Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୟଙ୍କର ଦୁର୍ଘଟଣା : ମହାନଦୀ ପୋଲରେ ବୋଲେରୋକୁ ପିଟିଲା ଟ୍ରକ୍, ୫ ମୃତ
  • ||

ଓମିକ୍ରନ୍ ଠାରୁ ରକ୍ଷା କରିବ ବୁଷ୍ଟର ଡୋଜ୍ ! ଟିକାକରଣର ତୃତୀୟ ଡୋଜ୍ ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଲା ବ୍ରିଟେନ

30/11/2021 at 10:54 AM

ଲଣ୍ଡନ ୩୦/୧୧: କରୋନା ଭାଇରସର ନୂତନ ଭାରିଆଣ୍ଟ ଓମିକ୍ରନ୍ ନେଇ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ଚିନ୍ତା ବଢାଇଛି । ଏହାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଟିକାର ଏକ ବୁଷ୍ଟର୍ ଡୋଜ୍ ଉପରେ ବିଶ୍ୱର ଅନେକ ଦେଶ କାମ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି । କୋଭିଡ ଟିକା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ କରିବା ପାଇଁ ଫ୍ରାନ୍ସ ପୂର୍ବରୁ ବୁଷ୍ଟର ଡୋଜ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିସାରିଛି । ଏହି ସମୟରେ, ବ୍ରିଟେନ ମଧ୍ୟ ବୁଷ୍ଟର ଡୋଜର ପରିସର ବିସ୍ତାର କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି । ଯାହା ଅଧୀନରେ ୧୮ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ବୟସ୍କ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଏକ ବୁଷ୍ଟର ଡୋଜ ଦିଆଯିବ ।

ବ୍ରିଟେନ ସରକାର ସୋମବାର ଏ ବାବଦରେ ଘୋଷଣା କରି କହିଛନ୍ତି । ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ୧୮ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ବୟସ୍କ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଏକ ବୁଷ୍ଟର ଡୋଜ ଦିଆଯାଇପାରିବ । ଏହାପୂର୍ବରୁ, ୪୦ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ବୁଷ୍ଟର ଡୋଜ ସୁପାରିଶ କରାଯାଇଥିଲା । ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ପରାମର୍ଶ କ୍ରମେ ଓମିକ୍ରନ୍ ର ବିପଦକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ୨ୟ ଏବଂ ତୃତୀୟ ଡୋଜ ମଧ୍ୟରେ ଅବଧି ୬ ମାସରୁ ୩ ମାସକୁ ହ୍ରାସ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି ।

ପ୍ରତିରକ୍ଷା କମିଟି (JCVI) ର ମିଳିତ କମିଟିର ଚେୟାରମ୍ୟାନ୍ ୱାଇ ଶେନ୍ ଲିମ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଟିକାକରଣର ଏକ ବୁଷ୍ଟର୍ ଡୋଜ୍ ଓମିକ୍ରନ୍ ପ୍ରକାରରୁ ଆମର ସୁରକ୍ଷାକୁ ଆହୁରି ଦୃଢ କରିବ। ନୂତନ ଘୋଷଣାରେ, ଯେତେବେଳେ ସମସ୍ତ ବୟସ୍କମାନଙ୍କୁ ଆଣ୍ଟି-କୋଭିଡ୍ ଟିକାକରଣର ତୃତୀୟ ଡୋଜ୍ ଦେବାକୁ କୁହାଯାଇଛି, ଅର୍ଥାତ୍ ଟିକାକରଣର ଦ୍ୱିତୀୟ ଡୋଜ୍ ୧୨-୧୫ବର୍ଷର ପିଲାମାନଙ୍କୁ କୁହାଯାଇଛି । ଏଥିରେ କୋଭିଡଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ଟିକାକରଣକୁ ସବୁଠାରୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଅସ୍ତ୍ର ଭାବରେ ବର୍ଣ୍ଣନା କରାଯାଇଥିଲା ।

   Related Posts