Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରବିବାର ରାଜ୍ୟରେ ସୁସ୍ଥହେଲେ ଆଉ ୧୦,୮୪୧ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ, ଖୋର୍ଦ୍ଧାରୁ ସର୍ବାଧିକ ୩୫୩୨ ଜଣ ଡିସଚାର୍ଜ
  • ||
  • ଅଭିଯୁକ୍ତକୁ ଉଠାଇ ଆଣିବାରୁ ଥାନା ପରିସରରେ ତୁମୁଳକାଣ୍ଡ, ଗ୍ରାମବାସୀ ଓ ପୋଲିସ ମାରପିଟ
  • ||
  • ବିପୁଳ ପରିମାଣର ବିଦେଶୀ ମଦ ଜବତ, ଜଣେ ଗିରଫ
  • ||
  • ଭୁଶୁଡିଯିବ ଘାଘରା ପୋଲ ! ବିପଦରେ ଶହଶହ ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୬ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୫୨୦କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଖସୁଛି ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୮୫୨୦ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୨୦୪୬୬୦ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଜଧାନୀରେ କରୋନା ବେଲଗାମ୍ : ଆଉ ୧୩ ଅଞ୍ଚଳ ମାଇକ୍ରୋ କଣ୍ଟେନମେଣ୍ଟ୍ ଜୋନ୍
  • ||
  • ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ବଡପୋଖରୀଆ ପଞ୍ଚାୟତ : ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା ହେଲାନି, ନିର୍ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱରେ ଚୟନ ହେଲେ ସରପଞ୍ଚ ଏବଂ ଓ୍ୱାର୍ଡ ମେମ୍ବର
  • ||
  • ରବିବାରଠୁ ବଢିବ ବର୍ଷା, ଏହି ସବୁ ଜିଲ୍ଲାକୁ ୟେଲୋ ଓ୍ୱାର୍ଣ୍ଣିଂ
  • ||
  • ପରିବା ମାର୍କେଟରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ, ଜଳିଗଲା ସବୁ ଦୋକାନ
  • ||

ଅନ୍ଧୁଣୀ ବୃଦ୍ଧାଙ୍କୁ ସାତ ସପନ ପକ୍କାଘର, ମିଳୁନି ଆବାସ ଯୋଜନା, ସରକାରଙ୍କୁ କଲେ ନିବେଦନ

7/12/2021 at 10:45 PM

ଦେବଗଡ, ୭।୧୨: ଦେବଗଡ ଜିଲ୍ଲା ବାରକୋଟ ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ କୁଣ୍ଡାପିଠା ଗ୍ରାମରେ ଏକ ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ସତୁରୀ ବର୍ଷର ଅନ୍ଧୁଣୀ ବୃଦ୍ଧା ନିଜ ଦୈନନ୍ଦିନ ଗୁଜୁରାଣ ମେଣ୍ଟାଇବା ପାଇଁ ସଂଘର୍ଷ କରୁଥିବା ବେଳେ ରହିବା ପାଇଁ ଭଲ ଘର ନଥିବା  ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ବାପା ମାଆଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ଅନାଥ ଅନ୍ଧୁଣୀ ବୃଦ୍ଧା ଅସ୍କରାଙ୍କ ଭରଣପୋଷଣ ତାଙ୍କ ସାନ ଭଉଣୀ କରୁଥିବା ବେଳେ ସେ ରହୁଥିବା ଘରଟି ଅତ୍ୟନ୍ତ ଶୋଚନୀୟ ହୋଇପଡ଼ିଛି। ସରକାର ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ପକ୍କା ଘର ଯୋଗାଇ ଦେବା ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ଆବାସ ଯୋଜନା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରୁଛନ୍ତି । ମାତ୍ର ଅସ୍କରାଙ୍କ ପାଇଁ ସରକାରୀ ଘରଟିଏ ପାଇବା ସାତ ସପନ ହୋଇଛି ।

ସରକାର ସମସ୍ତଙ୍କୁ ପକ୍କା ଘର ଯୋଗାଇ ଦେବା ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ଆବାସ ଯୋଜନା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରୁଛନ୍ତି । ଏଥିପାଇଁ କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ ମଧ୍ୟ କରାଯାଉଛି। ମାତ୍ର ଏହି ଯୋଜନା ପ୍ରକୃତ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ପାଖରେ ପହଞ୍ଚି ପାରୁନଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହେଉଛି। ଦେବଗଡ ଜିଲ୍ଲା ବାରକୋଟ ବ୍ଲକ ବସାଲଇ ଗ୍ରାମ ପଞ୍ଚାୟତ ଅନ୍ତର୍ଗତ କୁଣ୍ଡାପିଠା ଗ୍ରାମର ଅନ୍ଧୁଣୀ ବୃଦ୍ଧା ଅସ୍କରା ଭୋଇ। ବୟସ ସତୁରୀ ବର୍ଷ ପାର ହେଲାଣି । ବାପା ଚକ୍ର ଭୋଇଙ୍କ ପୁଅ ନଥିବା ବେଳେ ଦୁଇ ଝିଅ ଅଛନ୍ତି । ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ଅସ୍କରା ଅନ୍ଧୁଣୀ ଅଟନ୍ତି ।  ଅନ୍ୟ ଭଉଣୀ ବୈଦେହୀ ଠାକୁର ବିବାହ କରି ନିକଟସ୍ଥ କାଲକାଠ ଗ୍ରାମରେ ଶ୍ୱଶୁର ଘରେ ରହୁଥିବା ବେଳେ ବାପା ମାଆଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ଏବେ ବାପା ଘରକୁ ଆସି ଅନ୍ଧୁଣୀ ଭଉଣୀଙ୍କ ସେବା ଶୁଶ୍ରୁଷା କରୁଛନ୍ତି ।

ଦୁଇ ଭଉଣୀ ରହୁଥିବା ପୈତୃକ ମାଟିଖପର ଘରର ଅବସ୍ଥା ଏବେ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଶୋଚନୀୟ ହୋଇପଡିଲାଣି। ବୈଦେହୀଙ୍କ ଗୋଟିଏ ପୁଅ ଥିବାବେଳେ ସେ ଏସପିଓ ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିଲେ । ମାତ୍ର ତାଙ୍କ ପୁଅ କିଛି ବର୍ଷ ତଳେ ସେ ମୃତ୍ୟୁ ବରଣ କଲା ପରେ ଘରେ କେହି ରୋଜଗାର କ୍ଷମ ନାହାନ୍ତି । ନିଜ ଜମିବାଡିରେ ଧାନ ଓ ପନିପରିବା ଚାଷ କରି ସେମାନେ ପରିବାର ପ୍ରତିପୋଷଣ କରୁଛନ୍ତି । ରୋଜଗାର ଅର୍ଥ ଚଳିବାକୁ ନିଅଣ୍ଟ ହେଉଥିବା ବେଳେ ଘର ମରାମତି ପାଇଁ ଅର୍ଥ ଅଣ୍ଟୁନାହିଁ। ଏଣୁ ଆବାସ ଯୋଜନାରେ ଘର ଖଣ୍ଡିଏ ଯୋଗାଇ ଦେଲେ ଅସ୍କରା ଠିକରେ ରହି ପାରନ୍ତେ ବୋଲି କୋହଭରା କଣ୍ଠରେ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି।

   Related Posts