Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପୁରୀ ସ୍ବର୍ଗ ଦ୍ବାରରୁ ହଟିଲା କଟକଣା, ସଂକ୍ରମଣ କମୁଥିବାରୁ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନର ନିଷ୍ପତ୍ତି
  • ||
  • ‘କୁଲଦୀପ ଯାଦବଙ୍କ ପାଇଁ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜିଂ ହେବ ଓ୍ବେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜ ସିରିଜ୍, ଟିମ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆକୁ ଭରସା ରଖିବାକୁ ହେବ’: ହରଭଜନ ସିଂହ
  • ||
  • ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ଏବଂ ବଜେଟ୍‌ ଅଧିବେଶନ ପୂର୍ବରୁ କଂଗ୍ରେସ ଡାକିଲା ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ବୈଠକ, ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବ ରଣନୀତି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ସୁସ୍ଥହେଲେ ଆଉ ୧୧,୧୫୭ଜଣ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ, ଖୋର୍ଦ୍ଧାରୁ ସର୍ବାଧିକ ୩୬୫୩ଜଣ ଡିସଚାର୍ଜ
  • ||
  • ବୈଦେଶିକ ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରୀ ଏସ.ଜୟଶଙ୍କରଙ୍କୁ କରୋନା, ନିଜକୁ କଲେ ଆଇସୋଲେଟ୍
  • ||
  • ମହାକାଶରେ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ହରାଇଛି ସ୍ପେସଏକ୍ସର ଫାଲକନ-୯, ବିପଦରେ ଭାରତର ଚନ୍ଦ୍ରଯାନ
  • ||
  • ବିଜେପିରେ ସାମିଲ ହେଲେ ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡର ପୂର୍ବତନ କଂଗ୍ରେସ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ କିଶୋର ଉପାଧ୍ୟାୟ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୮ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୫୫୦କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କମିଲା ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୫୯୦୧ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୨୩୧୧୬୯ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଜିଲ୍ଲା ପରିଷଦ ନିର୍ବାଚନ ଲଢୁଛନ୍ତି ଡାକ୍ତରାଣୀ, ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ବିଜେପି ପ୍ରାର୍ଥୀ ମୋନାଲିସା
  • ||

ଏହି ସବୁ ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଦେଲେ ହୋଇଯାଆନ୍ତୁ ସାବଧାନ; ରହିଛି ବ୍ରେନ ଟ୍ୟୁମର ହେବାର ଆଶଙ୍କା

24/11/2018 at 2:43 PM

ଭୁବନେଶ୍ୱର ୨୪/୧୧ : ବର୍ତ୍ତମାନ ଯୁଗରେ ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ ହେଲା ନିଜ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପ୍ରତି ସଜାଗ ରହିବା | ଯୁଗ ଯେମିତି ହେଲାଣି କେତେବେଳେ ଯେ କେଉଁ ରୋଗ ମାଡିଯାଉଛି କହିବା ଅସମ୍ଭବ | ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ ସବୁଠାରୁ ଭୟଙ୍କର ରୋଗ ହେଉଛି କ୍ୟାନସର | ଠିକ ସମୟରେ ରୋଗ ନ ଚିହ୍ନିଲେ ଜୀବନ ଚାଲିଯିବାର ସମ୍ଭାବନା ସବୁଠୁ ଅଧିକ | ଏବେ କ୍ୟାନସର ରୋଗୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ମଧ୍ୟ ବଢି ବଢି ଚାଲିଛି | ପିଲାଙ୍କ ଠୁ ଆରମ୍ଭ କରି ବୃଦ୍ଧ ଯାଏଁ ସମସ୍ତଙ୍କୁ କ୍ୟାନସର ନିଜ ଅକ୍ତିଆରକୁ ନେଇ ଚାଲିଛି | ଆରମ୍ଭରୁ କ୍ୟାନସରର ଲକ୍ଷଣ ଜାଣିବା ସମ୍ଭବ ହୋଇନଥାଏ |
ବ୍ରେନ ଟ୍ୟୁମର ଆଶଙ୍କା ମଧ୍ୟ ରହିଛି | ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ବ୍ରେନ ଟ୍ୟୁମରର କିଛି ଲକ୍ଷଣ | ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଆପଣ ଅବଗତ ରହି ପାରିବେ |
ବ୍ରେନ ଟ୍ୟୁମର ହେଲେ ମସ୍ତିସ୍କର କୋଷଗୁଡିକ ଦରକାର ଠୁ ଅଧିକ ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଥାଏ | ଏହା ଦ୍ୱାରା ଆଖପାଖ କୋଷ ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଇଥାଏ |
ବ୍ରେନ ଟ୍ୟୁମର ଦୁଇ ପ୍ରକାରର :


ପ୍ରାଇମେରୀ ବ୍ରେନ ଟ୍ୟୁମର – ଏହା ମସ୍ତିସ୍କର ଯେଉଁ ଅଙ୍ଗରେ ବାହାରେ ସେହିଠାରେ ହିଁ ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗେ |
ସେକଣ୍ଡାରୀ ବ୍ରେନ ଟ୍ୟୁମର – ଏହି କ୍ୟାନସର ସାଧାରଣତଃ ଶରୀରର କେଉଁ ଏକ ଅଙ୍ଗରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥାଏ | ଧୀରେ ଧୀରେ ଏହା ବଢି ଶରୀରର ବିଭିନ୍ନ ଅଙ୍ଗକୁ ପ୍ରସାରିତ ହୋଇଥାଏ | ମସ୍ତିସ୍କ, କିଡ୍ନୀ, ହୃତପିଣ୍ଡ, ଚର୍ମ ଏଭଳି ଅନେକ ଅଙ୍ଗକୁ ମାଡି ଚାଲେ |
ଲଣ୍ଡନର ଜଣେ ନ୍ୟୁରୋ ସର୍ଜନ ଏବଂ ମେଡିକାଲ ନିର୍ଦେଶକଙ୍କ କହିବା ଅନୁଯାୟୀ, ବେଳେବେଳେ କ୍ୟାନସରର ଲକ୍ଷଣ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଥାଏ, କିନ୍ତୁ ଲୋକ ଏହା ପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦିଅନ୍ତିନାହିଁ | କାରଣ ଏହି ସବୁ ଲକ୍ଷଣ ଲୋକଙ୍କୁ ସାଧାରଣ ଭଳି ଲାଗିଥାଏ | ଯାହାଫଳରେ ଲୋକେ ଏହି ରୋଗକୁ ଚିହ୍ନି ପାରନ୍ତିନାହିଁ ଏବଂ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥାନ୍ତି |

ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ବ୍ରେନ ଟ୍ୟୁମରର ଲକ୍ଷଣ :
ମୁଣ୍ଡ ବ୍ୟଥା– ଅଯଥାରେ ଯଦି ସବୁବେଳେ ମୁଣ୍ଡ ବିନ୍ଧେ ତେବେ ଏହା ବ୍ରେନ ଟ୍ୟୁମରର ଆଶଙ୍କା କରାଯାଇପାରେ | ଲଣ୍ଡନର ନ୍ୟୁରୋଲୋଜିଷ୍ଟଙ୍କ କହିବା ଅନୁଯାୟୀ ବ୍ରେନ ଟ୍ୟୁମର ଥିଲେ ପ୍ରାୟ ସକାଳୁ ସକାଳୁ ମୁଣ୍ଡ ଜୋରରେ ବିନ୍ଧି ଥାଏ ଏବଂ ସନ୍ଧ୍ୟାକୁ ଧୀରେ ଧୀରେ କମିଯାଇଥାଏ | କେତେକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ବ୍ରେନ ଟ୍ୟୁମର ଧୀରେ ଧୀରେ ବଢିଥାଏ ତା କେଉଁଠି ଅତି ଶୀଘ୍ର ବଢିଥାଏ | ମୁଣ୍ଡ ବିନ୍ଧ ସହ ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଅସ୍ତବ୍ୟସ୍ତ ଲାଗୁଥାଏ ତାହେଲେ ଡାକ୍ତରଙ୍କୁ ପରାମର୍ଶ କରନ୍ତୁ |

ମୁଣ୍ଡ ବୁଲେଇବା– ହଠାତ ଛିଡା ହେଲେ ଆଖି ସାମ୍ନାରେ ଅନ୍ଧାର ଥିବା ଭଳି ଯଦି ଲାଗେ ଏବଂ ମୁଣ୍ଡ ବୁଲେଇହୁଏ ତାହେଲେ ମଧ୍ୟ ବ୍ରେନ ଟ୍ୟୁମରର ଆଶଙ୍କା ରହିଛି | ମୁଣ୍ଡ ବୁଲେଇହେବା ସହ ଯଦି ବାନ୍ତି ହେଉଥାଏ ତାହେଲେ ଡାକ୍ତରଙ୍କୁ ପରାମର୍ଶ କରିବା ଉଚିତ | ମସ୍ତିସ୍କରେ ଥିବା ରସ ସହ କ୍ୟାନସର କୋଷ ମିଶିଗଲେ ଏଭଳି ହୋଇଥାଏ |

ସ୍ମରଣ ଶକ୍ତି କମିଯିବା-ଏହାର ଅନ୍ୟ ଏକ ଲକ୍ଷଣ ହେଲା ସ୍ମରଣ ଶକ୍ତି କମିଯିବା | ଟ୍ୟୁମର ହେବ ଦ୍ୱାରା ଧୀରେ ଧୀରେ ସ୍ମରଣ ଶକ୍ତି କମି କମି ଯାଏ |

କ୍ୟାନସର ଭଳି ଘାତକ ରୋଗ ଶରୀରର ଯେକୌଣସି ଅଙ୍ଗରେ ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଧୀରେ ଧୀରେ ଏହା ବଢି ବଢି ବ୍ରେନକୁ ମାଡିଯାଇଥାଏ | ତେଣୁ ଏହାର ତୁରନ୍ତ ଚିକିତ୍ସା ନିହାତି ଆବଶ୍ୟକ |

   Related Posts