Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବଜେଟ୍ ଅଧିବେଶନ: ଜାନୁଆରୀ ୩୧ରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ଅଭିଭାଷଣ, ଫେବୃଆରୀ ୧ରେ ଉପସ୍ଥାପନ ହେବ ବଜେଟ୍
  • ||
  • IPL 2022: ନିଜ ଟିମ୍‌ର ନାମ ଘୋଷଣା କଲା ଲକ୍ଷ୍ନୌ ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜି, ରଖିଲା ଲକ୍ଷ୍ନୌ ସୁପର ଜିଆଣ୍ଟ୍ସ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ସୁସ୍ଥହେଲେ ଆଉ ୧୦,୩୦୯ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ, ଖୋର୍ଦ୍ଧାରୁ ସର୍ବାଧିକ ୩୧୧୫ଜଣ ଡିସଚାର୍ଜ
  • ||
  • ରବିଚନ୍ଦ୍ରନ ଅଶ୍ବିନ ନିରାଶ, ଏହି ଖେଳାଳି ହେଲେ ‘ଟେଷ୍ଟ କ୍ରିକେଟର୍ ଅଫ୍‌ ଦି ଇୟର’
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୫ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୫୨୫କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଖସୁଛି ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୭୨୯୧ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୨୧୧୯୫୧ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଖଲ୍ଲିକୋଟ : ଅଟୋକୁ ପଛ ପଟୁ ଧକ୍କା ଦେଲା ଟ୍ରକ, ଜଣେ ମୃତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ୨୬ ଯାଏଁ ରାଜ୍ୟର କିଛି ସ୍ଥାନରେ କୋହଲା ପାଗ ସହ ବର୍ଷା, ସତର୍କ କଲା ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ
  • ||
  • ଲମତାପୁଟ : ପାଡୁଆ ପୋଲିସକୁ ସଫଳତା, ୨୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ
  • ||

ରଙ୍ଗଭରୀ ଏକାଦଶୀରେ ବାହାରିଲା କାଶୀ ବିଶ୍ୱନାଥଙ୍କ ବରଯାତ୍ରୀ, ଏଥରର ଆକର୍ଷଣ ହେଲା ପ୍ରକାଶ ରଘୁବଂଶୀଙ୍କ ୫ ଫୁଟର ନାଉ

9/03/2020 at 1:00 PM

ରଙ୍ଗର ପର୍ବ ହୋଲିକୁ ନେଇ ସାରା ଦେଶ ଏବେ ଉତ୍ସବ ମୁଖର। ଏଥିରେ ଭୋଳାନାଥଙ୍କ ନଗରୀ କାଶୀ ବାଦ ପଡନ୍ତା ବା କିପରି? ରଙ୍ଗଭରି ଏକାଦଶୀରେ କାଶୀରେ ବିଶ୍ୱନାଥଙ୍କ ଭବ୍ୟ ବରଯାତ୍ରୀ ଶୋଭାଯାତ୍ରା ବାହାରି ଥିଲା। ଚଳିତବର୍ଷ ଜନୈକ ଚାଷୀ ତାଙ୍କ ଖେତରେ ଫଳିଥିବା ବିଶାଳ ନାଉ ନେଇ ବିଶ୍ୱନାଥଙ୍କ ମହନ୍ତ ଘରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ। ଏହି ନାଉର ଉଚ୍ଚତା ଥିଲା  ପ୍ରାୟ ୫ ଫୁଟରୁ ଅଧିକ। ଚାଷୀ  ତାଙ୍କ ଖେତରେ ଫଳିଥିବା ପ୍ରଥମ ନାଉକୁ  ବିଶ୍ୱନାଥଙ୍କୁ  ଅର୍ପଣ କରିଥିଲେ। ଏଣୁ ସେ ନାଉ ନେଇ ଠାକୁରଙ୍କ ବାରାତିରେ ସାମିଲ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଲୋକେ ଏତେବଡ ନାଉ ଦେଖି ଆଶ୍ଟର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଯାଇଛନ୍ତି। ତେବେ ଚାଷୀ ଏହି ନାଉକୁଦେଖି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବାର କିଛି ନାହିଁ ବୋଲି ଲୋକଙ୍କୁ କହୁଥିବାର ଦେଖାଯାଇଥିଲା। ତାଙ୍କ ଖେତରେ ଏହାଠୁ ବି ବଡ ବଡବଡ ନାଉ ଫଳିଥିବା କହିବା ଲୋକଙ୍କୁ ଅଧିକ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ କରିଛି।

ତେବେ ନାଉକୁ ନେଇ ଲୋକେ ଯେତେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟବ୍ୟକ୍ତ କରି ନାହାନ୍ତି ଚାଷୀଙ୍କ କଥା କିନ୍ତୁ ଲୋକଙ୍କୁ ଭ୍ରମରେ ପକାଇ ଦେଇଛନ୍ତି। ଚାଷୀ ତାଙ୍କ ବିଲରେ ଯେଉଁ ସାର ଦେଉଛନ୍ତି ତାହା କାଶୀ ବିଶ୍ୱନାଥଙ୍କ ମନ୍ଦିରରୁ ବାହାରୁଥିବା ଛଡା ଫୁଲରୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ସାରରେ ହୋଇଥିବା  କହିଛନ୍ତି। ଠାକୁରଙ୍କ ପାଦୁକ ଓ ଫୁଲକୁ ସେ ଜମା କରି ଖତରେ ପରିଣତ କରିବା ପରେ ବିଲରେ ଦେଇଥିଲେ। ଫଳରେ ବିଲରେ ସର୍ବାଧିକ ୮ରୁ୯ ଫୁଟ ଉଚ୍ଚତାର ନାଉ ଫଳିଥିବା ଚାଷୀ କହିଛନ୍ତି। ସେଚାହୁଁଥିଲେ ବିଲରେ ଫଳିଥିବା ସବୁଠୁ ବଡ ନାଉକୁ ଧରି ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ସାମିଲ ହେବାକୁ। ତେବେ ପରିବହନଗତ ସମସ୍ୟା ଯୋଗୁ ତାହା ସମ୍ଭବ ହୋଇନାହିଁ। ତେବେ ବିଲରେ ଫଳିଥିବା ସବୁଠୁ ସାନ ନାଉକୁଧରି ଆସିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହୋଇଥିବା କହିଛନ୍ତି।

ଚାଷୀଙ୍କ ନାମ ପ୍ରକାଶ ରଘୁବଂଶୀ ଓ ସେ ବାରଣାସୀ ଜଖିନୀ ଗାଁର ବାସିନ୍ଦା। ସେ ପନିପାରିବା ଚାଷ କରନ୍ତି। ଏଥିଲାଗି ସେ କାଶୀ ବିଶ୍ୱନାଥ ମନ୍ଦିରରୁ ବାହାରୁଥିବା ଠାକୁରଙ୍କ ଛଡା ଫୁଲ ଓ ପାଦୁକ ପାଣିକୁ ଖତରେ ପରିଣତ କରି ବିଲରେ ଦେଉଥିବା ବେଳେ ଚଳିତବର୍ଷ ପ୍ରଥମ ଥର ନାଉ ଚାଷ କରିଥିଲେ। ହେଲେ ଏହି ଥରକରେ ହିଁ ନାଉର ରୂପେ ଦେଖି ସେ ନିଜେ ବି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଯାଇଥିବା କହିଛନ୍ତି।

   Related Posts