Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ଗସ୍ତ ପାଇଁ ୧୮ ଜଣିଆ ଭାରତୀୟ ଦଳ ଘୋଷିତ, ଜାଣନ୍ତୁ କେଉଁ କେଉଁ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ମିଳିଲା ସ୍ଥାନ
  • ||
  • ରୋହିତ ଶର୍ମା ହେଲେ ଟିମ ଇଣ୍ଡିଆର ନୂତନ ଦିନିକିଆ ଅଧିନାୟକ, ବିରାଟଙ୍କୁ କେବଳ ଟେଷ୍ଟ ଦାୟିତ୍ଵ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଗତ ଦୁଇ ବର୍ଷରେ ମାପ ଓ ଓଜନ ନିୟମ ଉଲଂଘନକାରୀଙ୍କଠୁ ଆଦାୟ ହୋଇଛି ୨ କୋଟି ୮୩ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା : ମନ୍ତ୍ରୀ ରଣେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରତାପ ସ୍ବାଇଁ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଡିସେମ୍ବର ୯ରେ ବିଧାନସଭା ଘେରାଉ କରିବ ବିଜେପି ଯୁବମୋର୍ଚ୍ଚା : ଇରାଶିଷ୍ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଡ୍ରଗ୍ସ ମାଫିଆ ଶେଖ୍ ଆଜବାହାର ବାଲେଶ୍ଵର କୋର୍ଟରେ ହାଜର, ରାଜ୍ୟ ବାହାରେ ସମ୍ପତ୍ତି ଥିବା ନେଇ ମିଳିଛି ପ୍ରମାଣ
  • ||
  • ଅନୁଗୋଳ : ଆଖୁ ଖାଇବାକୁ ଆସି କୂଅରେ ଖସିପଡିଲା ଭାଲୁ, ବନ ବିଭାଗ କଲା ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : କ୍ରାଇମବ୍ରାଞ୍ଚ ଏସଟିଏଫ୍‌ ଟାର୍ଗେଟ୍‌ରେ ବନ୍ୟପ୍ରାଣୀ ମାଫିଆ, ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଲା ମୋଷ୍ଟ ୱାଣ୍ଟେଡ ତାଲିକା
  • ||
  • ଚେନ୍ନାଇ : ତାମିଲନାଡୁ କୁନ୍ନୁରରେ ସିଡିଏସ୍ ବିପିନ ରାଓ୍ବତଙ୍କ ହେଲିକପ୍ଟର କ୍ରାସ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : କୃଷି ଋଣ ଛାଡ ସହ ଫସଲ କ୍ଷୟକ୍ଷତି ଲାଗି ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ପ୍ୟାକେଜ ଦାବି କଲା କଂଗ୍ରେସ
  • ||
  • ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନାର ବଢିବ ଶକ୍ତି, ଚାନ୍ଦୀପୁର ଘାଟିରୁ ‘ବ୍ରହ୍ମୋସ’ର ସଫଳ ପରୀକ୍ଷଣ
  • ||

ହିଂସକ ହେଲା ମିଜୋରାମ ସହ ବିବାଦ, ଉପଦ୍ରବୀଙ୍କ ଗୁଳିରେ ଟଳିଲେ ଆସାମର ୬ ପୋଲିସ କର୍ମୀ

26/07/2021 at 8:44 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୬।୦୭: ଅଶାନ୍ତ ହୋଇ ଉଠିଲା ଆସାମ-ମିଜୋରାମ ବର୍ଡର। ଦୁଇ ରାଜ୍ୟର ସୀମାରେ ସଂଘର୍ଷରେ ସ୍ଥିତି ଅଣାୟତ୍ତ। ପରିସ୍ଥିତି ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାକୁ ଯାଇ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ ଛଅ ଆସାମ ପୋଲିସ। ଆନ୍ତଃରାଜ୍ୟ ସୀମା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଛଛର ଜିଲ୍ଲାରେ ଉପଦ୍ରବୀଙ୍କ ଗୁଳିରେ ଆସାମ ପୋଲିସର ଛଅ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ଆସାମ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ହିମନ୍ତ ବିଶ୍ଵ ଶର୍ମା ସୋମବାର କହିଛନ୍ତି ଯେ, ପଡୋଶୀ ରାଜ୍ୟ ସୀମାରେ ସୁରକ୍ଷା ବଳ ଏବଂ ସ୍ଥାନୀୟଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସଂଘର୍ଷ ଘଟିଛି।

ଦୁଇ ରାଜ୍ୟ ମଧ୍ୟରେ ଜାରି ବିବାଦର ସମାଧାନ କରିବାକୁ ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରୀ ଅମିତ୍ ଶାହା ଆସାମ ଓ ମିଜୋରାମ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ କହିଛନ୍ତି। ଏହାର କିଛି ସମୟ ପରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ହିମନ୍ତ ବିଶ୍ଵ ଶର୍ମା ଏହି  ଟ୍ଵିଟ୍ କରିଛନ୍ତି। ଆସାମ ଓ ମିଜୋରାମ ସରକାର ବିବାଦର ସମାଧାନ ସହ ଶାନ୍ତି ସ୍ଥାପନ ପାଇଁ ସହମତି ହୋଇଥିବା ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ।

ଜୁନ ଶେଷ ଆଡୁ ମିଜୋରାମ-ଆସାମ ସୀମାରେ ତିକ୍ତତା ଜାରି ରହିଛି। ଆସାମ ପୋଲିସ ଭାୟରେଙ୍ଗଟେରୁ ପ୍ରାୟ ପାଞ୍ଚ କିଲୋମିଟର ଦୂର ସ୍ଥିତ ଏଟଲାଙ୍ଗ ହନାର ଅଞ୍ଚଳକୁ ଯେବେଠୁ ନିଜ ନିୟନ୍ତ୍ରଣକୁ ନେଇଛି ଏବଂ ତାରି ସୀମାକୁ ଆସାମ ଅନୁପ୍ରବେଶ କରୁଥିବା ମିଜୋରାମ ଯେବେଠୁ ଅଭିଯୋଗ କରିଛି, ସେହି ଦିନଠୁ ଦୁଇ ରାଜ୍ୟର ସୀମାରେ ଉତ୍ତେଜନା ଜାରି ରହିଛି। ଆଜି ଘଟିଥିବା ହିଂସାକୁ ନେଇ ମିଜୋରାମ ପୋଲିସର ଉପ ମହାନିରୀକ୍ଷକ ଲାଲବିୟାକଥାଙ୍ଗା ଖିୟାଙ୍ଗତେ କହିଛନ୍ତି, ଏହି ଘଟଣା ଅଶାନ୍ତ ଅଞ୍ଚଳ ଏଟଲାଙ୍ଗ ଧାରା ନିକଟରେ ରାତି ପ୍ରାୟ ସାଢେ ୧୧ଟାରେ ଘଟିଛି। ଏହି ଗାଁ ଭେରେଙ୍ଗଟେ କୃଷକଙ୍କ ଥିଲା। ଏହି ଗାଁ ଆସାମ ସୀମାରେ ଅବସ୍ଥିତ।

ଆସାମ ପକ୍ଷରୁ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ଯେ, ଲାଠି, ରଡ୍ ଓ ରାଇଫଲ୍ ଧରି ଆସିଥିବା ଶତାଧିକ ଉପଦ୍ରବୀ ଲୈଲାପୁରରେ ଆସାମ ପୋଲିସର କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲେ। ଉପାୟୁକ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟର ଗାଡି ସହିତ ଅନେକ ବାହାନ ଭଙ୍ଗାରୁଜା କରିଥିଲେ। ଏହି ସମୟରେ ଉପଦ୍ରବୀ ଆସାମ ପୋଲିସ ଉପରକୁ ଗୁଳି ମାଡ କରିଥିବା କୁହାଯାଉଛି। ହେଲେ ଏହାର ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇ ନାହିଁ। ମାତ୍ର ଏବେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ହିମନ୍ତ ବିଶ୍ଵ ଶର୍ମା ଆସାମର ଛଅ ଜଣ ପୋଲିସ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିବା କହିଛନ୍ତି।

   Related Posts