Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଘଟଗାଁରେ ହାତୀ ଆତଙ୍କ, ଘଉଡାଇବାକୁ ବନ ବିଭାଗର କସରତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କମୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍: କୋଭିଡ୍ ନେଲା ଆଉ ୪ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଉପରତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୫୫୬ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୧୩ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୧୬୪ ମୃତ
  • ||
  • ରାସ୍ତା ଅତିକ୍ରମ ବେଳେ ଧକ୍କା ଦେଲା ଟ୍ରକ, ଚାଲିଗଲା ଜୀବନ
  • ||
  • ଲଘୁଚାପ ପ୍ରଭାବ : ମଙ୍ଗଳବାର ଯାଏଁ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା, ୫୦ କିମି ବେଗରେ ବହିବ ପବନ
  • ||
  • ନୀଳଗିରିରେ ଭାଲୁ ଆତଙ୍କ, ସାଇକେଲରୁ ଟାଣିନେଇ ଯୁବକଙ୍କୁ ଘାଇଲା କଲେ
  • ||
  • ଅଢେଇ କୋଟି ଟଙ୍କାର ବ୍ରାଉନସୁଗାର ଜବତ, ଡାଇମଣ୍ଡ ହୋଟେଲ ମାଲିକ ଅଟକ
  • ||

ଡରାଇଲାଣି ଆଭାସ୍କୁଲାର୍ ନେକ୍ରୋସିସ୍: କୋଭିଡରୁ ସୁସ୍ଥ ହେବା ପରେ ତରଳି ଯାଉଛି ଅସ୍ଥି, ମୁମ୍ୱାଇରେ ୩ ଡାକ୍ତର ସଂକ୍ରମିତ

5/07/2021 at 10:34 AM

ମୁମ୍ବାଇ ୫/୭ : ଭାରତରେ କରୋନାଭାଇରସ୍ କାରଣରୁ ସଂକ୍ରମଣରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପରେ ଲୋକଙ୍କଠାରେ ଆହୁରି ଅନେକ ସମସ୍ୟା ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି । ସମ୍ପ୍ରତି, ମ୍ୟୁକୋରମାଇକସିସ୍ (ବ୍ଲାକ୍ ଫଙ୍ଗସ୍) ର ଅନେକ ମାମଲା ରିପୋର୍ଟ ହୋଇଥିଲା । ଯେଉଁଠାରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଆଭାସ୍କୁଲାର ନେକ୍ରୋସିସ୍ ରୋଗ ଦେଇଖାଦେଇଛି । ଏକାସାଙ୍ଗରେ, ଆଭାସ୍କୁଲାର ନେକ୍ରୋସିସ୍ (AVN) ଅର୍ଥାତ୍ ହାଡ଼ ମୃତ୍ୟୁ ମିଳାଇଯାଉଥିବା ଭଳି ମାମଲା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ।

ଆଭାସ୍କୁଲାର ନେକ୍ରୋସିସରେ ହାଡ ତରଳିଯିବା ଆରମ୍ଭ କରେ । ରକ୍ତ ଅସ୍ଥି ଟିସୁରେ ସଠିକ୍ ଭାବରେ ପହଞ୍ଚୁ ନଥିବାରୁ ଏପରି ହୋଇଥାଏ । ମାୟାନଗରୀ ମୁମ୍ବାଇରେ ଆଭାସ୍କୁଲାର ନେକ୍ରୋସିସ୍ ରୋଗ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ୩ଟି ନୂଆ ମାମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସୁଛି । ଆଗାମୀ କିଛି ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଏହି ମାମଲା ଆହୁରି ବଢିପାରେ ବୋଲି ଡାକ୍ତରମାନେ ଆଶଙ୍କା କରୁଛନ୍ତି ।

ଷ୍ଟେରଏଡଗୁଡିକ କଳା ଫଙ୍ଗସ୍ ଏବଂ ଆଭାସ୍କୁଲାର୍ ନେକ୍ରୋସିସ୍ ରୋଗର ମୁଖ୍ୟ କାରଣ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି । ସୂଚନା ଥାଉ କି, କୋଭିଡ ରୋଗୀଙ୍କୁ ଭଲ କରିବା ପାଇଁ ଷ୍ଟେରଏଡ ଅନେକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ବ୍ୟବହୃତ ହୋଇଥାଏ । ଜାତୀୟ ଗଣମାଧ୍ୟମ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ୪୦ ବର୍ଷରୁ କମ୍ ତିନିଜଣ ଏଥିରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇ ମୁମ୍ବାଇର ହିନ୍ଦୁଜା ହସ୍ପିଟାଲରେ ଚିକିତ୍ସିତ ହେଉଛନ୍ତି ।

କୋଭିଡରୁ ସୁସ୍ଥ ହେବା ପରେ ଏହି ମାମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି । ହିନ୍ଦୁଜା ହସ୍ପିଟାଲର ମେଡିକାଲ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ସଞ୍ଜୟ ଅଗ୍ରୱାଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ସେ ଫେମୁର ହାଡରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଅନୁଭବ କରିଥିଲେ (ଜଙ୍ଘ ହାଡର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ଅଂଶ)। ସମସ୍ତ ତିନୋଟି ରୋଗୀ ଡାକ୍ତର ଥିଲେ, ତେଣୁ ଲକ୍ଷଣଗୁଡିକ ଚିହ୍ନିବା ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସହଜ ଥିଲା । ତେଣୁ ସେମାନେ ତୁରନ୍ତ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଆସିଥିଲେ ।

   Related Posts