Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମନୀଷ ଅନୁରାଗ ମୃତ୍ୟୁ ମାମଲା : ବଦଳିଲେ ତମାଣ୍ଡୋ ଥାନା IIC, ଚନ୍ଦକା ଥାନାର ସବ୍ ଇନ୍ସପେକ୍ଟର ତୁଲାଇବେ ଦାୟିତ୍ବ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମନୀଷ ଅନୁରାଗ ମୃତ୍ୟୁ ମାମଲା, କନେଷ୍ଟବଳ ପ୍ରସନ୍ନ ବେହେରା ନିଲମ୍ବିତ
  • ||
  • ଜଗତସିଂହପୁର : ଦେବୀ ନଦୀରେ ବୁଡି ୫ମ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ରଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ, ଅନ୍ୟ ୩ଜଣ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର : ବ୍ରହ୍ମପୁରରେ ସ୍ବର୍ଣ୍ଣିମ ବିଜୟ ବର୍ଷ ପାଳିତ, ପୋଲିସ ରିଜର୍ଭ ଗ୍ରାଉଣ୍ଡରେ ପହଞ୍ଚିଲା ମଶାଲ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ତେଲ ଟ୍ୟାଙ୍କରରେ ଗଞ୍ଜେଇ ଚାଲାଣ, ଅଢେଇ କ୍ବିଣ୍ଟାଲ ଗଞ୍ଜେଇ ସହ ୨ ଜଣଙ୍କୁ ଗିରଫ କଲା ଏନ୍‌ସିବି
  • ||
  • ବାଲିପାଟଣା : ବୃଦ୍ଧଙ୍କୁ ଚାପିଦେଲା ହାଇଓ୍ବା, ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ଚାଲିଗଲା ଜୀବନ
  • ||
  • ସୁନ୍ଦରଗଡ : ଗଛରୁ ଉଦ୍ଧାର ହେଲା ଯୁବକଙ୍କ ଝୁଲନ୍ତା ମୃତଦେହ, ଆତ୍ମହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ବାରିପଦା : ମୟୁରଭଞ୍ଜରେ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସ୍ମାର୍ଟ କାର୍ଡ ବାଣ୍ଟିଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ, ବିଭିନ୍ନ ଉନ୍ନୟନମୂଳକ ପ୍ରକଳ୍ପର ଉଦଘାଟନ ଓ ଶିଳାନ୍ୟାସ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ବିନା ଛୁଞ୍ଚିରେ ଟିକା ନେବେ ଶିଶୁ, ଦୁଇଟି ଡୋଜ୍ ନେବା ପାଇଁ ପରାମର୍ଶ
  • ||
  • ଅନୁଗୋଳ : ପ୍ରାତଃ ଭ୍ରମଣରେ ଯାଇଥିବା ବେଳେ ପଡିଗଲେ ହାତୀ ହାବୁଡରେ, ଚାଲିଗଲା ଜୀବନ
  • ||

ବ୍ରିଟିଶ କୋଟିପତି ରିଚାର୍ଡ ବ୍ରାନସନ ଆଜି କରିବେ ମହାକାଶ ଯାତ୍ରା: ସାଙ୍ଗରେ ରହିବେ ଭାରତୀୟ ବଂଶୋଦ୍ଭବ ସିରିଶା ବାନ୍ଦଲା

11/07/2021 at 9:55 AM

ମେକ୍ସିକୋ ୧୧/୦୭ : ବ୍ରିଟିଶ ବିଲିୟନେୟାର ରିଚାର୍ଡ ବ୍ରାନସନ୍ ଯିଏ ସ୍ୱପ୍ନକୁ ବାସ୍ତବରେ ପରିଣତ କରିଥିଲେ ଏବଂ ଆମେରିକାର ମହାକାଶଯାନ କମ୍ପାନୀ ଭର୍ଜିନ୍ ଗାଲାକ୍ଟିକ୍ ମାଲିକ ରିଚାର୍ଡ ବ୍ରାନସନ୍ ଆଜି ମହାକାଶକୁ ଯାତ୍ରା କରିବେ। ପ୍ରାୟ ୧୦ ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ବ୍ରାନ୍ସନ୍ ଏହି ଐତିହାସିକ ଗସ୍ତ ବିଷୟରେ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ। ବ୍ରାନ୍ସନଙ୍କ ସହ ଭାରତୀୟ ବଂସୋଦ୍ଭବ ସିରିଶା ବାନ୍ଦଲାଙ୍କ ସମେତ ୬ ଜଣ ଏଥିରେ ସାମିଲ ହେବେ। ମହାକାଶକୁ ଯାତ୍ରା କରିବାରେ ସିରିଶା ବାନ୍ଦଲା ଦ୍ୱିତୀୟ ଭାରତୀୟ ମହିଳା ହେବେ। ଏହାପୂର୍ବରୁ କଳ୍ପନା ଚାୱଲା ଏହି କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲେ।

ଏହି ମହାକାଶଯାନ ଆଜି ନ୍ୟୁ ମେକ୍ସିକୋରୁ ଉଡ଼ାଣ କରିବ ଯେଉଁଥିରେ ସମସ୍ତ କ୍ରୁ ସଦସ୍ୟ କମ୍ପାନୀର କର୍ମଚାରୀ। ଭର୍ଜିନ୍ ଗାଲାକ୍ଟିକ୍ ପାଇଁ ମହାକାଶକୁ ଏହା ଚତୁର୍ଥ ବିମାନ ହେବ। କିଛି ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ଆମାଜନ ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ଜେଫ ବେଜୋସ ମହାକାଶକୁ ଯିବାକୁ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ। ମହାକାଶ ଯାତ୍ରା କରିବରେଇ ସେ ପ୍ରଥମ ହୋଇଥାନ୍ତେ କିନ୍ତୁ ରିଚାର୍ଡ ବ୍ରାନସନ୍ ତାଙ୍କୁ ଇତିହାସ ସୃଷ୍ଟି କରିବାରେ ଅଟକାଇଥିଲେ। ଜୁଲାଇ ୧୧ ରେ ସେ ମହାକାଶକୁ ଯିବାକୁ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି।

ରିଚାର୍ଡ ବ୍ରାନସନଙ୍କ ଏହି ଗସ୍ତର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ହେଉଛି ସ୍ପେସ୍ ପର୍ଯ୍ୟଟନକୁ ପୁନଃ ଆରମ୍ଭ କରିବା। ଅନେକ ବର୍ଷ ଧରି କିଛି କମ୍ପାନୀ ଏହି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଆସିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି। ପୂର୍ବରୁ ଋଷିଆନ ସ୍ପେସ୍ ଏଜେନ୍ସି ଏପରି ଏକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆୟୋଜନ କରୁଥିଲା। ଏଥିପାଇଁ ଲୋକଙ୍କଠାରୁ ବିପୁଳ ପରିମାଣର ରାଶି ନିଆଯାଇଥିଲା। ଏହା ଅଧୀନରେ ଲୋକଙ୍କୁ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସ୍ପେସ୍ ଷ୍ଟେସନକୁ ନିଆଯାଇଥିଲା। କିନ୍ତୁ ୨୦୦୯ ମସିହାରେ ଏହା ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଥିଲା। ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି କ୍ଷେତ୍ରରେ ୩ଟି କମ୍ପାନୀ କାମ କରୁଛନ୍ତି। ଯେଉଁଥିରେ ଅଛନ୍ତି ବ୍ରାନସନଙ୍କ ସହ ଅଛନ୍ତି ଏଲନ ମସ୍କ ଏବଂ ଜେଫ ବେଜୋସଙ୍କ କମ୍ପାନୀ ସାମିଲ ଅଛି। କିଛି ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ସ୍ପେସ୍ ଟୁରିଜିମ୍ ପୁଣି ଆରମ୍ଭ ହେବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି।

ଭର୍ଜିନ୍ ଗାଲାକ୍ଟିକ୍ ର ସ୍ପେସ୍ ପ୍ଲେନକୁ ସ୍ପେସ୍ ସିପ୍ ଟୁ କୁହାଯାଏ। ଏହାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାକୁ ଏକ ଦଶନ୍ଧିରୁ ଅଧିକ ସମୟ ଲାଗିଥିଲା । ଯଦି ସବୁ ଠିକ୍ ହୁଏ, ବ୍ରାନ୍ସନ୍ ପ୍ରାୟ ୯୦ ମିନିଟ୍ ପାଇଁ ଆକାଶରେ ରହିବେ। ସ୍ପେସ୍ ସିପ୍ ଟୁ ଘଣ୍ଟା ପ୍ରତି ୨୩୦୦ ମାଇଲ୍ ଗତି କରିବ। ଏହି ବିମାନଟି ନ୍ୟୁ ମେକ୍ସିକୋରୁ ଜୁଲାଇ ୧୧ ରବିବାର ଦିନ ଭାରତୀୟ ସମୟ ଅପରାହ୍ନ ୫:୩୦ ରେ ଉଡ଼ାଣ କରିବ। ଏହା ସିଧା ପ୍ରସାରଣ ହେବ।

ଏହି ସମୟରେ ଭାରତୀୟ ବଂସୋଦ୍ଭବ ସିରିଶା ବାନ୍ଦଲା ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ ସହ ଯାତ୍ରା କରିବେ। ସିରିଶା ବାନ୍ଦଲା ଭର୍ଜିନ ଗାଲାକ୍ଟିକ୍ କମ୍ପାନୀରେ ସରକାରୀ କାର୍ଯ୍ୟ ଏବଂ ଅନୁସନ୍ଧାନ ସହିତ ଜଡିତ ଜଣେ ଅଧିକାରୀ। ସେ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶର ଗୁଣ୍ଟୁରରୁ ଆସିଛନ୍ତି। ସିରିଶା ବାନ୍ଦଲା ଭର୍ଜିନ୍ ଅର୍ବିଟ୍ର ୱାଶିଂଟନ୍ କାର୍ଯ୍ୟର ତଦାରଖ କରନ୍ତି।

   Related Posts