Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ମହାପ୍ରଭୁ ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କୁ ଦର୍ଶନ କଲେ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ
  • ||
  • ଜି.ଉଦୟଗିରି: ମିନିବସରେ ଲାଗିଲା ନିଆଁ
  • ||
  • ଟାଙ୍ଗୀ: ବାଲିନାଶିରେ ୨ ଭାଇଙ୍କୁ ଗୋଡ଼େଇ ଗୋଡ଼େଇ ହାଣିଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ, ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ଏମ୍ସରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର: ବେଆଇନ୍ ବାଲି ବୋଝେଇ ଟ୍ରାକ୍ଟର ଜବତ, ମାଲିକଙ୍କ ଉପରେ ୨୦ ହଜାର ଟଙ୍କାର ଫାଇନ୍ ଲଗାଇଲେ ତହସିଲଦାର
  • ||
  • ରାଇରଙ୍ଗପୁର: କଲୋନୀରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ, ଜଳି ପାଉଁଶ ହୋଇଗଲା ୨ ବଖରା ଘର
  • ||
  • ନବରଙ୍ଗପୁର : ନିଖୋଜ ଯୁବକଙ୍କ ଗଳିତ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • କାମାକ୍ଷାନଗର : ବାଇକ୍‌କୁ ଧକ୍କା ଦେଲା ହାଇଓ୍ବା, ଜଣେ ମୃତ, ଜଣେ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର: ଆକ୍ସନ ମୋଡ୍‌ରେ ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶା ବିକାଶ ପରିଷଦର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ, ଆରମ୍ଭ କଲେ ନୂଆ ପ୍ରକଳ୍ପ
  • ||
  • ବରଗଡ : ବାଲି ବୋଝେଇ ଟ୍ରାକ୍ଟର ଓ ବାଇକ୍ ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା, ୨ ଜଣ ମୃତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମାଟ୍ରିକ୍ ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀଙ୍କୁ ମିଳିବ ‘ପରୀକ୍ଷା ଦର୍ପଣ’, ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ହେବ ସହାୟକ
  • ||

କଲର ଟ୍ୟୁନ୍‌ରେ ଆଉ ଶୁଣାଯିବନି ମେଗାଷ୍ଟାର ଅମିତାଭ ବଚ୍ଚନଙ୍କ କଣ୍ଠସ୍ବର, ଜାନୁୟାରୀ ୧୬ରୁ ଶୁଣିବାକୁ ମିଳିବ ନୂଆ ହେଲୋ ଟ୍ୟୁନ୍‌

14/01/2021 at 6:01 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୪/୦୧ : ଭାରତରେ କରୋନା ମହାମାରୀ ସମୟରେ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ବ୍ୟାପକ ଭାବେ ସଚେନତ କରାଯାଇଛି । ଜାନୁୟାରୀ ୨୦୨୦ରେ ପ୍ରଥମେ କରୋନାର ପ୍ରଥମ ଘଟଣା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଥିଲା । ପରେ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦୨୦ରେ ସଂକ୍ରମଣ ମାମଲା ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାରୁ ଦେଶବ୍ୟାପୀ ଲକଡାଉନ୍ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର । ଏହାରି ମଧ୍ୟରେ ସବୁଠାରୁ ବେଶୀ ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ରହିଆସିଛି କରୋନା ସଚେତନତା କଲର ଟ୍ୟୁନ୍‌ (ହେଲୋ ଟ୍ୟୁନ୍) । ଏହା ପ୍ରାୟତଃ ପ୍ରତି କଲ ଆରମ୍ଭରୁ ଣୁଣିବାକୁ ମିଳୁଥିଲା ।

ଏହି କଲରଟ୍ୟୁନ୍‌କୁ ବାରମ୍ବାର ଶୁଣି ଅନେକାଂଶରେ ଜନସାଧାରଣ ବିରକ୍ତି ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ । ତେବେ ଅକ୍ଟୋବର ୨୦୨୦ରୁ ମେଗାଷ୍ଟାର ଅମିତାଭ ବଚ୍ଚନଙ୍କ କଣ୍ଠରୁ ଶୁଣାଯାଉଥିବା କଲର ଟ୍ୟୁନରେ ବ୍ୟତିବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇ ପଡିଥିଲେ ଜନସାଧାରଣ । ଏହାକୁ ତୁରନ୍ତ ହଟାଇବାକୁ ଦିଲ୍ଲୀ ହାଇକୋର୍ଟରେ ଏକ ଯାଚିକା ରୁଜୁ କରାଯାଇଥିଲା ।

ତେବେ ଆସନ୍ତା ୧୫ ଜାନୁୟାରୀ ଶୁକ୍ରବାର ଠାରୁ କରୋନା କଲର ଟ୍ୟୁନ୍‌ରେ ବିଗ୍ ବି ଅମିତାଭ ବଚ୍ଚନଙ୍କ ସ୍ବର ଶୁଣାଯିବ ନାହିଁ । କୋର୍ଟରେ ହୋଇଥିବା ଆବେଦନକୁ ନେଇ ଏହା ଶୁଣାଯାଇନାହିଁ ବରଂ ଏବେ କରୋନା ଟିକାକରଣ ନେଇ ନୂଆ କଲର ଟ୍ୟୁନ୍‌ ଶୁଣାଯିବ । ସେଥିପାଇଁ ପରୁଣା କଲର ଟ୍ୟୁନ୍‌କୁ ହଟାଯିବ ବୋଲି ସୂଚନା ମିଳିଛି ।

ଦେଶରେ ଜାନୁୟାରୀ ୧୬ରୁ ଟିକାକରଣ ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଯାଉଛି । ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଜାନୁୟାରୀ ୧୫ରୁ କରୋନା କଲର ଟ୍ୟୁନ୍‌ ହଟାଯିବ ଏବଂ ଟିକାକରଣ ନେଇ କଲର ଟ୍ୟୁନ୍‌ ଶୁଣାଯିବ । ଏ ନେଇ ପ୍ରସ୍ତୁକି ମଧ୍ୟ ଶେଷ ହୋଇଥିବା ସୂଚନା ମଳିଛି । ଦେଶରେ କରୋନା ଟିକାକରଣର ଗାଇଡଲାଇନ୍ ଏବଂ ସଚେତନତାଧର୍ମୀ ବାର୍ତ୍ତା ଏଥିରେ ଶୁଣାଯାଇପାରେ ବୋଲି ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି ।

କରୋନା କଲର ଟ୍ୟୁନ୍‌ରେ ପ୍ରଥମେ ଜସଲୀନ୍ ଭଲ୍ଲାଙ୍କର କଣ୍ଠ ଶୁଣିବାକୁ ମିଳୁଥିଲା । ଏହି ଦୁଇ କଲର ଟ୍ୟୁନ୍‌ ଗତ ପ୍ରାୟ ୮ ମାସ ହେଲା ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଶୁଣାଯାଉଛି । ପୂର୍ବରୁ ଅନେକ ଲୋକ ଏହାକୁ ନେଇ ଥଟ୍ଟା ପରିହାସ କରି ଆସିଛନ୍ତି । ତେଣୁ ଏହାକୁ ହଟାଇବାକୁ ଏବେ ଲୋକମାନେ ଆଇନର ଆଶ୍ରୟ ନେଇଥିଲେ । ଏହା ସହ ବିଗ୍‌ ବିଙ୍କ କଣ୍ଠରେ ଶୁଣାଯାଉଥିବା​ କଲର ଟ୍ୟୁନ୍‌କୁ ହଟାଯିବା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ କୋର୍ଟରେ ଆବେଦନ ହୋଇଥିଲା ।

   Related Posts