Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କମିବାରେ ଲାଗିଛି କରୋନା ପ୍ରଭାବ, ସୁସ୍ଥ ହୋଇ ଘରକୁ ଫେରିଲେ ଆଉ ୭୦୭ ଆକ୍ରାନ୍ତ
  • ||
  • ବିରାଟ ବାହିନୀ ଚିତ୍‌ପଟାଙ୍ଗ, ଭାରତକୁ ୫୧ ରନରେ ହରାଇ ସିରିଜ୍ ହାତେଇଲା ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ
  • ||
  • କାର୍ତ୍ତିକ ପୂର୍ଣ୍ଣିମାରେ ପବିତ୍ର ଗଙ୍ଗା ସ୍ନାନକୁ ନେଇ ଦୁଇ ଦିନ ପାଇଁ ହରିଦ୍ୱାର ସୀମା ସିଲ୍
  • ||
  • ହାଡଭଙ୍ଗା ଶୀତ ଯୋଗୁଁ ମନାଲିରେ ଜଣକର ମୃତ୍ୟୁ, ଜିରୋ ଡିଗ୍ରୀ ତଳକୁ ଖସିଲା ପାରଦ
  • ||
  • ଡାଲିରେ ୧୫ ଟଙ୍କା ରିହାତି ଦେବେ ସରକାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : କମିଲା କୋଭିଡ୍ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା : ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଯାଇଛି ୪ ମୁଣ୍ଡ, ୧୭୩୪ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୫୧୮ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୩୧୮୩୦୭ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ସୋର : ଡକାୟତ ଗ୍ୟାଙ୍ଗ୍ ଓ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଖଣ୍ଡ ଯୁଦ୍ଧ : ୪ ଗୁରୁତର, ଜଣେ ଗିରଫ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଭାରତରେ କମୁଛି ସଂକ୍ରମଣ, ଗତ ୨୪ଘଣ୍ଟାରେ ୪୧୮୧୦ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଉଦଳା : ଜମିବାଡି ବିବାଦକୁ କେନ୍ଦ୍ରକରି ଡବଲ ମର୍ଡର ! ସଂମ୍ପର୍କୀୟ ଭାଇ ଓ ପୁତୁରାକୁ ହତ୍ୟା କଲା ଭାଇ
  • ||

ଆରମ୍ଭ ହେଲା ଭଷାଣି ଉତ୍ସବ : ରାଜଧାନୀର ଶହ ଶହ ମେଢ଼ ଏବେ କୁଆଖାଇ ନଦୀ ମୁହାଁ

5/09/2019 at 5:53 PM

ଭୁବନେଶ୍ବର ୫/୯: ସରିଲା ଗଜାନନଙ୍କ ପୁଜା।  ଆରମ୍ଭ ହେଲା ଭଷାଣି ପର୍ବ ।ତେବେ ରାଜଧାନି ବାସିଙ୍କ ଭଷାଣି ଦେଖିଲେ ମନେ ହୁଏ ସତରେ ପ୍ରଦଉଷଣକୁ ନେଇ କେତେ ସଚେତନ ଏହି ଶିକ୍ଷିତ ଜନସାଧାରଣ ।ସେପଟେ ବିଏମସି ମଦ୍ୟ କିଛି ପଛରେ ନାହିଁ  ।ନା କେହି କର୍ମଚାରି ନା ସଚତନତା ପୋଷ୍ଟର ।କାମ ତୁଲାଇବାକୁ  ହଜାର ହଜାର ଛୋଟ ବଡ ମୁର୍ତିଲାଗି ମାତ୍ର ଦୁଇଟି ପୋଖରି । ଆଉ ଗୋଟିଏ ଦିନରେ ପୋଖରି ପାଣିର ଅବସ୍ଥା ଯାହା ସେଥିରୁ ଆଗକୁ ଏଥିରେ କେତେ ମୁର୍ତି ବିଷର୍ଜନ ହୋଇପାରିବେ ସେ ମଧ୍ୟ ସନ୍ଦେହ ।

ସରିଲା ଗଣେଷ ପୁଜା ,ଏବେ ଆରମ୍ଭ ହେଲା ଭଷାଣି ଉତ୍ସବ । ତେଣୁ ବିଏମସି ପକ୍ଷରୁ କୁଆଖାଇ ନଦି କୁଳରେ ହୋଇଛି ଅସ୍ଥାୟି ପୋଖରି । କିନ୍ତୁ କିଏ ନଦି ଉପରୁ ତ କିଏ ପାଣି ଭିତରେ ପଶି ନଦି ମଧ୍ୟରେ କଲାଣି ମୁର୍ତି ବିସର୍ଜନ । ରାଜଧାନିର ସ​‌ଚେତନ ଓ ଶିକ୍ଷିତ ନାଗରିକ ପୁଜା ପରେ ଭଷାଣି ଲାଗି ଆସୁଛନ୍ତି ଏଠାକୁ  କିନ୍ତୁ ପୋଖରି ନୁହେଁ ବରଂ ଯିଏ ଯେଝା ବାଟରେ ନଦି ଭିତରେ ପକାଇ ଚାଲିଛନ୍ତି ମୁର୍ତି ଓ ସମସ୍ତ ପୁଜା ସାମଗ୍ରି ।ଏପରିକି ଫଟୋ ସେଶନ ମଧ୍ୟ କରାଯାଉଛି । ଏପରିକି ଏମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅଧିକାଂଶ ବେସ ଶିକ୍ଷିତ ଦେଖାଯାଉଥିଲେ ମଦ୍ୟ ପରିବେଷ ପ୍ରଦୁଷଣ ପ୍ରତି ଏମାନଙ୍କର କିଛି କର୍ତବ୍ୟ ଥିଲା ପରି ମନେହୁଏନାହିଁ । କହିଲେ ମଧ୍ୟ ଶୁଣିବାକୁ ନାରାଜ । ତେବେ ଏନେଇ ପଚାରିବାରେ ପାଟି ବନ୍ଦ । କିଛି ବ୍ୟକ୍ତି ହଁ — ଜଳ ପ୍ରଦୁଷିତ ହେଉଛି ବୋଲି ବଡ କଷ୍ଟରେ ନିଜ ଭୁଲ ମାନୁଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ କଥା ଆଉ କାମ ସଂପୁର୍ଣ ଅଲଗା  ।

ସେପଟେ ଧର୍ମକୁ ଆଖିଠାର ଭଳି ବିଏମସି ନେଇଛି ପଦକ୍ଷେପ । ପୋଖରି ହୋଇଛି ସତକିନ୍ତୁ  ନା କେହି କର୍ମଚାରି ନା ରହିଛି କୌଣସି ସଚେତନତା ପୋଷ୍ଟର ।ଏପରକି କିଏ ମଦ ପିଇ ପାଣିଭିତରେ ଉତ୍ପାତ କରୁଥିବା ଦୃଶ୍ୟ ମଦ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ତେବେ ଯୋଗକୁ ଅଗ୍ନିସମ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଜଗିରହିଥିବା ଅଧିକାରି ଯବରଦସ୍ତ ତାଙ୍କୁ ବାହାର କରୁଥିବାର  ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ତେବେ  ହଜାର ହଜାର ମୁର୍ତି ଲାଗି କୁଆଖାଇରେ ଗୋଟିଏ ଓ ଦୟା କୁଳରେ ଗୋଟିଏ ଅସ୍ଥାୟି ପୋଖରି । ସେହିଭଳି ମାତ୍ର ଦୁଇ ଦିନରେ ଏହି ପୋଖରି ର ପାଣି ଏଭଳି ଅପରି​‌ଷ୍କାର କହିଲେ ନସରେ ।ଏଥିସହ ଯେଉଁଭଳି ଏଠାରେ ବିସର୍ଜନ କରାଯାଉଛି ଏହା ଧର୍ମିୟ ଭାବନାକୁ ଆଘାତ ପହଂଚାଉଥିବାରୁ ଏଠାରେ ମୁର୍ତି ବିସର୍ଜନ ଲାଗି ନାକ ଟେକୁଛନ୍ତି କିଛି ଲୋକେ । କଥା ବି ସତ ଗୋଟିଏ ଦିନରେ ଏହା ମଧ୍ୟ ରେ ଯେଭଳି ଅଳିଆ ରେ ଭରିଲାଣି ମୁର୍ତି ବିସର୍ଜନ ଲାଗି ମଧ୍ୟଆଉ ପାଣି ନଥିବ ଗୋଟେଦିନ ପରେ  । ତେଣୁ ଏଭଳି ଆୟୋଜନକୁ ଦୋଷ ଦେଉଛନ୍ତି ଲୋକେ ।ସେପଟେ କିନ୍ତୁ ବିଏମସି ଅଧିକାରି ମାନିବାକୁ ନାରାଜ ।

ସରିଲା ଗଣେଶ ପୁଜା ।ପୁଜାକୁ ନେଇ ଯେତିକି ଉତ୍ସାହ ମୁର୍ତି ବିସର୍ଜନକୁ ନେଇ ଆହୁରି ଅଧିକ ।ତେଣିକି  ପରିବେଶ ଯାଉ ଚୁଲିକି ।କାମ ସାରି ପଳାଇଗଲେ କଥା ଶେଷ ।

   Related Posts