Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପଞ୍ଜାବର ବିଜୟ ଅଭିଯାନ ଜାରି, ୮ ଓ୍ୱିକେଟରେ ହାରିଲା କୋଲକାତା ନାଇଟ ରାଇଡର୍ସ
  • ||

ପଞ୍ଜାବ ସରକାରଙ୍କ ବଡ଼ ନିଷ୍ପତ୍ତି, ସରକାରୀ ଚାକିରି କ୍ଷେତ୍ରରେ ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ ୩୩ ପ୍ରତିଶତ ସଂରକ୍ଷଣ

14/10/2020 at 7:33 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୪/୧୦: ନାରୀ ସଶକ୍ତିକରଣ ଦିଗରେ ପଞ୍ଜାବ ସରକାର ନେଇଛନ୍ତି ବଡ଼ ନିଷ୍ପତ୍ତି। ପଞ୍ଜାବର କଂଗ୍ରେସ ସରକାର ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ ନେଇଥିବା ନିଷ୍ପତ୍ତି ଏବେ ଚର୍ଚ୍ଚା ସୃଷ୍ଟି କରିଛି। ସରକାରୀ ଚାକିରି କ୍ଷେତ୍ରରେ ୩୩ ପ୍ରତିଶତ ସିଟ୍‌ ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ ସଂରକ୍ଷିତ ରହିବ। ତେବେ ଏନେଇ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କ୍ୟାପ୍ଟେନ୍‌ ଅମରିନ୍ଦର ସିଂହ ଟ୍ବିଟ୍‌ କରି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।

ପଞ୍ଜାବରେ ଆଜି ହେଉଛି ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଐତିହାସିକ ଦିନ। ମନ୍ତ୍ରୀ ପରିଷଦ ସରକାରୀ ଚାକିରି କ୍ଷେତ୍ରରେ ମହିଳାଙ୍କୁ ୩୩% ସଂରକ୍ଷଣକୁ ମଞ୍ଜୁରି ଦେଇଛି। ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ବୁଧବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ କ୍ୟାବିନେଟ୍‌ ବୈଠକରେ ନିଆଯାଇଥିବା ଅମିରିନ୍ଦର ସିଂହ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।

ଏହାସହ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ପଞ୍ଜାବ ସିଭିଲ୍‌ ସେବା (ରିଜର୍ଭେସନ୍‌ ଫର ପୋଷ୍ଟସ୍‌ ଫର ଓ୍ବିମେନ୍) ନିୟମ, ୨୦୨୦କୁ ମଧ୍ୟ ମଞ୍ଜୁରି ଦେଇଛନ୍ତି। ଏହାଦ୍ବାରା ମହିଳାଙ୍କୁ ସିଭିଲ୍‌ ସେବାରେ ଯୋଗଦାନ ପାଇଁ ଆରକ୍ଷଣ ମିଳିପାରିବ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ କ୍ୟାବିନେଟ୍‌ ରାଜ୍ୟ ରୋଜଗାର ଯୋଜନା ୨୦୨୦-୨୨କୁ ବି ମଞ୍ଜୁରି ଦେଇଛି। ଏହା ଜରିଆରେ ୨୦୨୨ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏକ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଯୁବକ-ଯୁବତୀଙ୍କୁ ଚାକିରୀ ଦିଆଯିବାର କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ହେବ।

   Related Posts