Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଷ୍ଟେଟ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ ଉପରେ କୋଟିଏ ଟଙ୍କାର ଫାଇନ ଲଗାଇଲେ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ, ସବୁଠୁ ବଡ ବ୍ୟାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଋଣ ନିୟମ ଉଲ୍ଲଙ୍ଘନ ଅଭିଯୋଗ
  • ||
  • ଶ୍ରେୟସ ଆୟରଙ୍କ ଉପରେ ମୁମ୍ବାଇ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ସର ନଜର, ରାହୁଲ ଓ ଧାଓ୍ୱନ ବି ବଦଳାଇବେ ଟିମ୍ !
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୩ ଜଣ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୮୪୦୬କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୨୬୪ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୧୦୪୮୪୯୨ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଜରୁରୀକାଳିନ ପରିସ୍ଥିତି ଘୋଷଣା କଲେ ଗଭର୍ଣ୍ଣର : କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ବଢିବା ପରେ କଟକଣା କଡାକଡି
  • ||
  • ୧୮ କେଜିର ବଜ୍ରକାପ୍ତା ଉଦ୍ଧାର, ଡିଲ୍ ବେଳେ ଧରିଲା ବନ ବିଭାଗ
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୮ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୪୬୫ ମୃତ
  • ||
  • ଫସଲ ନଷ୍ଟ କରି ଫେରିଗଲେ ଝାଡଖଣ୍ଡୀ ହାତୀପଲ, କ୍ଷତିପୂରଣ ଦାବି କଲେ ଚାଷୀ
  • ||
  • ଫସଲ ନଷ୍ଟ କରି ଫେରିଗଲେ ଝାଡଖଣ୍ଡୀ ହାତୀପଲ, କ୍ଷତିପୂରଣ ଦାବି କଲେ ଚାଷୀ
  • ||
  • ଓଡିଶା ଉପକୂଳରେ ମାଡ ହେବ ବାତ୍ୟା ! ଡିସେମ୍ବର ୩ରୁ ୬ ଯାଏଁ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା
  • ||

ଯମୁନା ପାଣି ବିଷାକ୍ତ ନେଇ ଆରମ୍ଭ ହେଲା ଆରୋପ ପ୍ରତ୍ୟାରୋପ ପର୍ବ, ହରିୟାଣା ସରକାରଙ୍କୁ ଦାୟୀ କଲା ଦିଲ୍ଲୀ

9/11/2021 at 8:48 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୦୯/୧୧: ଛଟ୍ ଅବସରରେ ଯମୁନା ନଦୀରେ ବିଷାକ୍ତ ରାସାୟନିକ ପଦାର୍ଥ ଏବଂ ଫୋମର ଚିତ୍ର ଆସିବା ପରେ ଦିଲ୍ଲୀ ସରକାରଙ୍କୁ ଯମୁନା ସଫା କରିବାର ଦାବି ଉପରେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିଛି । ଯେତେବେଳେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିଲା, ଦିଲ୍ଲୀ ଜାଲ ବୋର୍ଡ ଯମୁନା ମାମଲା ପ୍ରଦୂଷଣ ପାଇଁ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ଏବଂ ହରିୟାଣା ସରକାରଙ୍କୁ ଦାୟୀ କରିଛି । ଏଥିସହ ଯମୁନାରେ ବିଷାକ୍ତ ରାସାୟନିକ ପଦାର୍ଥର ଚିତ୍ର ସମ୍ପର୍କରେ ବିଜେପି ଦିଲ୍ଲୀ ସରକାର ଏବଂ ଆମ୍ ଆଦମୀ ପାର୍ଟି ଉପରେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିଛି ।

ଦିଲ୍ଲୀ ଜଳ ବୋର୍ଡର ଉପାଧ୍ୟକ୍ଷ ରାଘବ ଚାଧା କହିଛନ୍ତି ଯେ ୟୁପି ଏବଂ ହରିୟାଣା ସରକାର ସେଥିପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦିଅନ୍ତି ନ ଦେଇ ଯମୁନାରେ ମଇଳା ପାଣି ଛାଡୁଛନ୍ତି । ଏଥି ସହିତ, ଦିଲ୍ଲୀ ଜଳ ବୋର୍ଡ ଏହାର ଏସଟିପିର କ୍ଷମତା ବୃଦ୍ଧି ଉପରେ ନିରନ୍ତର କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛି, ଯାହାଦ୍ୱାରା ବିଶୋଧିତ ବର୍ଜ୍ୟଜଳ ଜଳ ଯମୁନାରେ ଛାଡିବ ନାହିଁ । ରାଘବ ଚଢାଙ୍କ କହିବା ଅନୁଯାୟୀ, ଚହଲା ବ୍ୟାରେଜ୍ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ସରକାରଙ୍କ ଜଳସେଚନ ବିଭାଗ ଅଧୀନରେ ଅଛି ।

ତାଙ୍କର ହାଲକା ମନୋଭାବ ହେତୁ, ହାଇସିଣ୍ଟ୍ ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକ ଚାରିଆଡେ ବଢୁଛି । ଏହା ବୁଝିବାକୁ ହେବ ଯେ ଯେତେବେଳେ ଏହି ହାଇୟାଣ୍ଟ ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକ କ୍ଷୟ ହୁଏ, ସେମାନେ ଫସଫେଟ୍ ପରି ସର୍ଫାକ୍ଟାଣ୍ଟ ସହିତ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା କରନ୍ତି । ଦିଲ୍ଲୀ ଜଲ ବୋର୍ଡ ଅନୁଯାୟୀ, ଯେତେବେଳେ ଫସଫେଟ୍ ପରି ସର୍ଫାକ୍ଟାଣ୍ଟ ଥିବା ଜଳ କାଲିଣ୍ଡି କୁଞ୍ଜର ଉଚ୍ଚତାରୁ ଖସିଯାଏ, ସେତେବେଳେ ଏହା ଫୋମ୍ ଉତ୍ପାଦନ କରିଥାଏ ।

ବହୁ ପରିମାଣରେ ମୁକ୍ତ ହୋଇଥିବା ଫୋମ୍ ଜଳ ପୃଷ୍ଠରେ ଭାସୁଛି । ଏହି ଫୋମ୍ ଅପସାରଣ କରିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ କଷ୍ଟକର । ଦିଲ୍ଲୀ ଜାଲ ବୋର୍ଡ କହିଛି ଯେ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ମେରଟ, ମୁଜାଫରନଗର, ଶାମଲି ଏବଂ ସାହାରନପୁରରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା କାଗଜ ଏବଂ ଚିନି ଶିଳ୍ପ ମଧ୍ୟ ସର୍ଫାକ୍ଟାଣ୍ଟ ଧାରଣ କରିଥିବା ବର୍ଜ୍ୟ ଜଳକୁ ଚହଲା ବ୍ୟାରେଜରେ ହିନ୍ଦନ କେନାଲ ଦେଇ କାଲିଣ୍ଡି କୁଞ୍ଜ ନିକଟ ଯମୁନା ନଦୀରେ ଛାଡି ଦିଆଯାଏ । ଏହି ଫୋମ୍ ସୃଷ୍ଟି ହେବା ସହ ଯମୁନାରେ ଜମା ହୋଇଯାଏ ।

   Related Posts