Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୯ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୩୯୧ ମୃତ
  • ||
  • ଓ୍ୱାଙ୍ଖଡେ ଟେଷ୍ଟରେ ମୁହାଁମୁହିଁ ହେବେ ଭାରତ ଓ ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ : ଫେରିଲେ ବିରାଟ, ଦେଖିବାକୁ ମିଳିବ ରୋମାଞ୍ଚକର ଫାଇଟ୍
  • ||
  • ପାଟଣା ରେଞ୍ଜରେ ହାତୀ ଆତଙ୍କ, ନଷ୍ଟ କରୁଛନ୍ତି ପାଚିଲା ଧାନ
  • ||
  • ଓଡିଶାରେ ବିରଳ ଘଟଣା : ଯୁବକଙ୍କ ପେଟରୁ ବାହାରିଲା ଭ୍ରୂଣ, ୫ ଘଣ୍ଟାର ଅପରେସନ ପରେ ବାହାର କଲେ ଡାକ୍ତର
  • ||
  • ଚିନ୍ତା ବଢାଇଲା ଓମିକ୍ରନ, ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାରେ ଲକଡାଉନ୍: ଭାରତରେ ମଧ୍ୟ ସ୍ଥିତି ସାଂଘାତିକ
  • ||
  • ଓଡିଶାରେ ଘସି ହୋଇଯିବ ଜଓ୍ୱାଦ ! ଉପକୂଳରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା, ୯୦ କିମି ବେଗରେ ବହିବ ପବନ
  • ||
  • ଚୋରା କାରବାରରେ ନାବାଳକ : ନବମ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ରଙ୍କ ବ୍ୟାଗରୁ ମିଳିଲା ୨ କେଜି ଅଫିମ
  • ||

ଭଲ ଖବର: ଏଚଆଇଭି ଭାକସିନରେ ସୁସ୍ଥ ହେଲେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, କେରଳରେ ଚିକିତ୍ସିତ ହେଉଥିଲେ ବ୍ରିଟିଶ ନାଗରିକ

26/03/2020 at 10:54 AM

ଥିରୁଅନନ୍ତପୁରମ, ୨୬|୦୩: କରେନା ଭାଇରସର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ଏବେ ସୁଦ୍ଧା କୌଣସି ଭାକସିନ୍ ବାହାରି ନାହିଁ । ତେବେ କେତେକ ସ୍ଥାନରେ ଏଚଆଇଭି ଔଷଧରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା କରାଯାଉଛି । ସେହିପରି କେରଳରେ ଚିକିତ୍ସିତ ହେଉଥିବା ଜଣେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଏଚଆଇଭି ଭାକସିନରେ ସୁସ୍ଥ ହୋଇଛନ୍ତି ।

ବ୍ରିଟିଶ ନାଗରିକ ଜଣଙ୍କ ତାଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ ଓ ଅନ୍ୟ ୧୬ ଜଣଙ୍କ ସହ ଦୁବାଇରୁ ଫ୍ଲାଇଟରେ କୋଚିନ ବିମାନ ବନ୍ଦରରେ ଓହ୍ଲାଇଥିଲେ । ସେଠାରେ ସ୍କ୍ରିନିଂ କରାଯାଇ ସମସ୍ତଙ୍କୁ କ୍ୱାରେଣ୍ଟାଇନରେ ରଖାଯାଇଥିଲା । ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୬ ତାରିଖରେ ବ୍ରିଟିଶ ନାଗରିକ ଓ ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀଙ୍କ କରୋନା ଟେଷ୍ଟ୍ ରିପୋର୍ଟ ପଜିଟିଭ ଆସିଥିଲା । ଏହାପରେ ସେମାନଙ୍କୁ ଏର୍ଣ୍ଣାକୁଲମମରେ ଥିବା ସରକାରୀ ମେଡିକାଲ କଲେଜରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଥିଲା । ଏଚଆଇଭି ଭାକସିନରେ ସେମାନଙ୍କ ପ୍ରାଥମିକକ ଚିକିତ୍ସା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା ।

ମେଡିକାଲ କଲେଜର ପ୍ରଫେସର ଡାକ୍ତର ଫତାଉଦ୍ଦୀନ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଯେଉଁ ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ କମ ବୟସରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ହେଉଛନ୍ତି ସେମାନଙ୍କୁ ଏଚଆଇଭି ଭାକସିନ୍ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଉଛି । ଯାହା ଫଳପ୍ରଦ ମଧ୍ୟ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇଛି । ଯେତେବେଳେ ବ୍ରିଟିଶ ନାଗରିକ ମେଡିକାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି ହୋଇଥିଲା, ତାଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ସଙ୍କଟାପର୍ଣ୍ଣ ଥିଲା । ତାଙ୍କୁ ୪୮ ଘଣ୍ଟା ଯାଏଁ ଏଚଆଇଭି ଡ୍ରଗସ୍ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା । ଯାହା କାମ ଦେଇଥିଲା । ଏହି ଭାକସିନକୁ ଇଣ୍ଡିଆନ କାଉନସିଲ ଫର୍ ମେଡିକାଲ ରିସର୍ଚ୍ଚ ମଧ୍ୟ ଅନୁମତି ପ୍ରଦାନ କରିଛି । ଏବେ ସେ ସୁସ୍ଥ ଅଛନ୍ତି ବୋଲି ଡାକ୍ତର କହିଛନ୍ତି ।

   Related Posts