Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ଲଦାଖରେ ଦୃଢ ହେବ ଭାରତର ସ୍ଥିତି : ପୈଙ୍ଗଙ୍ଗ ହ୍ରଦରେ ନିୟୋଜିତ ଭାରତୀୟ ସୈନ୍ୟଙ୍କ ପାଇଁ ବୋଟ୍ ବିତରଣ ଆରମ୍ଭ

13/06/2021 at 10:43 AM

ଲଦାଖ ୧୩/୬: ପୈଙ୍ଗଙ୍ଗ ହ୍ରଦରେ ନିୟୋଜିତ ଥିବା ଭାରତୀୟ ସୈନ୍ୟବଳଙ୍କ ଆରମ୍ଭ ହେଲା ଡଙ୍ଗା ବିତରଣ । ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ସୈନ୍ୟମାନେ ମନିଟରିଂ ବ୍ୟତୀତ ଏହି ଡଙ୍ଗା ସହିତ ହ୍ରଦ ପାର ହୋଇ ପାରିବେ । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେନାକୁ ଦୁଇ ପ୍ରକାର ଡଙ୍ଗା ଦରକାର । ଗୋଟିଏ ପାଟ୍ରୋଲିଂ ଏବଂ ଅନ୍ୟଟି ସର୍ଭେଲାନ୍ସ ପାଇଁ । ଯେଉଁଥିରେ ସୈନ୍ୟଙ୍କୁ ନେବା ଆଣିବାରେ ସହଜ ହେବ । ଅର୍ଥାତ୍ ପରିବହନରେ ସମୟ କମ୍ ଲାଗିବ ।

ଭାରତୀୟ ସେନାକୁ ଏଥିପାଇଁ ୨୯ଟି ଡଙ୍ଗା ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ । ଆସନ୍ତା କିଛି ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଏହି ସବୁ ବିତରଣ କରାଯିବ । ଏହି ଡଙ୍ଗାଗୁଡ଼ିକ ପାଇଁ ଅର୍ଡର ଜାନୁଆରୀ ମାସରେ ରଖାଯାଇଥିଲା । ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ୧୨ଟି ଡଙ୍ଗା ନଜର ରଖିବା ଏବଂ ପାଟ୍ରୋଲିଂ ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ହେବ । ସୈନିକଙ୍କୁ ପରିବହନ ପାଇଁ ୧୭ ଟି ଡଙ୍ଗା ବ୍ୟବହାର କରାଯିବ । ଯାହାଦ୍ୱାରା ସେମାନେ ଅତି କମ୍ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ନିୟୋଜିତ ହୋଇପାରିବେ ।

ଅତି କମ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଏମାନେ ଶୀଘ୍ର ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଦଳ ଭାବରେ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହୃତ ହେବେ । ଏହି ଡଙ୍ଗା ମାଧ୍ୟମରେ ୨୦ଟି ସୈନ୍ୟ ଅସ୍ତ୍ର ସହିତ ଶୀଘ୍ର ସଂଗ୍ରହ ପାଇଁ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇପାରିବ । ଜଣେ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଡଙ୍ଗାର ଉଭୟ ଆଦେଶ ପ୍ରାୟ ଏକ ସମୟରେ ଦିଆଯାଇଛି । ବର୍ଷ ଆରମ୍ଭରେ ଅର୍ଡର ଦିଆଯାଇଥିଲା ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ବିତରଣ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ଏହି ଡଙ୍ଗାଗୁଡ଼ିକୁ ନଦୀ କୂଳରେ ସୈନ୍ୟ ନିୟୋଜନ ପାଇଁ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇପାରିବ ।

ସୂଚନା ଥାଉକି, ଯେ ପାଟ୍ରୋଲିଂ ଡଙ୍ଗାକୁ ନବୀକରଣ କରିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଧରି ଅନୁଭୂତ ହୋଇଥିଲା । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଡଙ୍ଗାରେ ଆଣ୍ଟି-ରାମିଂ କ୍ଷମତାର ଚାହିଦା ମଧ୍ୟ ଥିଲା । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଲଦାଖରେ ଭାରତ ଏବଂ ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟରେ ଚାଲିଥିବା ଉତ୍ତେଜନା ସମୟରେ ଏକ ନୂତନ ଡଙ୍ଗାର ଆବଶ୍ୟକତା ଅନୁଭବ କରାଯାଉଥିଲା, ଯାହାଫଳରେ ତୁରନ୍ତ ସୈନିକ ପଠାଯାଇପାରିବ ।

   Related Posts