Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବୈଠକ ପରେ ବୈଠକ କିନ୍ତୁ ଫଳ ଶୂନ ! ୧୯’ରେ ପୁଣି ଚାଷୀ-ସରକାର ଆଲୋଚନା
  • ||
  • ବରଗଡ଼: ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କ ଘରୁ ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ସୁନା-ଗହଣା ଲୁଟ, ୩ ଲୁଟେରା ଗିରଫ
  • ||
  • ବ୍ରିସବେନ୍ ଟେଷ୍ଟ୍ : ପ୍ରଥମ ଦିନରେ ଲାବୁସେନଙ୍କ ଶତକ, କଙ୍ଗାରୁ ଟିମ୍ ୨୭୪/୫
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର: ଗୁରୁତର-ଗର୍ଭବତୀ-ହସ୍ପିଟାଲରେ ଆଡମିଟ୍‌ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଦିଆଯିବ ନାହିଁ ଟିକା, ପରିବାର କଲ୍ୟାଣ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଡାକ୍ତର ବିଜୟ ପାଣିଗ୍ରାହୀ
  • ||
  • ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କ ସହ ମିଶି ମାଟି ଖୋଳିଲେ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରକଳ୍ପ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ଦୁଇ ଜଣ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ୧୮୯୮ ଛୁଇଁଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଚିଲିକାରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ଫ୍ଲୋରା ଫୋନା ସର୍ଭେ
  • ||
  • ଯାଜପୁର ଶିଶୁ ନିଖୋଜ ଘଟଣା: ନିଖୋଜ ପିହୁ ପରିବାରକୁ ଭେଟିଲେ ଏସ୍‌ପି ରାହୁଲ ପି.ଆର
  • ||
  • ନକଲି ସାମଗ୍ରୀର ପେଣ୍ଠସ୍ଥଳୀ ପାଲଟିଛି କଟକ, ପୁଣି ଅପମିଶ୍ରିତ ଗୁଣ୍ଡି ଜବତ
  • ||
  • ଗଞ୍ଜାମ: ଅଜଣା ଜନ୍ତୁ ଆତଙ୍କ, ଭୟଭୀତ ଅବସ୍ଥାରେ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ
  • ||

ପଢିଲେ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ ପାଠ କିନ୍ତୁ ସ୍ବପ୍ନ ଦେଖାଇଲା ଅଲଗା ବାଟ, ପାହାଡିଆ ଜମିରେ କଳା ଧାନ ଫଳାଇ ଉଦାହରଣ ହେଲେ ସୌମ୍ୟକାନ୍ତ

23/11/2020 at 5:21 PM

ନୀଳଗିରି ୨୩।୧୧: ଇଚ୍ଛାଥିଲା ଡିପ୍ଲୋମା ପାସ୍ କରି ଇଞ୍ଜିନିୟର ହେବାକୁ । ପାଠପଢା ସରିବା ପରେ ସହଜରେ ମିଳିଲାନି ଚାକିରୀ । ପିଲାଦିନୁ ଚାଷ ପ୍ରତି ଦୁର୍ବଳତା ଥିଲା । ନିଜ ଜମିରେ ଫାର୍ମ ହାଉସଟିଏ କରିବାର ସ୍ବପ୍ନ ଦେଖିଥିଲେ । ଆଜି ତାଙ୍କର ସେ ସ୍ବପ୍ନ ପୂରଣ ନହେଲେ ବି ଚାଷ କରି ସଫଳ ହୋଇଛନ୍ତି ଯୁବ ଇଞ୍ଜିନିୟର । ଅର୍ଗାନିକ ଉପାୟରେ ପାହାଡିଆ ଅଞ୍ଚଳରେ କଳାଧାନ ଚାଷ କରି ଯୁବପୀଢ଼ିଙ୍କ ପାଇଁ ଉଦାହରଣ ପାଲଟିଛନ୍ତି ବାଲେଶ୍ବର ଜିଲ୍ଲା ନୀଳଗିରି ଅଞ୍ଚଳର ସୌମ୍ୟକାନ୍ତ ପ୍ରଧାନ ।

ବାଲେଶ୍ଵର ଜିଲ୍ଲା ନୀଳଗିରି ଏନଏସି ୨ ନମ୍ବର ୱାର୍ଡର ଘାଟଘରସାହି ଅଞ୍ଚଳରେ ସୌମ୍ୟକାନ୍ତ ପ୍ରଧାନଙ୍କ ଘର । ବାପା ରମାନାଥ ପ୍ରଧାନ ଓ ମା’ ଅହଲ୍ୟାଙ୍କ ସୁପୁତ୍ର ହେଉଛନ୍ତି ସୌମ୍ୟକାନ୍ତ । ୨୦୧୩ ମସିହାରେ ଡିପ୍ଲୋମା ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ ପାସ୍ କରିବା ପରେ ଚାକିରୀ ଖୋଜିଥିଲେ ସୌମ୍ୟକାନ୍ତ । ମାତ୍ର ତାଙ୍କୁ ଏତେ ସହଜରେ ଚାକିରୀ ମିଳିନଥିଲା । ରାଜ୍ୟ ବାହାରୁ ବିଭିନ୍ନ କମ୍ପାନୀରୁ ତାଙ୍କୁ ଅଫର ଆସିଥିଲା । ହେଲେ ବାପା-ମା’ଙ୍କର ଏକମାତ୍ର ପୁଅ ହୋଇଥିବା ସେମାନଙ୍କୁ ଛାଡି ଯାଇପାରିନଥିଲେ ସୌମ୍ୟକାନ୍ତ ।

ଏହି ସମୟରେ ବଡବାପା ଆଇନଜୀବୀ ରଘୁନାଥ ପ୍ରଧାନ ଓ କାକା ସାମ୍ବାଦିକ ରାଧାନାଥ ପ୍ରଧାନ ତାଙ୍କୁ ପ୍ରେରଣା ଯୋଗାଇଥିଲେ । ପାହାଡିଆ ଅଞ୍ଚଳ ଜମିରେ ଫାର୍ମ ହାଉସ କରିବା ସହ ଚାଷ କାମ କରିବାକୁ ଟିପ୍ସ ମଧ୍ୟ ଦେଇଥିଲେ । ଏହାପରେ ଚାକିରୀ ପଛରେ ନଗୋଡ଼ାଇ ଧାନ ଚାଷ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ ସୌମ୍ୟକାନ୍ତ । ଏହି ସମୟରେ ଆମେରିକାରେ ରହୁଥିବା ନୀଳଗିରି ଅଞ୍ଚଳର ଯୁବ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଚନ୍ଦନ କାନ୍ତ ଦାସଙ୍କ ସହ ତାଙ୍କର ଦେଖା ହୋଇଥିଲା । ଅର୍ଗାନିକ ଉପାୟରେ କଳା ଧାନ ଚାଷ କରିବାକୁ ସେ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥିଲେ । କଳା ଧାନର ଚାଉଳରେ ହାର୍ଟ, ଡାଇବେଟିସ ସହ ଅନ୍ୟ ବଡ଼ବଡ଼ ରୋଗର ନିରାକରଣ ହେଉଥିବାରୁ ଏହାର ଚାହିଦା ବଜାରରେ ରହିଛି । ଚନ୍ଦନ ମାତ୍ର ୫ କେଜି ଧାନ ସୌମ୍ୟକାନ୍ତଙ୍କୁ ଦେଇଥିଲେ । ସୌମ୍ୟକାନ୍ତ ଅନଲାଇନରେ ଏହି ଚାଷ ଓ ଚାଉଳର ଉପକାରିତା ଦେଖି ଚାଷ ପାଇଁ ଇଚ୍ଛା ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ ।

ଚଳିତ ବର୍ଷ ସାଢ଼େ ୭ ଏକର ଜମିରେ ସାଳଫୁଲ, ସ୍ବର୍ଣ୍ଣ ଧାନ ଚାଷ କରିବା ସହ କଳା ଧାନ ଚାଷ ମଧ୍ୟ କରିଥିଲେ । ଧାନ ଚାଷ ମଧ୍ୟ ବେଶ୍ ଭଲ ହୋଇଥିଲା । କଳା ଧାନର ଚାଉଳ କେଜି ପ୍ରତି ୪୫୦ ଟଙ୍କା ବିକ୍ରୟ ହେଉଛି । ସୋମ୍ୟକାନ୍ତଙ୍କ ଦ୍ବାରା କରାଯାଇଥିବା ଏହି ଚାଷ ଅନ୍ୟ ଚାଷୀଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରେରଣା ଯୋଗାଇଛି ।

ସୌମ୍ୟକାନ୍ତ ଏକ ବେସରକାରୀ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ କଲେଜରେ ମେକାନିକାଲ ବିଭାଗର ସହକାରୀ ଶିକ୍ଷକ ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟରତ ଅଛନ୍ତି । କଳା ଧାନ ଦ୍ବାରା ରୋଗୀଙ୍କ ଉପକାରିତାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ଜମିରେ ଚାଷ କରିବେ ଜଣାପଡିଛି । ପରିବାର ଲୋକେ ପୁଅର ଏଭଳି ସଫଳତା ପାଇଁ ଖୁସିହୋଇଥିବା ବେଳେ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ଦେଇଥିବା ବୈଜ୍ଞାନିକ ଚନ୍ଦନ କାନ୍ତ ଦାସ ସୌମ୍ୟକାନ୍ତଙ୍କ ଏଭଳି ସଫଳତା ଦେଖି ସୁଦୂର ଆମେରିକାରୁ ଶୁଭେଚ୍ଛା ଜଣାଇଛନ୍ତି।

   Related Posts