Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ମୁଜିବ ଓ ରଶିଦଙ୍କ ଘାତକ ବୋଲିଂ, ସ୍କଟଲାଣ୍ଡକୁ ୧୩୦ ରନରେ ହରାଇଲା ଆଫଗାନିସ୍ତାନ
  • ||
  • ଇଣ୍ଡିଆନ ପ୍ରିମିୟର ଲିଗ୍ (IPL)ରେ ସାମିଲ ହେଲେ ଆଉ ୨ଟି ନୂଆ ଟିମ । ୨ ଟିମ ଅହମ୍ମଦାବାଦ ଏବଂ ଲକ୍ଷ୍ନୌ ଆସନ୍ତାବର୍ଷ ହେବାକୁ ଥିବା ଆଇପିଏଲରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିବେ ।
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ସୁସ୍ଥ ହେଲେ ଆଉ ୩୬୦ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ, ଖୋର୍ଦ୍ଧାରୁ ସର୍ବାଧିକ ୧୮୦ ଡିସଚାର୍ଜ
  • ||
  • ସତ ହେଲା ଧୋନୀଙ୍କ ଭବିଷ୍ୟବାଣୀ, ୫ ବର୍ଷ ତଳେ କହିଥିଲେ- ଦିନେ ଏମିତି ହେବ…
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କମୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍: କୋଭିଡ୍ ନେଲା ଆଉ ୩ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଉପରତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୪୨୫ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ପଡୋଶୀ ଘରୁ ମିଳିଲା ଯୁବକଙ୍କ ଝୁଲନ୍ତା ମୃତଦେହ, ହତ୍ୟା ନା ଆତ୍ମହତ୍ୟା ?
  • ||
  • ୨ ପରିବାର ମଧ୍ୟରେ ରକ୍ତାକ୍ତ ସଙ୍ଘର୍ଷ : ୮ ଗୁରୁତର, ବୁଲିଲା ଟାଙ୍ଗିଆ ଓ କଟୁରୀ
  • ||
  • କାର୍ତ୍ତିକ ମାସର ପ୍ରଥମ ସୋମବାର : ଧବଳେଶ୍ୱର ପୀଠରେ ୧୪୪ ଧାରା, ମନ୍ଦିର ଖାଁ ଖାଁ
  • ||
  • ୫ ଦିନ ଯାଏଁ ଖସିବନି ପାରଦ, ୨୮ରୁ କାଁ ଭାଁ ବର୍ଷା
  • ||

‘ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଏକାକି ଦୁଷ୍କର୍ମ କରିପାରିବ ନାହିଁ, ପୀଡିତାଙ୍କ ମୁହଁକୁ ଚାପି ଧରି ପୋଷାକ ଖୋଲିବା ଅସମ୍ଭବ’- ବମ୍ବେ ହାଇକୋର୍ଟ

30/01/2021 at 8:10 AM

ମୁମ୍ବାଇ,୩୦/୦୧  ଜଣେ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଏକାକୀ ଦୁଷ୍କର୍ମ କରିପାରିବନି । ସେ ଗୋଟିଏ ହାତରେ ପୀଡ଼ିତାର ମୁହଁକୁ ଚାପି କରି ଧରିବା ଓ ଅନ୍ୟ ହାତରେ ପୀଡ଼ିତାର ଏବଂ ନିଜର ପୋଷାକ ଖୋଲିବା ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ । ତା’ଛଡା ଏକାକୀ ଦୁଷ୍କର୍ମ କରିବାକୁ ଉଦ୍ୟମ କଲେ, ତା’କୁ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବେ ପୀଡ଼ିତା ଠାରୁ ପ୍ରତିରୋଧର ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡିବ ବୋଲିଏକ ମାମଲାର ଶୁଣାଣି ବେଳେ କହିଛନ୍ତି ବମ୍ବେ ହାଇକୋର୍ଟ ।

ଗତ କିଛି ଦିନ ହେଲା ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ଥିବା ବମ୍ବେ ହାଇକୋର୍ଟର ବିଚାରପତି ପୁଷ୍ପା ଗଣେଡିୱାଲା ଏବେ ଏହି ରାୟ ଦେଇଛନ୍ତି । ଯାହାକୁ ନେଇ ପୁଣି ବିବାଦ ଉପୁଜିପାରେ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି । ଏକ ମାମଲାର ବିଚାର କରି ହାଇକୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଏହି ମାମଲାରେ ପୀଡ଼ିତାଙ୍କ ଦେହରେ କୌଣସି କ୍ଷତ ଚିହ୍ନ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିନାହିଁ । ତେଣୁ ସେ ଦୁଷ୍କର୍ମ କଲାବେଳେ ପୀଡିତା କୌଣସି ପ୍ରତିରୋଧ କରିନଥିଲେ । ତେଣୁ ଉଭୟ ସହମତି ଭିତ୍ତିରେ ପରସ୍ପର ସହ ଶାରୀରିକ ସମ୍ପର୍କ ରକ୍ଷା କରିଥିଲେ । ଏନେଇ ଅଭିଯୁକ୍ତ କରିଥିବା ଦାବି ସତ । ଏହି କାରଣରୁ ହାଇକୋର୍ଟ ଉକ୍ତ ମାମଲାରେ ଅଭିଯୁକ୍ତକୁ ନିର୍ଦ୍ଦୋଷରେ ଖଲାସ କରିଦେଇଛନ୍ତି ।

ସୂଚନାନୁସାରେ, ସୂରଜ କାସରକର (୨୬ ବର୍ଷ) ନାମକ ଅଭିଯୁକ୍ତକୁ ନିମ୍ନ ଅଦାଲତ ୨୦୧୯ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୪ରେ ୧୦ ବର୍ଷ ଜେଲ ଦଣ୍ଡାଦେଶ ଦେଇଥିଲେ । ସେ ଏକ ୧୫ ବର୍ଷୀୟା ନାବାଳିକାକୁ ଦୁଷ୍କର୍ମ କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଥିଲା । ସୂରଜ କିନ୍ତୁ ହାଇକୋର୍ଟରେ ଏହାକୁ ଚାଲେଞ୍ଜ କରିଥିଲା । ସେ ଯୁକ୍ତି କରିଥିଲେ କି, ଅଭିଯୋଗକାରିଣୀ ତାଙ୍କ ସହିତ ଶାରୀରିକ ସମ୍ପର୍କ ରକ୍ଷା କରିବାକୁ ସବୁବେଳେ ଆତୁର ଥିଲେ । ଉଭୟ ପରସ୍ପରର ସହମତି ଆଧାରରେ ଏପରି ସମ୍ପର୍କ ରଖିଥିଲେ । ମାତ୍ର ସେ ଅଭିଯୋଗକାରିଣୀଙ୍କ ଘରକୁ ଯାଉଥିଲାବେଳେ ତାଙ୍କ ମାଆ ତାଙ୍କୁ ଦେଖିଦେଇଥିଲେ । ଯୁବତୀ ଜଣକ ନିଜ ମାଆଙ୍କ ଚାପରେ ପଡି ତାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ ।

ଏହି ମାମଲାର ଶୁଣାଣି କରିଥିଲେ ବମ୍ବେ ହାଇକୋର୍ଟ । କୋର୍ଟ କହିଥିଲେ ଯେ, ଦୁଷ୍କର୍ମ ମାମଲାରେ ପୀଡ଼ିତାର ବୟାନ ଆଧାରରେ ବି ଅଭିଯୁକ୍ତକୁ ଦୋଷୀ ଭାବେ ଘୋଷଣା କରାଯାଇପାରିବ । ମାତ୍ର ଏକ୍ଷେତ୍ରରେ ପୀଡ଼ିତାଙ୍କ ବୟାନରେ ଅନେକ ତ୍ରୁଟିବିଚ୍ୟୁତି ରହିଛି ଯାହାକି ସନ୍ଦେହଜନକ । ପ୍ରଥମରେ, ତାଙ୍କ ବୟସ ୧୫ ବର୍ଷ ବୋଲି କୌଣସି ପ୍ରମାଣ ନାହିଁ । ସେ ନିଜ ମାଆଙ୍କ କଥା ମାନି ତାଙ୍କ ବୟସ ୧୫ ବର୍ଷ ବୋଲି ପୋଲିସ ଆଗରେ କହିଥିବାର ସ୍ୱୀକାର କରିସାରିଛନ୍ତି । ଏପରିକି କୋର୍ଟରେ ଦାଖଲ କରାଯାଇଥିବା ତାଙ୍କର ଜନ୍ମ ପ୍ରମାଣପତ୍ରରେ ତ୍ରୁଟି ରହିଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ତେଣୁ ଏହା ଆଧାରରେ ତାଙ୍କର ବୟସ ୧୫ ବର୍ଷ ବୋଲି ନିର୍ଣ୍ଣୟ କରାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ ବୋଲି କୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି । ଏତତ୍ ବ୍ୟତୀତ, ପୀଡ଼ିତା ନିଜେ ବୟାନରେ କହିଥିଲେ ଯେ, ତାଙ୍କ ମାଆ ଘଟଣାସ୍ଥଳକୁ ଆସିନଥିଲେ ସେ ଏନେଇ ପୋଲିସ ପାଖରେ ଅଭିଯୋଗ କରିନଥାନ୍ତେ । ତାଙ୍କ ଦେହରେ କୌଣସି ପ୍ରକାର କ୍ଷତ ଚିହ୍ନ ନାହିଁ । ତେଣୁ ଏସବୁ ଆଧାରରେ ଅଭିଯୁକ୍ତର ଦାବି ସତ ବୋଲି ଗ୍ରହଣ କରାଯାଉଛି । ଏହି କାରଣରୁ ଅଭିଯୁକ୍ତକୁ ୧୦ ବର୍ଷ ଜେଲ ଦଣ୍ଡ କରିବାକୁ ଦିଆଗଲେ ଏହା ଠିକ୍ ହେବ ନାହିଁ। ଏସବୁ ବିଚାର କରି କୋର୍ଟ ସୁରଜକୁ ନିର୍ଦ୍ଦୋଷରେ ଖଲାସ କରିଥିଲେ ।

   Related Posts