Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ନୂଆପଡା : ୫ ଡକାୟତ ଗିରଫ, ଲୁଟ୍ ହୋଇଥିବା ଟଙ୍କା ସହ ଅଳଙ୍କାର ଜବତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ୧୦ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ୧୦ ଜିଲ୍ଲା ଦାୟିତ୍ବ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ଜଣେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ୧୯୧୭ ଛୁଇଁଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୭୪ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୩୩୭୩୫୧ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଭିସୁଟ୍‌ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍ ରିପୋର୍ଟ ଥିଲା ଭୁଲ୍, ଆଣ୍ଟିଜେନ୍ କିଟ୍ ଖରାପରୁ ୨୫ଜଣଙ୍କର ରିପୋର୍ଟ ଆସିଥିଲା ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • କୋରାପୁଟ : ଜବତ ହେଲା ୭ କୋଟି ୯୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଜାଲ ନୋଟ୍, ୩ ଅଟକ
  • ||
  • ଚାନ୍ଦବାଲି : ଧାମରା ରେଳପଥରେ କଟି ଯୁବକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ, ପାରିବାରିକ କଳହରୁ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ଖୋର୍ଦ୍ଧା : ବେଆଇନ ମାଙ୍କଡା ପଥର ଚାଲାଣ ବେଳେ ଚଢାଉ, ୭ଟି ଟ୍ରକ୍ ଜବତ
  • ||
  • ଉଦଳା : ଅନ୍ୟ ଜିଲ୍ଲାକୁ ଚାଲାଣ ବେଳେ ୪ ଶିଶୁ ଶ୍ରମିକ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • କୋରାପୁଟ : କୋଟିଆରେ ଓଡିଶା-ଆନ୍ଧ୍ର ଛକାପଞ୍ଝା, ରାଜ୍ୟ ବାଣ୍ଟୁଛି କରୋନା ଟିକା, ଆନ୍ଧ୍ର ବାଣ୍ଟୁଛି ବାର୍ଦ୍ଧକ୍ୟ ଭତ୍ତା
  • ||

ଅଢେଇ ଦିନର ଶିଶୁ ଦେହରେ କରୋନା ଭାଇରସ୍, ଅଧିକାଂଶ ମୃତକଙ୍କ ବୟସ ୬୦ ବର୍ଷରୁ ବେଶି

5/02/2020 at 8:14 PM

ବେଜିଂ୦୫/୦୨-ଜନ୍ମର ମାତ୍ର ୩୦ ଘଣ୍ଟା ହୋଇଛି, କିନ୍ତୁ ଶିଶୁ ଦେହରେ କରୋନାଭାଇରସ । ରକ୍ତ ନମୁନା ପରୀକ୍ଷାପରେ ଆସିଛି ପଜିଟିଭ୍ ରେଜଲ୍ଟ । ଚୀନର  ସବୁଠୁ ବେଶି କରୋନାଭାଇରସ ପ୍ରଭାବିତ ସହର ଉହାନରେ ଏହି ଦୁଃଖଦ ଘଟଣା । ଆଉ ଏହି ଶିଶୁଟି କରୋନା ଭାଇରସ ସଂକ୍ରମିତ ସବୁଠୁ କମ୍ ବୟସ୍କ ବା କନିଷ୍ଠ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି ।ତେବେ ଶିଶୁ ଶରୀରକୁ ତାର ମାଆ ଠାରୁ ଏହି ଭୟଙ୍କର ଭାଇରସ ଆସିଥିବା ସନ୍ଦେହ କରାଯାଉଛି ।

 ଚୀନ ଷ୍ଟେଟ ମିଡିଆ ଖବର ଅନୁଯାୟୀ ଉହାନ ସହରରେ ଜନ୍ମିତ ଏହି ଶିଶୁ ଜନ୍ମର ୩୦ ଘଣ୍ଟା ଭିତରେ କରୋନା ଭାଇରସ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି । ବୁଧବାର ଆସିଛି ଏହି ରିପୋର୍ଟ । ବିଶେଷଜ୍ଞ ଏହାକୁ ଭର୍ଟିକାଲ ଟ୍ରାନ୍ସମିଶନ ସନ୍ଦେହ କରୁଛନ୍ତି । ଶିଶୁକୁ ଜନ୍ମ ଦେବା ପୂର୍ବରୁ ତାର ମାଆ କରୋନା ଭାଇରସ ପଜିଟିଭ୍ ବୋଲି ପରୀକ୍ଷାରୁ ଜଣାପଡିଥିଲା । ତେଣୁ ଶିଶୁକୁ ତାର ମାଆ ଠାରୁ , କିମ୍ବା ଜନ୍ମ ସମୟରେ ଅଥବା ଜନ୍ମ ପରେ ପରେ କରୋନାଭାଇରସ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଥିବା ସନ୍ଦେହ କରାଯାଉଛି ।

 ତେବେ ଚୀନ୍‌ର ସରକାରୀ ମିଡିଆ ଝିନୁଆ ନ୍ୟୁଜ୍‌ ଏଜେନ୍ସୀ ଗତ ସୋମବାର ଦେଇଥିବା ଏକ ଖବରରେ ଦର୍ଶାଇଥିଲା ଯେ, ଜଣେ କରୋନା ଭାଇରସ ପଜିଟିଭ୍‌ ମହିଳା ଜନ୍ମଦେଇଥିବା ଶିଶୁ ପରୀକ୍ଷା ବେଳେ କରୋନାଭାଇରସ୍‌ ଦ୍ୱାରା ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇନଥିବା ଅର୍ଥାତ୍‌ ନେଗେଟିଭ୍‌ ରିପୋର୍ଟ ଆସିଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଏବେ ୩୦ ଘଣ୍ଟାର ଶିଶୁ ସଂକ୍ରମିତ ।

 ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ କରୋନାଭାଇରସ ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସବୁଠୁ ବୟୋଜ୍ୟେଷ୍ଠ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ବୟସ ୯୦ ବର୍ଷ ହେବ ବୋଲି ଜଣାଯାଇଛି । ତା ସହ ଏବେ ସୁଦ୍ଧା ଚୀନ୍‌ରେ କରୋନା ଭାଇରସ ଆକ୍ରାନ୍ତ ମୃତକଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୮୦ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକଙ୍କ ବୟସ ୬୦ ବର୍ଷ କିମ୍ବା ତାଠାରୁ ବେଶି ବୋଲି ରିପୋର୍ଟରୁ ଜଣାଯାଇଛି ।

 ଗତ ବର୍ଷ ଡିସେମ୍ବରରେ ଚୀନ୍‌ରେ ଦେଖାଦେଇଥିବା ଏବି ଭୟଙ୍କର ଭୂତାଣୁରେ ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ଏହା ମଧ୍ୟରେ ୫ ଶହ ଟପିଲାଣି । ଉହାନରେ  ବଜାରରେ ବିକ୍ରି କିଛି ଜଙ୍ଗଲି ପଶୁ ପକ୍ଷୀଙ୍କ ମାଂସରୁ  ଏହି ରୋଗ ବ୍ୟାପିଥିବା ସନ୍ଦେହ କରାଯାଉଛି ।ସେପଟେ  ପ୍ରାୟ ଦୁଇ ଡଜନ ଦେଶକୁ ଏହା ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଥିବା ସନ୍ଦେହ କରି ବିଶ୍ୱସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ କରୋନାଭାଇରସ ଜନୀତ ସ୍ଥିତିକୁ ଜରୁରୀ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟଗତ ବିପତ୍ତି ଘୋଷଣା କରିଛି ।

   Related Posts