Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ‘ଡୋମିନସ୍ ଇଣ୍ଡିଆ’ ଉପରେ ସାଇବର୍ ଆଟାକ୍, ବିପଦରେ ୧୦ ଲକ୍ଷ କ୍ରେଡିଟ୍ କାର୍ଡ ଡାଟା
  • ||
  • ପିପିଲି ଉପନିର୍ବାଚନ : ପ୍ରକାଶ ପାଇଲା ସାନି ବିଜ୍ଞପ୍ତି, ମେ ୧୩ରେ ମତଦାନ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ରକ୍ତ ମୁଖା ଲାଲ୍‌ବାହିନୀ , ପୋଲିସ ଇନଫର୍ମର ସନ୍ଦେହରେ ୨ଛାତ୍ରଙ୍କୁ ଗଳାକାଟି ହତ୍ୟା
  • ||
  • କରୋନା ଭୟରେ କଠୋର ହେଲା ହଂକଂ: ଭାରତକୁ ବିମାନ ଚଳାଚଳ ବନ୍ଦ, ୩ ମେ ଯାଏଁ ଲାଗିଲା କଟକଣା
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି : ନଳକୂପ ଅଛି ହେଲେ ପାଣି ବାହାରୁନି, ପାନୀୟ ଜଳ ଯୋଗାଣ ଦାବିରେ ସରପଞ୍ଚ, ପଞ୍ଚାୟତ ଓ ବ୍ଲକ୍ ଯନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଅଟକ ରଖିଲେ ଗ୍ରାମବାସୀ
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି : ଲଡୁଗାଁରେ ବଢିଲା ସଟ୍ ଡାଉନ୍ ଅବଧି, ଆଉ ୪ଦିନ ରହିବ ବଳବତ୍ତର
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୪ହଜାର ଟପିଲା କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ୪୪୪୫ ପଜିଟିଭ୍ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • କରୋନା ନେଲା ଜୀବନ: ପରଲୋକରେ ଜେଡିୟୁ ବିଧାୟକ ମେଓ୍ୱାଲାଲ ଚୌଧୁରୀ
  • ||
  • ଆଜିଠୁ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ନୂଆ SOP ଲାଗୁ, ରାଜ୍ୟ ବାହାରର ଦର୍ଶନାର୍ଥୀଙ୍କ ପାଇଁ କୋଭିଡ୍ ନେଗେଟିଭ ରିପୋର୍ଟ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ
  • ||
  • ଚଣ୍ଡିଖୋଲ : ଟ୍ରେନ୍ ଲାଇନ୍‌ରୁ ମିଳିଲା ମୃତଦେହ, ନିକଟରେ ପଡିଛି ଏକ ସାଇକେଲ
  • ||

ରାଜଧାନୀରେ ଏବେ ଜାମୁକୋଳିର ପସର, ଜାଣନ୍ତୁ ଜାମୁକୋଳିର ଉପକାରିତା

27/06/2019 at 5:26 PM

ଭୁବନେଶ୍ବର୨୭|୬; ଖରା ଦିନରେ ମିଳୁଥିବା ଫଳ ମଧ୍ୟରେ ଜାମୁକୋଳି ଅନ୍ୟତମ । ଏହା ଦେଖିବାକୁ ଯେତିକି ଆର୍କଷଣୀୟ ଖାଇବାକୁ ସେତିକି ସ୍ୱାଦିଷ୍ଟ । ଏହାର ଖଟାମିଠା ସ୍ୱାଦ ଶରୀର ପାଇଁ ବହୁ ମାତ୍ରାରେ ଉପକାରୀ । ଏଥିରୁ ମିଳୁଥିବା ମିନେରାଲ୍‌ ଶରୀର ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ ହେବା ସହ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ରୋଗରୁ ରକ୍ଷା କରିଥାଏ । ରାଜଧାନୀରେ ଏବେ ମେଲିଛି ଜାମୁ କୋଳିର ପସରା ।… 

ରାଜଧାନୀ ରାସ୍ତା କଡରେ ମେଲିଛି ଜାମୁ କୋଳିର ପସରା । ବିଭିନ୍ନ ଛକ ଆଖପାଖ ରାସ୍ତା କଡରେ ଜାମୁ କୋଳି ଗଦା କରି ବିକ୍ରି କରୁଛନ୍ତି ବ୍ୟବସାୟୀ । କ୍ବାଲିଟି ଦେଖି ରେଟ୍ । ବଡ ଜାମୁକୋଳି କିଲୋ ପିଛା ଶହେରୁ ଶହେ କୋଡ଼ିଏ ଟଙ୍କା ରହିଛି । କେନ୍ଦୁଝର, ଝାରସୁଗୁଡ଼ା, ଅନୁଗୋଳ ଏବଂ ଢେଙ୍କାନଳରୁ ରାଜଧାନୀକୁ ଆସୁଛନ୍ତି ଏହି ସବୁ ଜାମୁ କୋଳି । ଗତ ବର୍ଷ ଅପେକ୍ଷା ଏଥର କେଜି ପିଛା ଅଧିକ ରହିଛି । ରାଜଧାନୀରେ ଏଥର ଜାମୁ ପ୍ରାୟ ନାହିଁ କହିଲେ ଚଳେ । କାରଣ ବାତ୍ୟା ଫୋନିରେ ଅନେକ ଗଛ ଭାଙ୍ଗି ଯାଇଛି । ଯେତିକି ଅଛି ସେଥିରେ ଫଳ ଆସିନି ।

ଖାଇବାକୁ ଯେତିକି ଟେଷ୍ଟ, ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ସେତିକି ଉପକାରୀ ଜାମୁ କୋଳି । ରକ୍ତଚାପ, ମଧୁମେହ, ପେଟ ରୋଗ ପାଇଁ ଏହା ମହୌଷୀ ସଦୃଶ । ଗୋଟିଏ କପ୍‌ ଜାମୁକୋଳିରେ ମାତ୍ର ୭ ଗ୍ରାମ୍‌ ସୁଗାର ରହିଛି। ତେଣୁ ଡାକ୍ତର ବି ଜାମୁକୋଳି ଖାଇବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଉଛନ୍ତି । ଏହାକୁ ଦେଖି ରାଜଧାନୀରେ ଜମୁଛି ଜାମୁକୋଳି ବେପାର ।

ଜାମୁକୋଳି ଭଳି ତା ମଞ୍ଜି ମଧ୍ୟ ଶରୀର ପାଇଁ ବେଶ୍ ଲାଭଦାୟକ । ଭିଟାମିନ୍‌ ଏ ଏବଂ ସିରେ ଭରପୂର ଥିବା ଜାମୁକୋଳିର ମଞ୍ଜି ପାଚନକ୍ରିୟାକୁ ଠିକ୍‌ ରଖିବା ସହ ଅନେକ ଶାରୀରିକ ସମସ୍ୟାରୁ ମୁକ୍ତି ଦେଇଥାଏ ।

   Related Posts