Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ହରିୟାଣା : ଚଳନ୍ତା କାର ଉପରେ ଓଲଟି ପଡିଲା କଣ୍ଟେନର, ୩ ମୃତ
  • ||
  • ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆକୁ ଆଉ ଏକ ଝଟକା, ଷ୍ଟାର୍କ ଆହତ, ପ୍ରଥମ ଟି୨୦ରୁ ପଡିବେ ବାଦ୍ !
  • ||
  • ବରଗଡ : ଟ୍ରକ୍‌ ସହ ଧକ୍କା ହେଲା ବରଯାତ୍ରୀ ବୋଲେରୋ, ୩ ମୃତ, ୪ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୫ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ୧୭୫୫ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜଧାନୀରୁ ପୁଣି ବ୍ରାଉନସୁଗାର ଜବତ, ୪ ଗିରଫ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୪୩୪ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୩୨୦୦୧୭ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : MDH ମସଲାର ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ଧର୍ମପାଲ ଗୁଲାଟୀଙ୍କ ପରଲୋକ
  • ||
  • ଗୋପ : ଜୀବନ ଯୁଦ୍ଧରେ ହାରିଗଲେ କରୋନା ଯୋଦ୍ଧା, କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍ ହୋଇ ଶେଷ ନିଶ୍ୱାସ ତ୍ୟାଗ କଲେ ଏଏସଆଇ
  • ||
  • ସୋର : ଘରେ ପଶିଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ, ବାପ-ପୁଅଙ୍କୁ ଗୋଡାଇ ଗୋଡାଇ ହାଣିଲେ
  • ||
  • କୋରାପୁଟ : ମିଳିଲାନି ଜାମିନ୍, ନିଜ ବେକ କାଟିଦେଲେ କଏଦୀ, ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ମେଡିକାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||

ବ୍ରିଟେନର ପ୍ରଥମ କରୋନା ଔଷଧକୁ ମିଳିଲା ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍: କମାଇ ପାରିବ ସୁସ୍ଥ ହେବାର ସମୟ

27/05/2020 at 3:20 PM

ଲଣ୍ଡନ ୨୭/୦୫ : କରୋନା ନିୟାମକ ବ୍ରିଟେନର ପ୍ରଥମ ଔଷଧକୁ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଅନୁମୋଦନ କରିଛନ୍ତି | ଏହି ଔଷଧ ଇବୋଲା ପୀଡିତଙ୍କ ଉପରେ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଉଥିଲା | କ୍ଲିନିକାଲ୍ ପରୀକ୍ଷଣରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ରିମୋଡେସିଭର୍ କୋଭିଡ୍ -୧୯ ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ପୁନରୁଦ୍ଧାର ସମୟକୁ ହାରାହାରି ଚାରି ଦିନକୁ ହ୍ରାସ କରିଛି ଯାହା ପୂର୍ବରୁ ୧୧ ରୁ ୧୫ ଦିନ ଥିଲା | ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ଲାଇସେନ୍ସ ଅନୁମୋଦନ ପାଇଁ ମାସେ ସମୟ ଲାଗିଥାଏ କିନ୍ତୁ ମେଡିସିନ୍ ଏବଂ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟସେବା ଉତ୍ପାଦ ନିୟାମକ ଏଜେନ୍ସି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ହେବା ପୂର୍ବରୁ ଆଣ୍ଟି-ଭାଇରାଲ୍ ଔଷଧ ଦିଆଯାଇପାରିବ |

୧୨ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ବୟସର କୋଭିଡ -୧୯ ରୋଗୀଙ୍କୁ ଡାକ୍ତରମାନେ ରିମଡେସିଭର୍ ଦେଇପାରିବେ ଯେପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଗିଲିଆଡ୍ ସାଇନ୍ସ ସହିତ କ୍ଲିନିକାଲ୍ ପରୀକ୍ଷା ଜାରି ରହିଛି ବୋଲି ନିୟାମକ କହିଛନ୍ତି | ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ଏକ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଚିକିତ୍ସା ଏବଂ NHS କ୍ଷମତାକୁ ଉନ୍ନତ କରିବା ପାଇଁ ସହାୟକ ହୋଇପାରେ |

ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଚିବ ମ୍ୟାଟ ହାନକକ୍ ଡେଲି ଡାଉନିଙ୍ଗ ଷ୍ଟ୍ରିଟ୍କୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ “ସଙ୍କଟ ଆରମ୍ଭ ହେବା ପରଠାରୁ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ଚିକିତ୍ସାରେ ଏହା ବୋଧହୁଏ ସବୁଠାରୁ ବଡ ପଦକ୍ଷେପ | ଏହା ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ପଦକ୍ଷେପ କିନ୍ତୁ ଆମେ ବିଜ୍ଞାନକୁ ସମର୍ଥନ କରିବାକୁ ସଂକଳ୍ପବଦ୍ଧ।”

ବ୍ରିଟେନରେ ଦୈନିକ ମୃତ୍ୟୁ ୧୩୪ କୁ ହ୍ରାସ ପାଇଥିବା ସେ କହିଛନ୍ତି ଯାହା ୬ ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ ସବୁଠାରୁ କମ | ମହାମାରୀ ଆରମ୍ଭ ହେବା ପରଠାରୁ ଉତ୍ତର ଆୟର୍ଲାଣ୍ଡରେ କୌଣସି ମୃତ୍ୟୁ ମାମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିନାହିଁ | ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗର ତଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ ଦେଶରେ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୩୭ ହଜାର ୪୮ ରେ ପହଞ୍ଚିଛି | କିନ୍ତୁ ଜାତୀୟ ପରିସଂଖ୍ୟାନ ତଥ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୪୭ ହଜାର ୩୦୦ ରେକର୍ଡ କରାଯାଇଛି ଯେଉଁଠାରେ ମୃତ୍ୟୁ ପ୍ରମାଣପତ୍ରରେ କୋଭିଡ-୧୯ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଛି |

ହାନକକ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମେ “କ୍ଲିନିକାଲ୍ ପରୀକ୍ଷଣରେ ବିଶ୍ୱକୁ ଆଗେଇ ନେଉଛୁ ଏବଂ ଏହି ଚିକିତ୍ସାର ବ୍ୟବହାରକୁ ପ୍ରାଥମିକତା ଦିଆଯିବ ଯେଉଁଠାରେ ଏହା ସର୍ବାଧିକ ଲାଭ ପାଇବ |

MHRA ମୁଖ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ଡ ଜୁନ୍ ରେନ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ କୋଭିଡ -୧୯ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ରୋଗୀମାନେ କିଭଳି ଶୀଘ୍ର ସୁବିଧା ଏବଂ ଚିକିତ୍ସା ପାଇପାରିବେ ସେଥିପାଇଁ ସେ ପ୍ରତିଶୃତିବଦ୍ଧ ଏବଂ କାର୍ଯ୍ୟରତ |

   Related Posts