Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କେନ୍ଦ୍ରକୁ ଓଡ଼ିଶା ମାଗିଲା ଅଗଷ୍ଟ ବର୍ଷା-ବନ୍ୟାର ସହାୟତା, ଦାବି କଲା ୧୫୬୯.୫୦ କୋଟି ଟଙ୍କା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୬ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୬୩୩ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଟ୍ରକକୁ ପଛ ପଟୁ ପିଟିଲା ଟ୍ରଲର, ୨ ମୃତ
  • ||
  • ଡ଼କାୟତି ଯୋଜନା ପଣ୍ଡ, ବାଇପାସ କଡ଼ରୁ ୬ ଡକାୟତ ଗିରଫ
  • ||

ଚୀନ୍ କମ୍ପାନୀଙ୍କୁ ଘାରିଲା ଭାରତୀୟଙ୍କ Boycott ଚିନ୍ତା, ପାଲରେ ସାଇନ୍ ବୋର୍ଡ ଘୋରାଉଛନ୍ତି ମୋବାଇଲ ଷ୍ଟୋର

28/06/2020 at 3:33 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୮।୬:  ସୀମାରେ ଚୀନ୍‌ ସହ ଉତ୍ତେଜନା ଯେତିକି ବଢୁଛି ଦେଶରେ ‘ଚୀନ ବୟକଟ୍‌’ ଆନ୍ଦୋଳନ ମଧ୍ୟ ସେତିକି ବଢିବାରେ ଲାଗିଲାଣି। ଏଣୁ ଚାଇନା ବସ୍ତୁ ବିକ୍ରେତାମାନେ ଏବେ ସେମାନଙ୍କ ଦୋକାନ ବନ୍ଦ ଅଥବା ଦୋକାନରୁ ଚୀନ୍‌ ସାମଗ୍ରୀ କାଢିବାରେ ଲାଗିଛନ୍ତି। ଏଥିରେ ମୋବାଇଲ ବିକ୍ରେତାଙ୍କ ଚିନ୍ତା କିନ୍ତୁ ଦୂର ହେଉନି। ଏଣୁ ସେମାନଙ୍କ ଦୋକାନ ବାହାରେ ଲାଗିଥିବା ସାଇନ୍‌ ବୋର୍ଡକୁ ପାଲରେ ଘୋରାଇ ଦେଉଛନ୍ତି।

ଚୀନ୍‌ ସହ ଉତ୍ତେଜନା ଓ ଏଥିଯୋଗୁ ୨୦ ଜଣ ଭାରତୀୟ ଜବାନଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣାକୁ ସାରା ଦେଶରେ ବିରୋଧ ହେଉଛି। ଏଣୁ ଲୋକେ ମୋବାଇଲ ଫୋନରୁ ଚୀନ୍‌ ଆପ୍‌ ଯେପରିକି ଟିକ୍‌ଟକ୍, ହେଲୋ, ୱିଙ୍ଗୋ ଲାଇଭ ଓ ପବଜୀ ଗେମ୍‌ ଅନଇନଷ୍ଟଲ କରିବାରେ ଲାଗିଛନ୍ତି। ଫଳରେ ଏହି ସବୁ ଆପରେ ମିଳୁଥିବା ବିଜ୍ଞାପନ ମଧ୍ୟ ହ୍ରାସ ହୋଇଛି। ଏଥିରେ ଅଲ ଇଣ୍ଡିଆ ମୋବାଇଲ ରିଟେଲର ଆସୋସିଏସନ (ଏଆଇଏମଆରଏ)  ଚୀନ୍‌ ମୋବାଇଲ କମ୍ପାନୀମାନଙ୍କୁ ଏକ ପତ୍ର ଲେଖିଥିବା ଜଣାପଡିଛି।

ଏଆଇଏମଆରଏ ପତ୍ରରେ ରିଟେଲ ଷ୍ଟୋର ମାନଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ ଦୋକାନର ସାଇନବୋର୍ଡକୁ କିଛିମାସ ଲାଗି ଘୋରେଇ ରଖିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେବା ନିମନ୍ତେ କହିଛନ୍ତି। ସୀମାରେ ଉତ୍ତେଜନା ପରେ ଚୀନ୍‌ ମୋବାଇଲ କମ୍ପାନୀମାନେ ଭାରତରେ ଗ୍ରାଉଣ୍ଡ ରିଏଲିଟି ଜାଣିବା ଲାଗି ପତ୍ର ଲେଖିଥିଲେ। ତା ଜବାବରେ ସଂଘ ସେମାନଙ୍କ ବ୍ରାଣ୍ଡ ଷ୍ଟୋରଗୁଡିକର ସାଇନବୋର୍ଡକୁ ଲୋକଙ୍କୁ ରୋଷରୁ ରକ୍ଷା କରିବା ବର୍ତ୍ତମାନର ପ୍ରଥମିକତା ବୋଲି ଜଣାଇ ଦେଇଛନ୍ତି। ଏଥିରେ ସେମାନଙ୍କ ଉତ୍ପାଦର ବିକ୍ରି ହ୍ରାସ ସୂଚନା ବି ଚୀନ୍‌ କମ୍ପାନୀମାନଙ୍କୁ ମିଳିଯାଇଛି।

   Related Posts