Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାସ୍ତା କଡକୁ ଖସି ପଡିଲା ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ କର୍ମଚାରୀ
  • ||
  • ଏଜାଜ ପଟେଲଙ୍କୁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଉପହାର ଦେଲା ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ, ଗୋଟିଏ ଇନିଂସରେ ସବୁ ବ୍ୟାଟରଙ୍କୁ କରିଥିଲେ ଆଉଟ୍
  • ||
  • ସୁଙ୍କି ଘାଟିରେ ଦୁର୍ଘଟଣା, ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା ହେଲେ ୨ ଟ୍ରକ୍
  • ||
  • ଗଜପତି : ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ନୂଆଗଡ଼ ଫରେଷ୍ଟର, ଏକକାଳୀନ ୪ଟି ସ୍ଥାନରେ ରେଡ୍
  • ||
  • ତେଲକୋଇ ରେଞ୍ଜରେ ହାତୀ ଆତଙ୍କ, ସନ୍ଧ୍ୟା ହେଲେ ଗାଁରେ ପଶି ନଷ୍ଟ କରୁଛନ୍ତି ଫସଲ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଏବେ ବର୍ଷା ନାହିଁ, ଶୁଖିଲା ଓ ଖରାଟିଆ ରହିବ ପାଗ
  • ||

ପୃଥିବୀର ରହସ୍ୟମୟୀ ନଦୀ: ଯାହାର ପାଣି ସବୁବେଳେ ଫୁଟୁଥାଏ, ପାଣିରେ ପଡିବା କ୍ଷଣି ମରିଯାଆନ୍ତି ଜୀବଜନ୍ତୁ

7/11/2021 at 8:10 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୦୭/୧୧ : ଦୁନିଆରେ ଅନେକ ଅଜବ ଅଜବ ଜିନିଷ ଦେଖିବାକୁ ମିଳେ ଯାହା ସମ୍ପର୍କରେ ସବୁ ଜାଣିବା ଅସମ୍ଭବ ହୋଇଥାଏ। ଯଦିଓ ପୃଥିବୀରେ ହଜାରେ ବର୍ଷ ଧରି ଜୀବନ ଅଛି ଏବଂ ମଣିଷ ଅନେକ ଜିନିଷ ବିଷୟରେ ଗଭୀର ଭାବରେ ଜାଣିଛି, କିନ୍ତୁ ଆଜି ବି ଏପରି ଅନେକ ଜିନିଷ ଅଛି ଯାହା ମଣିଷ ପାଇଁ ରହସ୍ୟ। ପେରୁରେ ଏକ ନଦୀ ଅଛି ଯାହାକି ବର୍ଷର ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦିନ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ଫୁଟୁଛି?

ବଏଲିଙ୍ଗ ରିଭର (ଫୁଟୁଥିବା ନଦୀ) ଭାବରେ ଜଣାଶୁଣା ଏହି ନଦୀ ପ୍ରାୟ ୭ କିଲୋମିଟର ଲମ୍ବ। ଏକ ବିନ୍ଦୁ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ, ଏହି ନଦୀ ୮୦ ଫୁଟ ଚଉଡା ହୋଇଯାଏ, ତା’ପରେ ଗୋଟିଏ ସ୍ଥାନରେ ଏହାର ଗଭୀରତା ୧୬ ଫୁଟ। ସବୁଠାରୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ କଥା ହେଉଛି ଏହି ନଦୀ ଚାରିପାଖରେ ଆଗ୍ନେୟଗିରି ନାହିଁ। ତେଣୁ ନଦୀର ଫୁଟୁଥିବା ପାଣି ପଛରେ କୌଣସି ଲାଭା କିମ୍ବା ଆଗ୍ନେୟଗିରି ନାହିଁ। ଏହା ଏକ ପ୍ରାକୃତିକ ଭାବରେ ତପ୍ତ ନଦୀ। ସେଥିପାଇଁ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଏହାକୁ ବିଶ୍ୱର ବୃହତ୍ତମ ତାପଜ ନଦୀ ବୋଲି ବିବେଚନା କରନ୍ତି।

ଟେଲିଗ୍ରାଫ୍ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଆମାଜନର ଜଙ୍ଗଲ ମଧ୍ୟରେ ଏହି ନଦୀରେ ଲୁଣ ନଦୀ ଏବଂ ହଟ୍ ନଦୀ ନାମକ ଦୁଇଟି ନଦୀ ମିଳିତ ହୁଏ। ଏହା ତପ୍ତ ନଦୀଠାରୁ ବହୁତ ଛୋଟ। ନାସ୍ ଡେଲିର ୟୁଟ୍ୟୁବ୍ ଚ୍ୟାନେଲ୍ ଅନୁଯାୟୀ ଜଳର ତାପମାତ୍ରା ୯୦ ଡିଗ୍ରୀ ସେଣ୍ଟିଗ୍ରେଡରୁ ଅଧିକରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ କଥା ହେଉଛି ଫୁଟୁଥିବା ପାଣି ହେତୁ ଏଥିରେ ଯେଉଁ ପ୍ରାଣୀ ପଡ଼ିଯାଏ ସେ ମରିଯାଏ। ମଣିଷମାନେ ମଧ୍ୟ ଏଥିରେ ଚାଲିବା କଷ୍ଟକର କାରଣ ଗରମ ପାଣି ଯୋଗୁଁ ପାଦରେ ଛାଲ ପଡ଼ିଯାଏ।

ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ଏହି ଜଳ ଗରମ ଚଷମା ଅଟେ। ପୃଥିବୀର ଉତ୍ତାପରୁ ଦ୍ୱାରା ପାଣି ଗରମ ବାହାରକୁ ଆସେ। ନଦୀ ଚାରିପାଖରେ ଅନେକ ଜନଜାତି ବାସ କରନ୍ତି, ଯେଉଁମାନେ ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି ଏହି ନଦୀକୁ ପବିତ୍ର ବୋଲି ଭାବନ୍ତି। ତାଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, ନଦୀର ଜଳ କ୍ଷତ ଭଲ କରିଦେଇଥାଏ। ସେଥିପାଇଁ ଏହି ପାଣିରେ ଲୋକଙ୍କ ଉପଚାର ମଧ୍ୟ ହୋଇଥାଏ। ନଦୀ ଯେତେ ଯେତେ ଆଗକୁ ଅଗ୍ରଗତି କରେ ସେତେ ସେତେ ଥଣ୍ଡା ହୋଇଯାଏ। ସେଥିପାଇଁ ମଧ୍ୟଭାଗରେ ଏଠାକୁ ଆସୁଥିବା ପର୍ଯ୍ୟଟକମାନେ ପହଁରିବା ଏବଂ ପ୍ରାକୃତିକ ଜାକୁଜି ଉପଭୋଗ କରନ୍ତି।

   Related Posts