ ଭାକ୍ସିନ ସହାୟକ ହେବ। ଏହାର ସହଜ ସଂରକ୍ଷଣ  ଓ ସୁଲଭ ମୂଲ୍ୟ ଭାକ୍ସିନ ଦୀର୍ଘ ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବିଶ୍ୱରେ କରୋନା ମୁକାବିଲାରେ ସହାୟକ ହେବ ବୋଲି ହାମିଲ୍ଟନ କହିଛନ୍ତି। ତେବେ ଚୀନ୍‌ରେ ପୁଣି ଏକ ଘାତକ ଭୂତାଣୁରୁ ସୃଷ୍ଟି ହେବ ବୋଲି ସତର୍କ କରିଛନ୍ତି। ତେବେ ଏହା ବିଶ୍ୱକୁ ବ୍ୟାପିବା ପୂର୍ବରୁ ଏହା ଉପରେ ଚୀନ ସରକାର କାବୁ ପାଇପାରିବେ ବୋଲି ହାମିଲ୍ଟନ କହିଛନ୍ତି। ହେଲେ ଏଥିଯୋଗୁ ଚୀନ୍‌ ବିଶ୍ୱ ରୋଷର ଶିକାର ହେବା ନିଶ୍ଚିତ ବୋଲିସତର୍କ କରିଛନ୍ତି।

ତେବେ ଯାହାବି ହେଉ ବିଶ୍ୱବାସୀଙ୍କୁ ୨୦୪୮ ବେଳକୁ ଚୀନ୍‌ ଭୂତାଣୁର ବାସ୍ତିବିକତା ଜାଣିସାରିତିବେ ବୋଲି ହେମିଲଟନ କହିଛନ୍ତି। କରୋନା ପରବର୍ତ୍ତି ବିଶ୍ୱ କରୋନା ପୂର୍ବ ପରିସ୍ଥିତିରୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭିନ୍ନ ହେବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। କରୋନାରୁ ବର୍ତ୍ତିଯାଇଥିବା ଲୋକେ ପରବର୍ତ୍ତି ଜୀବନ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ ହେବ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି  ହେମିଲ୍ଟନ।

   Related Posts