Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପୋଖରୀରୁ ମିଳିଲା ନିଖୋଜ ଶିଶୁକନ୍ୟାର ମୃତଦେହ, ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ଶିକାରୀ ଗିରଫ, ୬ ମୃତ ବିଦେଶୀ ପକ୍ଷୀ ଜବତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୮୪୦୭କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୯୧ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୧୦୪୮୬୮୩ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୮ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୬୨୧ ମୃତ
  • ||
  • ମଝି ସମୁଦ୍ରରେ ଦୁର୍ଘଟଣା, ଧକ୍କା ହେଲା ୨ ଜାହାଜ
  • ||
  • ବାତ୍ୟାର ରୂପ ନେବ ଲଘୁଚାପ ! ଅନୁମାନ ଲଗାଇଲାଣି ଆଇଏମଡି, ରାଜ୍ୟରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା
  • ||
  • ବାଘ ଗଣନା ବେଳେ ମିଳିଲା ମୃତଦେହ, ହତ୍ୟା ନା ଆତ୍ମହତ୍ୟା !
  • ||
  • ଶୀତ ଅଧିବେଶନ ପୂର୍ବରୁ ରବିବାର ସର୍ବଦଳୀୟ ବୈଠକ, ବିରୋଧିଙ୍କ ସହ କଥା ହେବେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||

ଜେଲ୍‌ରେ ଭୟଙ୍କର ହିଂସାକାଣ୍ଡ , ୬୮ କଏଦୀ ମୃତ

14/11/2021 at 9:59 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଳୀ ୧୪।୧୧ : ଗତ ଶୁକ୍ରବାର ରାତିରେ ଦକ୍ଷିଣ ଆମେରିକାର ଇକ୍ୟୁଏଡରର ବୃହତ୍ତମ କାରାଗାର ଲିଟୋରାଲ୍ ପେନାଲ୍ଟି କାରାଗାରରେ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱୀ ଗ୍ୟାଙ୍ଗ ମଧ୍ୟରେ ହିଂସାକାଣ୍ଡ ହୋଇଛି ।  ଏହି ହିଂସାକାଣ୍ଡରେ ରକ୍ତ ଜୁଡୁବୁଡୁ ଅବସ୍ଥାରେ ୬୮ ଜଣ ଅନ୍ତେବାସୀଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ୨୫ ଜଣ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଏହା ପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ ନିକଟରେ ଏହି ଜେଲରେ ସବୁଠାରୁ ଭୟଙ୍କର ହିଂସାକାଣ୍ଡ ଘଟିଥିଲା। ଏନେଇ ଆଟର୍ଣ୍ଣି ଜେନେରାଲଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ଶନିବାର ଏହି ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି । ଯେଉଁଥିରେ ପୀଡିତମାନେ ଜେଲ ମାଡ ମାରିବା ସହ ଜୀବନ୍ତ ଦଗ୍ଧ କରୁଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିବ।

ତେବେ ଏହି ଘଟଣା ଏକ୍ୟୁଏଡରର ଗୁଆଆକିଲ୍ ସହରର ଲିଟୋରାଲ୍ ପେନାଲ୍ଟି କାରାଗାରରୁ ଆସିଛି। ଏହା ହେଉଛି ସେହି ଜେଲ ଯେଉଁଠାରେ ଦେଶର ସବୁଠାରୁ ଘାତକ ଜେଲ ଯେଉଁଠାରେ ଦଙ୍ଗା ଘଟିଛି। ପ୍ରାୟ ଏକ ମାସ ପୂର୍ବରୁ ଉକ୍ତ ଜେଲରେ ହୋଇଥିବା ହିଂସାରେ ଅତି କମରେ ୧୧୯ କଏଦୀ ପ୍ରାଣ ହରାଇଥିଲେ। ଚଳିତ ବର୍ଷ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଇକ୍ୟୁଏଡର ଜେଲ ହିଂସାରେ ୨୮୦ରୁ ଅଧିକ ଅନ୍ତେବାସୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। କାରାଗାରକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ପାଇଁ ଏଠାରେ ଡ୍ରଗ୍ସ ଚୋରା ଗ୍ୟାଙ୍ଗମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ହିଂସା ଜାରି ରହିଛି। ଶୁକ୍ରବାର ରାତିରେ ହିଂସା ହେବାର ଏହା ମଧ୍ୟ ଏହି କାରଣ ଥିଲା। ଜେଲରେ ଜଣେ ଗ୍ୟାଙ୍ଗ ନେତା ମୁକ୍ତ ହେବା ପରେ ବିଦ୍ୟୁତ ଅଭାବ ହେତୁ ଏହି ହିଂସା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା। ଶନିବାର ଦିନ ଏକ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ କେତେକ ବନ୍ଦୀ ଗୋଷ୍ଠୀ ଅନ୍ୟ କୋଷର ଲୋକଙ୍କ ଉପରେ ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ଦେବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲେ, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ଏହି ହିଂସା ଘଟିଥିଲା। ଏହି ଘଟଣାର ଭିଡିଓ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଭାଇରାଲ ହୋଇଥିଲା

ଇକ୍ୟୁଏଡରର ସାମରିକ ଗୁପ୍ତଚର ବିଭାଗର ପୂର୍ବତନ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ହିଂସାକୁ ପ୍ରମାଣ କରିବାରେ ସରକାର ଅସମର୍ଥ ବୋଲି ପ୍ରମାଣ କରିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯେତେବେଳେ ସ୍ଥାନୀୟ ଅପରାଧିକ ଗ୍ୟାଙ୍ଗ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱୀ ମେକ୍ସିକୋ ସିନାଲୋଆ ଏବଂ ଜାଲିସ୍କୋ ନ୍ୟୁ ଜେନେରେସନ୍ ଡ୍ରଗ୍ କାର୍ଟେଲ ପାଇଁ କାମ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ ସେତେବେଳେ ହିଂସା ତୀବ୍ର ହୋଇଥିଲା। ଜେଲରେ ଦୁର୍ନୀତି ଚରମ ସୀମାରେ ରହିଛି। ଜେଲ୍ କର୍ମଚାରୀ ଏବଂ ଅଧିକାରୀମାନେ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଦୁର୍ନୀତିଗ୍ରସ୍ତ ଏବଂ ପ୍ରକୃତରେ ଜେଲ୍ ଅନ୍ତେବାସୀମାନେ ଜେଲ୍ ଚଳାନ୍ତି ।

   Related Posts